Не таємниця, що росіяни почали дуже серйозну роботу з повернення власної техніки з країн третього світу «Українці показують просто феноменальні успіхи в частині винищення…
…Ми гортаємо на телефоні фотографії. Серед них закарбовані і події 2014-го… Юра тут 18-річний худорлявий юнак з чистим і проникливим поглядом — серед побратимів і на тлі військової техніки.
— Я тоді важив 76, а тепер — 97! Як порівняти минулі фотографії з теперішніми, то можна навіть і не впізнати! Це, до речі, знімки, зроблені під час мого першого серйозного бою під Попасною, — показує на одну зі світлин тепер вже командир механізованого взводу бригади короля Данила лейтенант Юрій Закопець, а тоді хлопчина-доброволець батальйону «Донбас». — А це майже повністю залите кров’ю БМП, а на ньому наш товариш з перебитою рукою. Тут я на початку війни…
Насправді ж війна для Юрія Закопця розпочалася ще в грудні 2013 року. Тоді, коли він побачив, як б’ють і розганяють молодь на Майдані, що прийшла висловитися за своє європейське майбутнє і право вибору.
— Я після цього на третій день поїхав до Києва. І таких, як я, було багато. Ми не їхали скидати владу або дестабілізувати ситуацію в країні, ні! Ми їхали відстоювати свої права, свою свободу, своє майбутнє! — зауважує Юрій.
Так він і простояв на Майдані до самого кінця! Входив до складу 24-ї сотні. А коли «старший брат» «відтяпав» Крим і пішов на Україну, то позиція була теж однозначна: «Треба захистити країну, треба йти воювати і дати гідну відсіч ворогу!». Фактично йому тоді у квітні тільки виповнилося вісімнадцять!
— Мої товариші кияни, з якими я був у майданівській «сотні», потрапили до рекрутингового центру батальйону «Донбас», який формувався на основі військової частини в Нових Петрівцях. Покликали й мене. Я приєднався до них у квітні. На підготовку відводилось два місяці. Готували нас добре. Я це тепер розумію, з огляду на свій багаторічний досвід. Заняття проводили інструктори з «Альфи», «Сокола», інших спецпідрозділів. Нашою спеціалізацією був штурм міст та будівель, — розповів співрозмовник.
Два місяці пролетіли як один день. І підрозділ Закопця був перекинутий в Артемівськ (тепер Бахмут).
— Тут ми виконували завдання із зачистки самого Артемівська, зокрема, виявляли осередки сепаратистів у місті і ліквідовували. Тобто нас одразу в місиво не кидали. Ми йшли до першого бою поступово і правильно, починаючи з легших завдань, — продовжує Юрій.
Його перший у житті серйозний бій був за Попасну. До речі, саме за нього доброволець отримав орден «За мужність» III ступеня. Хоча той бій загалом не був вдалим для підрозділу, і Юра його пригадує зі сльозами на очах…
— Тоді ми втратили одразу трьох побратимів, трьох наших друзів. Багато було і «трьохсотих». Червень 2014-го… Ще не було чіткої координації дій між силовими структурами, і тим більше між добровольчими батальйонами, які ділилися на офіційні й неофіційні, як-от, наприклад, «Правий сектор». Не було об’єднаного штабу, який би злагоджував ці всі підрозділи між собою. І наш перший бій був непідготовленим. Ми заходили у місто не маючи даних розвідки, не знаючи навіть чисельний склад ворога і розташування його позицій. Фактично йшли всліпу і це стало для нас фатальною помилкою, за яку ми розплатилися життям наших побратимів, — розповідає Юрій.
На той час він у штурмовій роті був на посаді медика-стрільця. І одним із останніх виходив з Попасної, витягуючи побратима зі Львова, якому в ногу прилетіла куля. Тоді «донбасівці» повернулися в Артемівськ. А за три дні знову пішли штурмувати Попасну.
— Цього разу напередодні по позиціях сепаратистів відпрацювала артилерія та авіація Збройних Сил України. Ми заходили в місто без єдиного пострілу. Нас «зустрічали» лише трупи терористів. Ті найманці, які залишились живими, відійшли до Первомайська. А ми два дні потому рушили визволяти Лисичанськ. Разом із 24-ю бригадою його штурмували. І хоча з першого разу це зробити не вдалося, та втрат у нашому батальйону вже не було! Згодом ми відбили і це українське місто, — розповів колишній доброволець.
Після того Юрій Закопець приєднався до 93-ї бригади, проходив службу на посаді командира бойової машини. 22 квітня 2015 року його було важко поранено.
