ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«В якийсь момент у мене щезли сльози. Душа боліла, що гинуть найсміливіші, ще зовсім молоді, а сліз не було»

Life story
Прочитаєте за: 6 хв. 14 Березня 2021, 14:28

Людмила Козуб із села Плоске Носівського району пішла воювати через  любов до своїх п’ятьох дітей, восьми онуків та країни, у якій вони народилися і зростають. З 2014-го воювала в батальйоні «Айдар», потім займалася пошуком та ексгумацію на полях боїв останків захисників України. За це нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, також удостоєна високого звання «Мати-героїня».

Як служилося в добровольчому батальйоні та чому після повернення з війни не зняла погонів, старший сержант Збройних Сил України Людмила Козуб розповіла для АрміяInform.

— До Революції Гідності у мене було звичайне життя: домашні клопоти, виховання дітей і онуків, робота в школі, бо ж за першою освітою — педагог, а потім — на столичному квітковому ринку… Тоді, пропонуючи покупцям букети і називаючи чи не всі існуючі сорти троянд, навіть не думала, що так само знатиму чи не про всі види зброї і військової техніки, — каже пані Людмила.

На війну жінка, яка завжди була проти насильства і війни, та навіть іграшкових пістолетів дітям і онукам ніколи не купувала, поїхала після Революції Гідності. Спочатку почала їздити на Майдан. Допомагала пораненим, збирала гуманітарну допомогу. Як людина, що глибоко вірить, щодня навідувала богослужіння й молилася за Україну, проводжала добровольців на Донбас. А вже у червні 2014-го і сама ступила на луганську землю як доброволець «Айдару», до складу якого увійшло багато активістів самооборони Майдану.

— Понад усе на світі я люблю своїх дітей. Та мене і досі звинувачують у тому, що лишила їх і поїхала на війну. Казали, що таких, як я, треба саджати за  ґрати. Але найменша донька Даніела, коли її запитували: «Де мама?», дала найкращу відповідь за нас обох: «Мама на війні для того, щоб війна не прийшла до нас». Коли вона йшла до першого класу, мене не було поруч. Та якби знову постало питання йти в АТО чи ні, я б не роздумуючи пішла, — каже Людмила.

На війну Людмила Михайлівна збиралася, не маючи ні копійки в кишені. На військову форму та всі підручні засоби скинулися подружки з роботи. Серце холонуло від думки, що може не повернутися живою. Та сидіти вдома й удавати, що нічого не відбувається, було нестерпно.

— Дорогою їхала й молилася: «Господи, якщо Ти обрав для мене цей шлях, і я не помиляюся, що їду на війну, — подай мені знак. Нехай мене зустріне віруюча людина». Так і сталося. Коли приїхала на вокзал, ніхто мене не зустрів. Прочекала майже дві години. Вже думала йти. Як раптом біля мене зупинилась машина. У ній була віруюча жінка, якій доручили зустріти мене, бо за дивним збігом ні в кого іншого не було змоги цього зробити. З нею ми дісталися добровольчого батальйону «Айдар». Тоді бійці батальйону стояли у  найгарячіших точках Донбасу. Захищали Луганський аеропорт,  Щастя, Трьохізбенку тощо.

На запитання, чи не страшно було, каже «страшно». Але за тим ритмом і бажанням захистити країну, допомогти побратимам — ніхто не відчував страху.

— Спочатку, як приїхала, хапалася за все, чим могла допомогти. Потім взялася за постачання необхідного для бійців — від води, шкарпеток, камуфляжу до продуктів. Завжди була там, де найбільше чекали допомоги, за що отримала позивний «Тереза». Тоді, у червні 2014, пам’ятаєте, яка ситуація була? Заїжджали на найвіддаленіші позиції. Снаряди «Градів» свистіли над головою не раз, але в нас не влучали. Навіть невіруючі казали, що мене Бог береже. Він і справді мене беріг. Бо без нього нічого б не вийшло, —  каже пані Людмила.

Жінка бачила жахливі бої, страшні обстріли… Але, каже, ще страшнішими були їхні наслідки: розбита техніка, фрагменти амуніції, розкидані по полю, багнюка і… серед того всього —  тіла загиблих бійців… яких нерідко доводилося збирати просто по шматочках.

—  Я бачила тіла побратимів і, як мати, розуміла, наскільки важливо для рідних поховати загиблого сина, батька, брата. Тому взяла на себе психологічно найважче —  вивозити їх з поля бою і доправити додому. Було нас пускали на ту сторону аби зібрати останки наших хлопців, як і  їх на цю, аби теж забрали своїх. Траплялося, шукали розкидані шматки тіл, складали їх у мішки, аби відправити на експертизу ДНК, щоб встановити, кому належали. А скільки я відвозила на поховання, передавала рідним, хоронила. Уже всі населені пункти і не пригадаю, у  яких довелося побувати. В якийсь момент у мене  щезли сльози. Душа боліла, що гинуть найсміливіші, найдобріші, ще зовсім молоді, а сліз не було. Потім мені сказали, то від постійного стресу, — розповідає Людмила Козуб.

Тому, щоб приборкати своє хвилювання і подолати стрес, жінка рятувалася розмовами з побратимами.

