ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Христина Сушко: як воювала єдина жінка-офіцер Армії УНР

Історія
Прочитаєте за: 3 хв. 16 Вересня 2020, 13:04

У радянські часи інформацію про Визвольну війну замовчували та приховували. Лише сьогодні ми почали заповнювати білі плями. Більшість імен воячок Армії УНР та учасниць повстансько-партизанського руху ще невідомі широкому загалу, але це справа кількох найближчих років. Сьогодні АрміяInform розповість про Христину Сушко – єдину жінку-офіцера в армії Української Народної Республіки, яка присвятила своє життя боротьбі за українську державність.

У той час, як в Українській Галицькій Армії десятки жінок мали офіцерські звання хорунжих, в армії УНР Христина Сушко виявилася єдиною жінкою-офіцером. Вона була військовою лікаркою 6-ї січової дивізії Армії УНР і стала героїнею бою, який влітку 1920 року відбувся під селищем Перга на Житомирщині. Про її життя до Української революції відомо мало, але непростий шлях, що пройшла жінка з 1918 року, дозволяє зробити висновок про велич і багатогранність цієї особистості.

Христина народилася у 1894 році. Різні джерела зазначають місцем її народження Сочі, Крим або Київ. Перед початком Першої світової війни жінка успішно пройшла курс навчання на медичному факультеті Лозаннського університету у Швейцарії. Знала  кілька іноземних мов (німецьку, французьку, польську), а також українську та російську. Загибель її першого чоловіка на фронті, а також страхіття більшовицьких переслідувань занесли її в Україну, на Наддніпрянщину, де вона познайомилася зі своїм другим чоловіком Романом Сушком – одним із командирів січових стрільців.

8 верст озвірілий більшовик, їдучи конем, волочив Христину за довгі коси

На початку 1918-го Христина Скачківська стала військовою лікаркою в українській армії. А під час антигетьманського повстання приєдналася до Січових стрільців. Опинившись у самому вирі бойових дій, вона, покликана лікувати, сама була двічі поранена. 5 червня 1919 р. у бою під с. Малою Салихою (ст. Пузирки, між Старокостянтиновим і Шепетівкою) вона, рятуючи кулемети, потрапила у полон до більшовиків, при чому 8 верст озвірілий хам-більшовик, їдучи конем, волочив за довгі коси свою жертву. У полоні була поневіряна, тяжко бита і мучена. Та відважність духу і спритність рятують її з неволі. Непомітно викравшись, вона втікає на даху переповненого більшовиками потяга, а потім, скочивши, добирається до Чорного Острова, де дає українським військовим властям інформацію про розташування більшовицьких частин і знов береться до своєї праці в війську.

Сила духу дозволяла жінці долати будь-які випробування війни

10 липня того ж року Христина зазнала поранення двома кулеметними кулями в праву руку і, не виходячи з рядів, лишилася в полку, за що отримала подяку. У серпні вже в 4 полку під с. Великою Салихою (напрям В. Пузирки – Шепетівка) під час найбільшої небезпеки жінка, підтримуючи бадьорість духу стрільців, йшла з ними у першій лінії і була тяжко контужена, внаслідок чого стався параліч правого боку.

Лікування таких тяжких поранень потребувало багато коштів, які вдалось знайти лише з допомогою Головного отамана Симона Петлюри. У резолюції на виділення коштів для лікування за кордоном Петлюра написав, що це «реалізація обов’язку держави і її влади до одної з найкращих дочок її».

Восени 1920, одужавши, Христина Скачківська-Сушко знову повернулася до лав Армії УНР, яка вже була інтернована в таборах на території Польщі. Попри травми й складнощі життя у таборі з двома дітьми, вона дуже багато працювала в Українській спілці військових інвалідів, допомагаючи іншим воїнам, які втратили здоров’я захищаючи Україну.

Христину дуже любили й поважали. Навіть генерал Михайло Омелянович-Павленко, який у різний час командував армію УНР та УГА, згадував про неї як про непересічну особистість. Їй були притаманні найкращі національні чесноти, а найприкметнішою рисою воячки була сила духу, що дозволила здолати  всі випробування, тимчасову фізичну неміч, таборову безвихідь…

Пішла з життя ця мужня жінка в лютому 1967 року в Женеві. Сьогодні її особистість, безсумнівно, є символом боротьби і тогочасної, і нинішньої України за свою незалежність.

Читайте нас в Telegram
Два «Тунці» пішли на дно: у ГУР розповіли про знищення ворожих катерів

Два «Тунці» пішли на дно: у ГУР розповіли про знищення ворожих катерів

Сьогодні спецпідрозділ ГУР МО України Group 13 за допомогою українських ударних морських дронів Magura V5 вчергове результативно атакував корабельно-катерний склад держави-агресора росії в тимчасово окупованому Криму.

На прикордонні Сумщини та Чернігівщини протягом доби пролунало 113 вибухів

На прикордонні Сумщини та Чернігівщини протягом доби пролунало 113 вибухів

російські загарбники продовжують обстрілювати прикордонні території Чернігівської та Сумської областей. Всього протягом доби нараховано 29 обстрілів (113 вибухів) із різних видів озброєння.

Сапери ДСНС за добу знешкодили понад 200 вибухонебезпечних предметів

Сапери ДСНС за добу знешкодили понад 200 вибухонебезпечних предметів

Протягом минулої доби, 29 травня, піротехнічні підрозділи ДСНС України обстежили територію площею 192,6 га і знешкодили 211 вибухонебезпечних предметів.

Ворог після тривалої паузи пішов на штурм острова Нестрига

Ворог після тривалої паузи пішов на штурм острова Нестрига

Після паузи російські окупанти 29 травня 2024 року знову вдалися до штурму острова Нестрига в Херсонській області.

Головнокомандувач ЗСУ показав, як після ударів наших воїнів горить техніка та розбігаються окупанти

Головнокомандувач ЗСУ показав, як після ударів наших воїнів горить техніка та розбігаються окупанти

Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Олександр Сирський показав відео, на якому українські воїни майстерно нищать російських окупантів.

У Повітряних Силах ЗСУ прокоментували кількість ASC 890 та як вони працюватимуть з F-16

У Повітряних Силах ЗСУ прокоментували кількість ASC 890 та як вони працюватимуть з F-16

У Повітряних Силах Збройних Сил України прокоментували питання кількості літаків радіолокаційної розвідки і управління (ASC 890), які може отримати Україна, та як такі літаки зможуть працювати в комплексі з літаками-винищувачами F-16.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Головний сержант

від 25400 до 125400 грн

Червоноград

Червоноградський РТЦК та СП

Медична сестpа-анестезист, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Миколаїв, Миколаївська область

Запрошуємо у військові навчальні заклади ЗСУ

від 3000 до 3500 грн

Сосниця, Чернігівська область

Зв’язківець, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Дніпро

Військова частина А4615

Механік-моторист

від 20000 до 120000 грн

Запоріжжя

65 ОМБр

Офіцер штабу, зв’язківець

Київ

Річкова флотилія ВМС ЗСУ