ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

17 березня 1917-го в Києві утворено Українську Центральну Раду (УЦР)

Історія
Прочитаєте за: 4 хв. 17 Березня 2021, 14:03

Це був представницький орган українського народу, а після проголошення УНР перший парламент.

Наприкінці зими 1917-го до України дійшла звістка про повалення в Петрограді царської влади, викликавши велику радість серед національно свідомих українців. Насамперед у Києві. У місті одразу почали утворюватися ради робітничих і солдатських депутатів, а глибинку сколихнули масові мітинги й демонстрації. Їх учасники палко вітали повалення самодержавства та перемогу демократичної революції, сподіваючись на національне відродження України. А вже 16 березня в Києві відбувся «День свята революції» — велелюдна маніфестація, у якій окремою колоною під жовто-блакитними прапорами йшли представники українських організацій. Цього ж дня на Думській площі демонтували пам’ятник колишньому прем’єр-міністрові Росії Петру Столипіну.

Увечері в будинку Євгена Чикаленка зібралося 27 активістів Товариства українських поступовців (ТУП). Загалом ситуація була непевна, тому помірковані ТУПівці не поспішали з радикальними рішеннями, схиляючись до тактики вичікування. Врешті вирішили збиратися щодня в клубі «Родина». На одній з таких зустрічей зібралося понад 100 представників українських організацій, студентства, військовиків, духовенства. Тоді і з’явилася ідея заснування Центральної Ради, сформованої на паритетних засадах між українськими організаціями.

«З ТУП спільної мови не знайшли, — згадував потім Дмитро Антонович. — Але вирішили укласти поки що тимчасову Центральну Раду з ядра в числі до 25 людей з тим, щоб її далі доповнювали головним чином делегати не з Києва. Українська Центральна Рада мала скликати Національний конгрес, який остаточно вибрав би Центральну Раду як постійний український парламент». На цьому зібранні головою УЦР обрали вченого-історика Михайла Грушевського, який на той час перебував у Москві в засланні і після зречення російського царя повернувся на рідну землю. Заступниками голови стали Федір Крижанівський, Дмитро Дорошенко і Дмитро Антонович. 17 березня УЦР телеграмою повідомила Тимчасовий уряд, що почав діяти в Петрограді, про своє утворення.

Наприкінці березня 1917-го в Києві відбулась велелюдна демонстрація, у якій узяло участь понад 100 тисяч осіб. Вони щиро вітали Центральну Раду й виголошували вимоги до Тимчасового уряду надати Україні автономію.

«Одностайно й однодушно потрібно стати всім на велике діло, — закликав Михайло Грушевський. — І не спочити, і рук не спустити, доки не збудуємо тої автономії вільної України».

На початку квітня 1917 року зібрався Всеукраїнський національний конгрес з приблизно 700 делегатів. Вони підтримали Центральну Раду й суттєво розширили її склад та представництво. Головою переобрали Михайла Грушевського, а його заступниками — відомого письменника Володимира Винниченка й літературознавця Сергія Єфремова. У квітні-травні відбулися селянські з’їзди у різних містах, які теж висловили підтримку Центральній Раді.

Вже навесні 1917-го за ініціативою УЦР почалася українізація військових частин. Водночас представники майже півтора мільйона українських військових зібралися на І Всеукраїнському військовому з’їзді, майже одностайно висловивши підтримку Центральній Раді. Ухвалили рішення про утворення Українського генерального військового комітету, який очолив Симон Петлюра.