— До мене приходили за розрадою, як до матері, і хлопці, і дівчата —  і зовсім молоді, і старші вдвічі воїни. Добре слово на війні потрібне не менше, аніж зброя, —  переконана Людмила.

Через це у 2017 році вона стала однією з перших жінок — військових капеланів. Закінчила магістратуру Національного університету імені Шевченка. Отримала диплом психолога.

— На громадських засадах два роки капеланом була у Верховній Раді. У новому парламенті вже не знадобилася. Та я ще капелан при Київській міській державній адміністрації. Поєднувала цю діяльність з волонтерством та роботою.
Потім зрозуміла, що вже не можу без армії —  пішла служити на контракт у відділ забезпечення авіаційним та електронним обладнанням Повітряних Сил. Там відбулося скорочення, і нині я служу в Командуванні Сил логістики, —  каже пані Людмила.

Здолавши всі випробування, виживши на війні і витримавши важкі психологічні навантаження під час пошуку та поховання полеглих побратимів, а ще —  розлуку із улюбленою сім’єю, відсутність чоловічої підтримки, пані Людмила врешті отримала свою винагороду —  зустріла коханого, з яким поєднала свою долю у шлюбі кілька років тому.

—  За стільки років уже й не вірила, що любов існує. Виявилося, що вона є, і до мене прийшла на війні. Ігоря зустріла ще у 2014 році в «Айдарі», але зустрічалися почали значно пізніше. Він віруючий, як і я. За фахом будівельник. Ми зовсім різні. Та нас об’єднує спільне завдання —  вибороти для України незалежність, а для наших дітей —  перемогу і мирне майбутнє.

Коли Людмила та Ігор повінчалися, у їхній родини з’явилося шестеро дітей та вісім онуків на двох. І хоча більшість їхніх дітей уже нині дорослі, мають власні сім’ї (з Людмилою живе лише наймолодша Даніела), моменти, коли всі вони збираються під одним дахом на свята та вихідні —  найщасливіші. Тоді Людмила розуміє, що таке справжнє щастя і справжнє багатство. Вони ті, заради кого вона їздила на війну…

На вінчанні Людмили та Ігоря свідками були: з її боку —  співачка Оксана Білозір, з якою знайомі ще парафіянками церкви, з боку чоловіка Ігоря — його побратим.

І хоча нині ані пані Людмила, ані її чоловік вже не їздять більше на Донбас,  війна й армія не йдуть з їхнього життя. Вони стежать за новинами з фронту, допомагають нашим воїнам, зустрічаються з побратимами. Людмила продовжує службу у ЗСУ — служить у Командуванні  Сил Логістики та має авторитет і повагу серед побратимів та керівництва.

Вітаємо пані Людмилу Козуб та її чоловіка з Днем добровольця та бажаємо їм та всій їхній родині успіхів і щастя!

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
Окупанти вбили у Часовому Яру двох цивільних жінок

Окупанти вбили у Часовому Яру двох цивільних жінок

Внаслідок чергового удару російських військ по Часовому Яру загинули двоє цивільних.

Нові санкції проти фінансового сектору росії: Володимир Зеленський підписав указ

Нові санкції проти фінансового сектору росії: Володимир Зеленський підписав указ

Президент Зеленський провів детальну розмову з Президентом Франції Еммануелем Макроном. Лідери обговорили оборонну підтримку України, нові збройні пакети, інвестиції в закупівлю снарядів та підготовку українських військових. Також розглядалися питання міжнародної координації у протидії російській агресії.

Україна збільшує виробництво артилерії та дронів: рішення Ставки

Україна збільшує виробництво артилерії та дронів: рішення Ставки

Президент України Володимир Зеленський провів засідання Ставки, на якій обговорювалися ключові аспекти посилення обороноздатності країни. Особливу увагу приділили розвитку дронів, їх виробництву та застосуванню. Було заслухано доповіді щодо контрактів на постачання дронів — від FPV до далекобійних, а також про впровадження нових технологій для ефективнішого знищення окупантів і захисту українських воїнів.

Затримували під постріли: вісім чоловіків намагалися незаконно перетнути угорський кордон

Затримували під постріли: вісім чоловіків намагалися незаконно перетнути угорський кордон

Прикордонники Мукачівського загону затримали вісьмох чоловіків, які намагалися незаконно перетнути кордон з Угорщиною поза пунктами пропуску.

Оголошено новий склад Громадської антикорупційної ради при Міноборони

Оголошено новий склад Громадської антикорупційної ради при Міноборони

Стали відомі результати загальнонаціональних онлайн-виборів до складу Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України.

У Брянську пролунали вибухи на хімзаводі

У Брянську пролунали вибухи на хімзаводі

Увечері 13 січня у російському Брянську пролунало кілька потужних вибухів.

ВАКАНСІЇ

Інструктор навчального взводу

від 25000 до 55000 грн

Раденськ, Херсонська область

Командир міномета 155 окремого батальйону територіальної оборони

від 21000 до 54000 грн

Степанівське, Сумська область

Уповноважена особа

до 20450 грн

Яворів

Військова частина А3719

Снайпер

від 26000 до 130000 грн

Харків

Рота снайперів спеціального призначення

Оператор-радіотелефоніст, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Номер обслуги міномета

від 21000 до 120000 грн

Вся Україна

1 центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