— Так «сєпари» 120-міліметровою міною «привітали» мене з днем народження, яке в мене було напередодні, 19-го числа. Наш підрозділ тоді знаходився в Пісках. В той час селище стало епіцентром бойових дій, однією з найгарячіших точок після Донецького аеропорту. По наших позиціях гатили зі всього: танків, різних артилерійських систем, починаючи від гаубичних і закінчуючи реактивними снарядами, застосовував ворог і фосфорні заряди, — розповідає Юрій.
Того дня після вечірніх боїв він з товаришем переміщувався з однієї позицію на іншу, аби поповнити боєзапас, як раптом «прилетіла» чергова міна і впала неподалік від Юрія.
— Вибуховою хвилею мене кинуло на товариша. Тож я фактично накрив його собою. І прийняв на себе весь основний удар від вибуху і всі осколки. В тіло їх залетіло вісім, безліч — у бронежилет та шолом. Великим осколком посікло обличчя та повибивало всі зуби. Іншими відірвало фалангу пальця на руці, були перебиті ноги, — говорить військовослужбовець.
Спочатку йому надали медичну допомогу в шпиталі в Селидовому, згодом перевели в Дніпро. Потім було направлення у Львівський військовий госпіталь. Туди з Дніпра він мав можливість летіти медичним бортом, але відмовився.
— Були хлопці, які мали більш серйозні поранення. Тож я вирішив своїм ходом, — говорить він. До речі, побратима, якого накрив Юра, навіть не контузило. А Закопця командування нагородило медаллю «Захиснику Вітчизни».
На милицях, з відкритими ранами на ногах… потягом, на верхній полиці — так він діставався до Львова, але дав шанс іншому товаришу добратися до лікарняної палати швидше і комфортніше! Загалом лікувався близько чотирьох місяців. А далі вирішив обрати життєвий шлях воїна і стати офіцером — вступив до Львівської «сухопутки».
Будучи курсантом, у 2016 році Юрій Закопець мав промову з трибуни Верховної Ради України. Тоді у своєму виступі він наголосив на тому, що в Україні триває повномасштабна війна з Росією, а не продовжується незрозумілий внутрішній конфлікт, як дехто це хотів подати. І щоб ніхто ніколи не забув про те, хто боронить Україну і якою ціною!
У 2019-му за розподілом лейтенант Юрій Закопець попав служити у 24-ту механізовану бригаду імені короля Данила. Відтоді знову регулярно на передовій. Сьогодні офіцер навчається на «Курсах капітанів». Його планують призначити на посаду командира роти. Тут, у Національній академі, і відбулась наша розмова.
— Серце болить за тих молодих хлопців, які досі гинуть на війні! Старе не зміниш. Я думаю, що нам потрібно більше працювати, щоб ті смерті не були даремними, і щоби їх ніхто не забув. Впевнений, що колись таки відіб’ємо окуповані території. Рано чи пізно. Адже правда на нашому боці! Головне, щоб був єдиний народ, єдина армія, єдина країна! — зазначає офіцер.
Добровольці — патріоти України, які одними з перших стали на захист нашої Батьківщини. Серед таких і Юрій Закопець, який і сьогодні боронить країну.
Фото автора і з особистого архіву Юрія Закопця.
@armyinformcomua
Служба безпеки та Національна поліція запобігли новим спробам нелегального збуту зброї та боєприпасів у різних регіонах України. За результатами комплексних заходів затримано 10 ділків, які намагалися продати криміналітету «трофейні» засоби ураження.
Оператори батальйону безпілотних систем 63 механізованої бригади за допомогою FPV-дронів та бомбера «Баба Яга» спалили два «урали», два уазіки, дві гармати, «буханку» та баггі. Ну і відправили на той світ з десяток окупантів.
Повідомлено про підозру приватному лікарю-нейрохірургу за фактами незакінченого замаху на незаконне переправлення осіб через державний кордон України та одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави (ч. 3 ст. 15 ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 369-2 КК України).
Аеророзвідники 36 бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського знаходили та уражали ворожих штурмовиків на сніжних полях Курської області.
Викрито та припинено діяльність групи осіб, які займалися вимаганням великих сум коштів у місцевих мешканців. Їм інкриміновано вимагання з погрозою насильства над потерпілим, вчинене за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 189 КК України).
Екіпаж самохідної артилерійської установки 2С1 «Гвоздика» з 92-ї окремої штурмової бригади розповів про свої бойові будні, підтримку побратимів та важливість злагодженої роботи в умовах інтенсивних боїв.
від 20000 до 30000 грн
Дніпро
Комендатура військових сполучень (Дніпро)
Не таємниця, що росіяни почали дуже серйозну роботу з повернення власної техніки з країн третього світу «Українці показують просто феноменальні успіхи в частині винищення…