ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Розвінчання брехні про «воєнторг», або Міжнародні експерти доводять російське походження зброї на Донбасі

Прочитаєте за: 6 хв. 23 Листопада 2021, 14:45

Міжнародні експерти з конфліктології вчергове доводять, що агресію проти України на Донбасі спровокувала та здійснила Росія, забезпечуючи спершу бойовиків-сепаратистів, а згодом і підрозділи регулярних військ так званих республік озброєнням, технікою й боєприпасами саме російського походження.

Звідки ж зброя?

4 листопада 2021 року британська неурядова організація «Conflict Armament Research» («Дослідники зброї конфліктів») оприлюднила звіт під назвою «Зброя війни в Україні. Трирічне дослідження постачань озброєння в Донецькій та Луганській областях». Якщо раніше різні міжнародні експерти вивчали це питання за допомогою відео- та фотозйомок, то дослідники з CAR почали досліджувати саме зброю, вилучену в зоні конфлікту всіма доступними методами, щоб встановити її остаточне походження, а також ймовірну залежність так званих незаконних збройних формувань (фактично російських гібридних підрозділів. — Авт.) від зовнішніх поставок.

Дослідження загалом містить 230 аркушів та охоплює доволі великий масив фактів і даних, які є беззаперечним свідченням використання незаконними збройними формуваннями (НЗФ) на тимчасово окупованій території України в Донецькій і Луганській областях озброєння та військової техніки саме російського виробництва і походження. «Це перший звіт «Conflict Armament Research», який став результатом співпраці цієї організації з контррозвідкою Служби безпеки України, започаткованої у 2018 році», — повідомляє інтернет-сайт СБУ.

Дослідження мало на меті довести міжнародній спільноті об’єктивну та неупереджену інформацію щодо походження зброї в конфлікті на Сході України, який насправді є російсько-українською війною. Спеціалісти «Conflict Armament Research» вивчили десятки реальних видів стрілецької зброї та боєприпасів, протипіхотних мін, гранатометів та переносних зенітно-ракетних комплексів.

Результати цього дослідження «Conflict Armament Research», яке фінансували Євросоюз і уряд Німеччини, опубліковані в десятках авторитетних світових видань, зокрема і в The New York Times. Експерти вивчили маркування, серійні номери та інші розпізнавальні знаки 4793 одиниць боєприпасів для стрілецької зброї та 43 одиниць зброї, знайдених на полях боїв з 2014 по 2019 рік.

«Conflict Armament Research» була створена у 2011 році та наділена повноваженнями Європейського Союзу щодо збору, узагальнення та аналізу даних про походження ОВТ, які використовуються в зонах збройних конфліктів у різних регіонах світу. 

Під час підготовки звіту про конфлікт на Донбасі активну підтримку експертам CAR надали українські Міноборони і МВС, а також Офіс Генерального прокурора, Національна гвардія України, Національна поліція України та Державна прикордонна служба. 

Знайдена зброя, на думку експертів-дослідників, не могла з’явитися жодним іншим чином, як з російських військових арсеналів. Зокрема вони виявили кілька типів гранатометів, снайперських гвинтівок та наземних мін, які ніколи не були на озброєнні Збройних Сил України, отже, ця зброя не могла бути захоплена та використана сепаратистами. Тому розповіді про «захоплені склади й арсенали ЗСУ» — суцільна брехня від російської пропаганди.

Крім того, експерти знайшли і спеціалізоване озброєння, наприклад, російський заводський пристрій, який вибухає під час спроби знешкодити міну. В Україні й до сьогодні цей зразок не стоїть на озброєнні.

Про що розповість «Калашников» у руках

Один з авторів звіту аналітик CAR Демієн Сплеєтерс в інтерв’ю виданню Deutsche Welle розповів досить цікаві факти про автомати Калашнікова (АК), які були виявлені на Донбасі. «Калашніков» є повсякденною зброєю багатьох бойовиків, і в ОРДЛО, і під час інших конфліктів у різних країнах світу. 

Експерт Демієн Сплеєтерс розповідає, що дослідники з CAR розбирали кожну одиницю зброї, аналізували кожен компонент та відстежували його походження. І виявили досить цікаве спостереження про те, як фактично «замітались сліди», щоб перешкодити ідентифікації походження цієї зброї.

«Все було не хаотично, а системно», — розповідає Демієн Сплеєтерс. — З елементів зброї видаляли не всі ідентифікаційні позначки — частину залишали. Це й дозволяє нам припустити, що все здійснювалось на підставі певних інструкцій. Такі підходи до маркування та інвентаризації зброї існують у регулярних арміях. Ми також звернули увагу, що окремі компоненти зброї збігаються з головним серійним номером, це вказує на певні «ланцюжки», за якими ця зброя доставлялася на місце конфлікту. І шлях цей був досить коротким, на відміну від інших збройних конфліктів», — підсумовує дослідник з CAR.

З досвіду аналізу озброєнь, які застосовувалися у 25 різних конфліктах по всьому світу, такі автомати зазвичай складаються з набору різних компонентів, взятих з різних одиниць зброї. Це свідчить про те, що воно передавалося з рук у руки, його ремонтували й міняли запчастини. Але в Україні все було зовсім не так. Там усі компоненти автомата Калашникова зазвичай відповідають оригіналу та не змінювали користувачів, усе як у регулярній армії. Це також вказує на короткий і прямий шлях поставок зброї від заводу до поля бою.

Крім того, експерти звірили вилучену у російських бойовиків зброю з обліковими даними Збройних Сил України (ЗСУ). І з’ясували, що частина цієї зброї була на обліку українських військових підрозділів у Криму, проте після анексії вона потрапила на схід України. Деякі боєприпаси також були раніше на обліку ЗСУ та, ймовірно, були якимось чином втрачені. 

Однак левова частка зброї ніколи не була на обліку в українській армії. Отже, версія про те, що у конфлікті використовувалася стара радянська зброя, захоплена на армійських складах на непідконтрольній українському уряду території, абсолютно не відповідає дійсності. Хоча вона й була виготовлена після 1991 року. Здебільшого ця зброя ніколи не стояла на обліку ЗСУ. Крім того, часткове знищення ідентифікаційних маркувань свідчить про те, що хтось дуже був зацікавлений у тому, щоб цю зброю не вдалося ідентифікувати. «Хтось, хто не хоче, щоб ми знали, ким і коли була зроблена ця зброя», — зазначає експерт-аналітик CAR Демієн Сплеєтерс.

Зброя була зроблена в Російській Федерації. Однак через знищені ідентифікаційні позначки експерти довго не могли встановити, де саме вона стояла на обліку. І хоч наразі немає прямих доказів, що РФ здійснювала прямі поставки цієї зброї формуванням бойовиків у східній Україні, проте згодом і це буде доведено. 

Але вже зараз розслідування міжнародних експертів встановило беззаперечні факти: зброя була виготовлена в Росії після 1991 року і не перебувала на обліку в Україні. Також офіційно встановлено, що хтось знищив ідентифікацію цього озброєння, щоб неможливо було встановити інше — зброя походить саме з Росії. 

Також у звіті йдеться про те, що, так звані сепаратистські сили на сході України — це «значно більше, ніж просто ополченці, оснащені зброєю, успадкованою від колишнього Радянського Союзу»…

І хоча на офіційні запити «Conflict Armament Research», чи була ця зброя на обліку в російській армії, Росія поки що відповіді не дала, можна й не сумніватись у тому, хто насправді озброює підрозділи бойовиків на Донбасі.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook