ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

150 років від дня народження українського живописця Миколи Бурачека

Історія
Прочитаєте за: 3 хв. 16 Березня 2021, 8:15
SONY DSC

Видатного українського живописця, мистецтвознавця Миколу Бурачека впевнено можна назвати одним із найвидатніших майстрів українського пейзажу. Немає майже жодної області, де б не писав він свої етюди ― на Київщині й Харківщині, на Полтавщині й Поділлі, на Донбасі й під Вінницею, Черніговом і в Криму.

Народився він 16 березня 1871 року в місті Летичів у сім’ї поштового службовця. У ранньому віці не стало його батьків, тож лише завдяки допомозі родичів йому вдалося завершити навчання. На здібного учня звернув увагу вчитель гімназії Васьков, який навчався у Петербурзькій академії мистецтв разом із Тарасом Шевченком.

Довідково. У 1905‒1910 роках він був учнем Краківської академії образотворчих мистецтв (у класі Яна Станіславського), згодом у Парижі. Микола Бурачек став одним із засновників і викладачів Української академії мистецтв. Викладав у Київському інституті театрального мистецтва, від 1927-го — професор Харківського художнього інституту.

Найбільше художник відомий своїми пейзажами

Картини Бурачека відзначаються теплим ліричним настроєм, соковитістю барв, багатством кольору. Світлий живопис, прозорість, сонячне світло і загальна життєрадісність сприйняття, активне творче ставлення до життя, природи ― ось ті характерні риси, які приніс Микола Григорович в українське мистецтво.

Бурачек ― один із найвидатніших українських колористів, а також ― театральний художник, актор, громадський діяч і письменник. Велика заслуга належить йому і в розвитку українського мистецтвознавства. Власне, він став одним із перших його дослідників. Микола Григорович був знавцем життя і творчості Тараса Шевченка ― художника. Створив капітальну працю «Великий народний художник». Також його перу належить кілька монографій про творчість сучасних йому українських художників. Він написав багато статей і нарисів. Стиль літературних робіт Бурачека такий же вільний, світлий, як і мова його живописних творів.

До учнів Бурачек-педагог завжди знаходив індивідуальний підхід і мав з ними стійкий контакт. Михайло Дерегус, що навчався у нього, пригадує: «… Делікатність і чуйне ставлення Миколи Григоровича до молодих художників… Він учив усьому, з чого складається живопис, але нікого не вчив наслідувати його манери, ніколи силою майстерності не давив творчої індивідуальності учня, а, навпаки, розкриваючи її, всіляко намагався скерувати на належний шлях».

Особливо багато Микола Бурачек зробив для вивчення і популяризації творчості Тараса Шевченка

Йому вдалося розшукати велику кількість раніше невідомих творів Кобзаря, встановити їх належність пензлю Шевченка та зробити перший зведений каталог його художньої спадщини. Усе це відображено в праці «Великий народний художник».

В останнє десятиріччя свого життя Микола Бурачек поставив перед собою спеціальне завдання ― вивчення неба. «Дуже люблю я небо, ― казав митець. ― Воно для мене є основою тональності всієї картини, воно мусить жити разом із землею, яка виступає на фоні його своїми формами, предметами, рослинами. Я б’юся над небом, вишукую його тремтячі відтінки, величність хмар, прозорість і глибину…»

У 1930-ті художник оформив низку вистав, зокрема «Сорочинський ярмарок», «Маруся Чурай», «Дай серцю волю, заведе в неволю», «Наталка Полтавка» тощо. А 1936-го відбулася персональна виставка Бурачека, після якої він отримав звання заслуженого діяча мистецтв. 1941 року відзначений званням заслуженого художника і цього року планував виставки у Львові, Тернополі й Кам’янці-Подільському. Але дорогою до Львова вагон з його картинами розбомблено, внаслідок чого багато полотен було пошкоджено.

Помер Микола Бурачек у Харкові 12 серпня 1942 року.

Читайте нас в Telegram
Спочатку «калібр», потім «шахед» — боєць вогневої групи Григорій знову відзначився

Спочатку «калібр», потім «шахед» — боєць вогневої групи Григорій знову відзначився

Григорій у складі мобільної вогневої групи зенітної ракетної бригади імені гетьмана Пилипа Орлика у ніч на 8 листопада збив ударний БПЛА типу  shahed.

«Намагаються зайти по тихому»: росіяни змінили тактику на менш нахабну

«Намагаються зайти по тихому»: росіяни змінили тактику на менш нахабну

В Часовому Ярі окупанти намагаються «проскочити по тихому» — або замасковані, або використовуючи спеціальні засоби, щоб їх не побачили з повітря.

«сонцепьоки» спеклися — на Харківщині спалили дві важкі вогнеметні системи ворога

«сонцепьоки» спеклися — на Харківщині спалили дві важкі вогнеметні системи ворога

Батальйон ударних безпілотних авіакомплексів «Ахіллес» 92 штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка уразив одразу дві важкі вогнеметні системи залпового вогню ТОС-1А «Солнцепьок».

Робимо все, щоб змусити Росію до нормальних, змістовних перемовин на основі міжнародного права, а не терору — Президент

Робимо все, щоб змусити Росію до нормальних, змістовних перемовин на основі міжнародного права, а не терору — Президент

«Бажаю здоров’я, шановні українці, українки! Сьогодні вже весь день зустрічі й наради в Києві після саміту Європейської політичної спільноти в Будапешті. Українська позиція була представлена», — заявив Володимир Зеленський.

С-300, кіт та пес — як тварини допомагають ракетному дивізіону знищити вже 55 ворожих цілей

С-300, кіт та пес — як тварини допомагають ракетному дивізіону знищити вже 55 ворожих цілей

Дивізіон зенітного ракетного Львівського полку імені Івана Виговського був сформований 30 вересня 2021 року практично напередодні повномасштабного вторгнення. На озброєнні має зенітний ракетний комплекс С-300 середнього радіусу дії. А ще кішка Ракета і пес Джекі.

Став героєм пропагандистського відео та організовував трансляцію російських каналів: засуджено чоловіка

Став героєм пропагандистського відео та організовував трансляцію російських каналів: засуджено чоловіка

За підтримання публічного обвинувачення прокурорами Купʼянської окружної прокуратури Харківської області суд визнав винним мешканця селища Великий Бурлук за фактами виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, вчиненого з використанням засобів масової інформації, та колабораційної діяльності (ч. 3 ст. 436-2, ч. 6 ст. 111-1 КК України).

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Кухар, пекар

від 20000 до 120000 грн

Івано-Франківськ

Центр рекрутингу української армії

Водій стрілець господарчого відділення

від 21000 до 51000 грн

Запоріжжя, Запорізька область

Гранатометник

від 20100 до 120000 грн

Київ

Розвідувальний батальйон 5 Окремої Штурмової Київської бригади

Військова служба за контрактом, стрілець

від 20000 до 50000 грн

Львів, Львівська область

Водій-санітар до 79 ОДШБр

від 21000 до 121000 грн

Миколаїв

79-та окрема десантно-штурмова бригада

Водій

від 20100 до 120000 грн

Вся Україна

77 ОАеМБр ДШВ ЗС України