ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Україна переймає досвід США щодо забезпечення «теплого переходу» під час повернення з війни та змінює Стратегію ветеранських справ

Новини
Прочитаєте за: 4 хв. 15 Грудня 2020, 20:35

Пройти війну і вижити – лише половина особистої перемоги воїна. Друга половина – шлях повернення до життя в мирному суспільстві. Серед людей, де не прокидалися від нічних «приходів» чи від того, що тече зі стелі бліндажа, не вдивлялися годинами у вічко «тепляка», де «200» – це лише номер маршрутки, а не вирок. Де в тій-таки маршрутці можна почути «фірмове»: «я тебе туди не посилав», а на роботу не приймають, бо «всі атовці агресивні».

Фронт міняє людину, робить її сильнішою, «прокачаною» у багатьох напрямках, вчить виживати у нелюдських умовах, натомість часто забирає просте вміння жити в мирних містах сповненим сенсу, щасливим життям, повідомляє Міністерство у справах ветеранів України.

Як зробити цей перехід максимально «безболісним»? Як допомогти воїнам трансформувати досвід війни у звичайному житті? Про це йшлося на міжурядовій робочій групі, що відбувалася в Міністерстві оборони, у форматі «зум». До роботи долучилося вище керівництво оборонного відомства та Міністерства у справах ветеранів України, а також представники США.

На робочій зустрічі говорили про інтегровані програми, які у США вже показали ефективність, та про інструменти запобігання суїцидам серед військових і ветеранів, критичні теми психічного здоров’я, програми переходу та міжвідомчій координації всередині оборонного сектору.

«США почали трохи раніше, ніж Україна, задумуватися над тематикою «теплого переходу» людини, що служить, до мирного життя, – коментує фасилітаторка робочої групи з українського боку Марта Пивоваренко, експертка з досліджень психічного здоров’я та представниця ГО Development Foundation. – У них донедавна були різні протоколи лікування та забезпечення послуг психічного здоров’я в Міноборони й Мінветі. Різниця в лікуванні значно впливала на якість отримуваних послуг. Модель уніфікованої оцінки та надання сервісу, для якої довелось створити Об’єднаний виконавчий комітет (ОВК) – вищий командний орган, що відповідає за нагляд за співпрацею та спільним використанням ресурсів між Міністерством у справах ветеранів та МО у США досягнута нещодавно. Торік США поділилися нею з урядом Великобританії. Цей обмін досвідом дозволив у Великій Британії створити окремий департамент у справах ветеранів на базі Міноборони. Цього року завдяки міжвідомчій співпраці Міноборони й Мінвету України і США вдалося розпочати роботу для поширення досвіду на український оборонний сектор».

Заступник міністра у справах ветеранів Ігор Безкаравайний переконаний: підтримка ветеранів підвищує обороноздатність країни. І ось чому. Кожен солдат, знаючи, що країна зробить все для його успішного повернення додому, служитиме мотивовано й віддано такій країні. Він вважає, що американський досвід слід не «копіювати», а переносити на наші реалії.

«Мене найбільше зачепила історія з програмою M2C Ready (Military to Civilian-Ready), – ділиться Ігор враженнями. – 365 днів до і 365 днів після звільнення військового зі служби з людиною ведуть активний контакт, рік її готують до звільнення в запас. Мовляв, друже, за рік ти звільнятимешся. Як у тебе справи? Які в тебе плани? Чи є бачення щодо того, як зароблятимеш гроші? Як справи з сім’єю? Чи є в тебе освіта, окрім військової? Як плануєш розвиватися? І так далі. І за 90 днів безпосередньо до звільнення з військовослужбовцем починають активно працювати, пояснюючи йому його права та пільги, готувати до виходу в цивільне життя. Після того, як цей перехід стався, ще рік з ним активно контактують представники МО і Мінвету, перевіряють його стан – чи все в нього гаразд, чи все добре з дружиною, роботою чи житлом тощо. Для того, щоб вчасно запобігати погіршенню стану матеріальному чи фізичному, кризам. Тобто все, що стосується достатку і нормальної життєдіяльності ветеранів».

Ігор розповідає, що загалом у США 19 мільйонів ветеранів, з них лише 9 користуються послугами Мінвету: «Тобто переважна більшість – самодостатні люди, яким не потрібна підтримка держави, і в ній вони потреби не відчувають. Вони відслужили, повернулись і самі себе забезпечують. Вони не потребують якихось бенефітів від держави».

Міністерство у справах ветеранів планує застосувати робочі зустрічі в розбудові стратегії до 2025 року, підготовка якої наразі триває, і спільно з Міноборони спрямувати роботу на підвищення обороноздатності країни, включно з питанням здоров’я солдатів та ветеранів.  Ігор також зазначає, що наприкінці грудня розпочне активну роботу міжвідомча група, до роботи долучать інші відомства, де теж питання учасників бойових дій стоїть гостро. А саме – МВС, СБУ, прикордонників.

Читайте нас в Telegram
росія може використати проти України майже 300 бойових літаків — розвідка

росія може використати проти України майже 300 бойових літаків — розвідка

Станом на сьогодні росія може використовувати проти України майже триста бойових літаків.

Українські бійці скинули на опорний пункт окупантів майже тонну вибухівки

Українські бійці скинули на опорний пункт окупантів майже тонну вибухівки

Воїни інженерної бригади на одному з напрямків завдали вогневого враження по опорному пункту окупантів з установки УР-77 «Метеорит».

«Комікс року» присудили загиблому воїну Миколі Кравченку — сценаристу графічного роману «Чорний Клин»

«Комікс року» присудили загиблому воїну Миколі Кравченку — сценаристу графічного роману «Чорний Клин»

23 лютого 2024 року вже вчетверте відзначають День українського коміксу, що є громадською ініціативою на вшанування пам’яті Леоніда Перфецького — художника-баталіста, автора першого українського коміксу «Україна в боротьбі», а також учасника українських визвольних змагань під час Першої та Другої світових воєн. 

У Краматорському районі противник знищив близько 500 тонн зерна

У Краматорському районі противник знищив близько 500 тонн зерна

Окупанти шахедами завдали удару по території сільськогосподарського підприємства у Краматорському районі, що на Донеччині.

Президент у Львові провів ряд зустрічей та перемовин щодо F-16 та оборонної співпраці

Президент у Львові провів ряд зустрічей та перемовин щодо F-16 та оборонної співпраці

Сьогодні у Львові Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен, а потім  з американськими сенаторами — делегацією на чолі з Чаком Шумером. 

Французький генерал назвав причину витривалості ЗСУ у війні проти рф

Французький генерал назвав причину витривалості ЗСУ у війні проти рф

Директор Об’єднаного центру концепцій, доктрин і експериментів Франції генерал Вінсент Бретон оцінив згуртованість, мобілізованість та стійкість української нації у війні проти російської федерації.

Захищаємо світ

00
00
00