Селяни й військові делегували своїх представників, тож чисельність УЦР значно зросла. Тому створили окрему Малу Раду — виконком, що координував діяльність усієї Центральної Ради. Її очільники, зважаючи на широку соціальну підтримку, вирішили, що «з’явилася нагода заявити про права на національну автономію». І відрядили Володимира Винниченка в Петроград на переговори з Тимчасовим урядом. Там йому заявили: «ні про яку автономію не може бути мови»…

У червні 1917 року Центральна Рада оприлюднила свій І Універсал, зміст якого можна передати ключовими словами: «Автономія України». Кілька днів потому Центральна Рада підтвердила серйозність намірів, задекларованих в Універсалі, було створено Генеральний Секретаріат — національний уряд, який мав займатися втіленням у життя її рішень. Очолив його Володимир Винниченко. Тепер уже представники Тимчасового уряду змушено їхали на переговори в Київ.

У липні 1917 року на врочистому засіданні Центральної Ради Володимир Винниченко проголосив ІІ Універсал. За умовами цього документа, Тимчасовий уряд визнавав Центральну Раду і Генеральний секретаріат, але як свої представництва в Україні. Визнавалася і можливість надання Україні автономії, дозволялося створення українських військових частин, але у складі російської армії.

Третім Універсалом — після захоплення в Росії влади більшовиками — проголошувалося створення Української народної Республіки. Після цього більшовицький уряд на чолі з Леніним висунув УЦР ультиматум, вимагаючи відмови від проголошених гасел. Його відкинули, після чого більшовицька орда розпочала наступ на Україну. Це не злякало членів УЦР: IV Універсалом 22 січня 1918 року встановили: УНР стає самостійною суверенною державою.

28 квітня 1918-го, коли до влади в Україні за допомогою німецьких військ прийшов гетьман Павло Скоропадський, стало останнім днем існування УЦР. Цього дня на її засідання увірвався німецький загін зі зброєю в руках…

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Папірець проти скиду, граната біля серця, себе з автомата — склали рейтинг російських переможців премії Дарвіна

Папірець проти скиду, граната біля серця, себе з автомата — склали рейтинг російських переможців премії Дарвіна

Пілоти 4 механізованого батальйону Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького зробили підбірку тупих смертей окупантів.

Ворог вдарив з артилерії по житловій забудові Костянтинівки: репортаж

Ворог вдарив з артилерії по житловій забудові Костянтинівки: репортаж

Вдень 3 грудня російські окупаційні війська завдали артилерійського удару по місту Костянтинівка на Донеччині.

Здавала ворогу розташування Сил оборони: викрито мешканку прифронтової Костянтинівки

Здавала ворогу розташування Сил оборони: викрито мешканку прифронтової Костянтинівки

Служба безпеки затримала мешканку міста Костянтинівка, яку спецслужба рф завербувала влітку цього року.

Війська рф вдарили по Білозерці та Бериславу на Херсонщині, є загиблі та поранені

Війська рф вдарили по Білозерці та Бериславу на Херсонщині, є загиблі та поранені

3 грудня близько 13:20 військовослужбовці рф здійснили артилерійський обстріл селища Білозерка Херсонської області.

«90% ворожої групи знищуємо — заходить інша»: окупанти не припиняють штурми на Покровському напрямку

«90% ворожої групи знищуємо — заходить інша»: окупанти не припиняють штурми на Покровському напрямку

На Покровському напрямку окупанти постійно атакують, однак чисельність штурмових груп стає все меншою.

Поширював інформацію про дислокації українських захисників: харків’янин отримав вирок

Поширював інформацію про дислокації українських захисників: харків’янин отримав вирок

Харківський суд визнав винним 57-річного чоловіка у поширенні інформації про переміщення, рух та розташування Збройних Сил України. Йому призначено покарання у виді п’яти років позбавлення волі.

ВАКАНСІЇ

Кабельник-спаювальник

від 50000 до 120000 грн

Ужгород

68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша

Навідник, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Діловод служби засобів ураження

від 25000 до 35000 грн

Павлоград

Військова частина А4759

Моторист-рульовий катера

від 21000 до 50000 грн

Київ

Військова частина А4269

Кулеметник

від 40000 до 120000 грн

Житомир

1 ОБрСпП ім. Івана Богуна