ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Від медичної сфери до клімату: формати розвитку безпекового співробітництва України та Німеччини

Прочитаєте за: 5 хв. 5 Грудня 2021, 16:23 9

Німеччина є однією з ключових держав Євросоюзу та Північноатлантичного альянсу. Для України ця держава важлива як посередник на переговорах з Росією щодо врегулювання війни на Донбасі. Нещодавнє формування нового німецького уряду означає й розробку та переосмислення безпекової політики у Східній Європі. Через це важливим завданням залишається поглиблення наявних, а також пошук нових форматів українсько-німецького співробітництва у сфері безпеки. Про поточний стан, виклики та перспективи співпраці далі в матеріалі.

За цей рік кардинальних змін зазнала німецька політика. Здебільшого через те, що Ангела Меркель, яка 16 років керувала Німеччиною, полишила канцлерський пост. На парламентських виборах у вересні здобули перемогу соціал-демократи. Два місяці тривали переговори політичних партій з формування коаліції. Зрештою, 6 грудня новим німецьким канцлером стане соціал-демократ Олаф Шольц, який за Меркель обіймав посади віцеканцлера та міністра фінансів.

Нещодавнє завершення коаліційних переговорів призвело до створення нового німецького уряду, ключові посади в якому та сама угода між соціал-демократами, зеленими та вільними демократами стали публічними. Так, міністром закордонних справ Німеччини стала співголова партії Зелених Анналена Баєрбок, міністром фінансів буде представник вільних демократів Крістіан Лінднер, а інший співголова Зелених Роберт Хабек — міністром економіки та клімату.

Досить дискусійним питанням для німецьких політиків залишається надання Україні військової допомоги, зокрема летального озброєння. Втім, треба відзначити, що це не скасовує факт поглиблення українсько-німецького безпекового співробітництва в інших форматах.

Аналітики Німецького Інституту міжнародних відносин та безпеки Дімітру Мінзарарі та С’юзен Стюарт у своїй статті підсумували здобутки та виклики формування нової безпекової політики Німеччини щодо України. Так, відзначено важливу, якщо не сказати визначальну, роль Берліна у створенні Мінського процесу та «нормандського формату» переговорів. Щоправда, востаннє Нормандська зустріч відбулась у грудні 2019 року в Парижі.

На думку вищезгаданих німецьких аналітиків, більш активна позиція Німеччини в наданні безпекової допомоги Україні створить сприятливі умови для миротворчого процесу, а також зробить ескалацію конфлікту з російського боку більш ризикованою. До того ж це засвідчить стратегічний підхід Німеччини відносно європейської безпеки.

Окрім цього, Мінзарарі та Стюарт наголосили на німецькій допомозі з  медичного лікування українських військових та участі німців у складі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. За даними Посольства Німеччини в Києві з 2014 року було евакуйовано 136 пацієнтів (станом на липень 2021-го. Ред.), які зазнали ушкоджень внаслідок бойових дій.

Медичний аспект співпраці між Києвом та Берліном включає в себе не лише лікування українців у госпіталях Бундесверу, але й німецьку допомогу в постачанні обладнання для наших військових медичних закладів.

Наприкінці жовтня до Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» було здійснено офіційний візит делегації на чолі з директором Департаменту політики безпеки та оборони Федерального міністерства оборони Федеративної Республіки Німеччина контр-адміралом Акселем Рістау. Під час зустрічі було обговорено важливість  передання сучасного обладнання від німецької сторони.

Начальник госпіталю генерал-майор медичної служби Анатолій Казмірчук відзначив важливість українсько-німецької співпраці. «Наразі наша співпраця з Німеччиною не обмежується практичною допомогою. Це і обмін досвідом, і  підвищення кваліфікації українських військових медиків. Серед наших лікарів є і ті, хто працював у німецьких госпіталях», — наголосив Анатолій Казмірчук.

 

Так само наприкінці жовтня було проведено переговори між представниками оборонних відомств України та Німеччини. Українська сторона наголосила на важливій ролі німецької допомоги з питань професійної підготовки бійців ЗСУ у військових навчальних закладах Бундесверу.

Перспективними також є напрями кібербезпеки та клімату. Сучасні гібридні загрози включають у себе безпеку не лише фізичну, але й віртуальну. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час переговорів у рамках офіційного візиту до Німеччини в березні обговорив з міністром оборони Аннегрет Крамп-Карренбауер можливості міждержавного обміну досвідом у сфері кібербезпеки.

«Україна, яка фактично є полігоном для застосування кіберінструментів зі зловмисною метою, має унікальний практичний досвід з нейтралізації кібератак, який може бути корисним для держав-партнерів», — заявив український прем’єр.

         Враховуючи факт перебування партії Зелених у складі нової урядової коаліції, тема кліматичних змін постане одним із пріоритетів як внутрішньої, так і зовнішньої політики Німеччини. Тут необхідно згадати, що клімат у сучасному розумінні це не лише суто екологічні питання, а й економіка, соціальна сфера та безпека. Наразі невідомою залишається ситуація з навколишнім середовищем на тимчасово окупованих територіях частини Донецької та Луганської областей і Криму.

Саме тому кліматичний чинник видається перспективним напрямом у безпековій співпраці між Україною та Німеччиною. Берлін планує відмовитися від вугілля як джерел енергії до 2030 року, а жахлива ситуація з шахтами на Донбасі потребуватиме сучасних рішень у співробітництві з міжнародними партнерами та Німеччиною зокрема.

Окремо нагадаємо про гуманітарну допомогу з боку Німеччини, адже Берлін надає інтенсивну підтримку внутрішньо переміщеним особам. Саме це німецька сторона вважає пріоритетом двостороннього співробітництва з Україною.

Українські військовослужбовці беруть активну участь у міжнародних навчаннях, які, зокрема, відбуваються і на території Німеччини. Тут мова йде як про двосторонню, так і багатосторонню співпрацю. Так, механізована рота окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка візьме участь у багатонаціональних навчаннях Combined Resolve 16. Ці навчання відбудуться за участю військових Болгарії, Великої Британії, Греції, Грузії, Італії, Литви, Польщі, Сербії, Словенії, США та України.

Отже, Німеччина залишається одним із важливих безпекових партнерів, завдяки якому Україна отримує допомогу в гуманітарній та медичній сфері.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Міжнародне співробітництво, Новини світу та України