ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Арктичний вузол геополітичних проблем

5 Травня 2020

Сьогодні Арктика набуває дедалі більшого значення як джерело природних ресурсів і перспективний комунікаційний простір. Ще б пак, в Арктичному регіоні зосереджено близько 13 % потенційних нерозвіданих світових запасів нафти, 30 % природного газу, 20 % газового конденсату, великі поклади кам’яного вугілля, залізних, марганцевих, мідних, свинцевих, нікелевих, цинкових руд та інших корисних копалин. До того ж через глобальне потепління значні площі акваторії Північного Льодовитого океану звільняються від крижаного покриву та стають придатними для судноплавства. Таким чином Північний морський шлях стає привабливішим для комерційного судноплавства, адже арктичний шлях з Європи, наприклад, до Японії коротший приблизно на 30 % порівняно зі шляхом через Суецький канал та Індійський океан. Звісно, боротьба за такий «ласий Арктичний пиріг» з часом загострюватиметься.

Основним міжнародним консультативним органом для налагодження співробітництва країн регіону наразі є Арктична рада, створена 1996 року за участю США, Канади, Норвегії, Фінляндії, Швеції, Данії, Ісландії та РФ. Згодом до них приєдналися країни Балтії, а також Польща як спостерігач.

Російський апетит

Виняткову роль цей регіон має для Росії, яка проводить відверто конфронтаційну та реваншистську політику, претендуючи, зокрема, на володіння шельфом Північного Льодовитого океану від узбережжя Сибіру до Північного полюса. Тож за оцінками експертів боротьба за Арктику набуває для Кремля майже містичного значення, адже йдеться про ресурси енергоносіїв та збереження кремлівського впливу на російське населення. З цією метою Росія створює в Арктичному регіоні систему військових баз, які повинні забезпечувати максимальний контроль над морським і повітряним простором. До того ж періодично проводяться всілякі пропагандистські акції на кшталт встановлення на дні океану в районі Північного полюса титанового прапора РФ, що мало б символізувати рішучість Кремля заволодіти ресурсами Арктики. І це попри те, що згідно з міжнародним правом Північний полюс і прилеглий до нього регіон не можуть належати жодній країні.

У березні 2019 року російська влада оголосила про розроблення нових правил для контролю над Північним морським шляхом, що пролягає вздовж північного берега країни в Арктиці. Так, згідно з новими вимогами всі судна за 45 днів мають повідомляти РФ про свої переміщення та отримувати дозвіл на прохід Північним морським шляхом. Усі іноземні військові кораблі повинні декларувати мету подорожі, шлях, графік і технічні параметри, ба навіть такі подробиці, як ранг та ім’я капітана. Крім того, знову серйозно порушуючи міжнародне право, вона ще й вимагає, щоб кораблі приймали російських моряків, які перебуватимуть у них на борту під час проходження через Північний Льодовитий океан. Також Росія залишає за собою право відмовляти суднам у доступі без жодних аргументів та пояснень. Корабель, який не дістав попереднього дозволу від Росії, можуть затримати й навіть знищити.

За оцінкою Марка Войджера з Балтійського оборонного коледжу, Москва розглядає такі потенційні сценарії воєнного конфлікту в Арктиці:

  1. Переростання приватної економічної суперечки в місцевий збройний конфлікт.
  2. Переростання економічної суперечки в місцевий збройний конфлікт і подальша ескалація, що призведе до повномасштабної війни.
  3. Раптова масштабна агресія із застосуванням конвенційних озброєнь.
  4. Раптова масштабна агресія із застосуванням ядерних озброєнь.

Тож список завдань, які мають виконувати підрозділи російських збройних сил, довгий і різноманітний. Зокрема у ньому: моніторинг ситуації в Арктиці; протиповітряна оборона та регулювання повітряного руху; раннє попередження політичних і військових лідерів РФ про раптову повітряно-космічну атаку проти Росії; відбиття раптової повітряно-космічної атаки проти Росії з Півночі; забезпечення прикриття для військово-морських, наземних і повітряних стратегічних ядерних сил; перехоплення крилатих ракет; захист федеральних, економічних і військових об’єктів; відстеження з допомогою протиповітряної оборони морських суден і конвоїв на Північному морському шляху; забезпечення прикриття від ворожих повітряних ударів на Крайній Півночі; використання винищувачів ВПС РФ проти морських, підводних і наземних сил ворога; проведення пошукових і рятувальних операцій у мирний і воєнний час. Іншими словами повний контроль ситуації в регіоні.

Реакція США

За словами американського сенатора Деніела Саллівана, Сполучені Штати «нарешті повільно, але впевнено прокидаються й усвідомлюють дедалі важливіше геополітичне значення Арктики».

Держсекретар США Майк Помпео на засіданні міністрів Арктичної ради в травні 2019 року відкрито назвав російські претензії на Північний морський шлях «нелегітимними», а вже в червні 2019 року Пентагон представив Конгресу «Арктичну стратегію», де зазначається, що безпечний і стабільний геостратегічний ландшафт Арктики є життєво важливим національним інтересом Сполучених Штатів.

Згідно з цим документом США визнають арктичними націями лише вісім держав: Канаду, Данію, включно з Гренландією, Фінляндію, Ісландію, Норвегію, Росію, Швецію та Сполучені Штати. Як зазначається, чотири з них – Канада, Норвегія, Данія та Ісландія – є членами НАТО, а дві – Швеція та Фінляндія – є цінними партнерами Альянсу.

В «Арктичній стратегії» наголошується, що міністерство оборони США посилить у цьому регіоні можливості спостереження та попередження спільно з Канадою, яка є учасником Північноамериканського командування (NORAD), суттєво підвищить спроможності різноманітних засобів протиповітряної оборони, зокрема космічні, у взаємодії з Британією та Норвегією збільшить кількість місій патрульних протичовнових багатоцільових літаків P-8A Poseidon.

А тим часом…

Як повідомляє «Голос Америки», в рамках операції з підтримання безпеки за полярним колом чотири кораблі ВМС США та корабель ВМС Великої Британії 4 травня увійшли до Баренцевого моря.

Корабель США з підтримки проводить дозаправлення корабля ВМС Британії HMS Kent в Баренцевому моріОперація підтверджує свободу мореплавства та демонструє бездоганну інтеграцію сил союзників, йдеться у повідомленні Шостого флоту США.

Діяльність трьох ракетних есмінців США USS Donald Cook, USS Porter, USS Roosevelt підтримує швидкісний корабель USNS Supply. До них приєднався британський корабель HMS Kent.

«У ці важкі часи як ніколи важливо підтримувати нашу постійну діяльність у європейському театрі, вживаючи необхідних заходів задля захисту наших сил, – заявила віцеадмірал Ліза Франкетті, командувач Шостим флотом США. – Ми віддані просуванню безпеки та стабільності в регіоні, збільшуючи довіру та основу для боєготовності в Арктиці».

Про операцію було повідомлено Міністерство оборони Росії для того, щоб уникнути непорозумінь, зменшити ризик і запобігти ескалації, йдеться у повідомленні ВМС США.

МО РФ зі свого боку повідомляє, що на Північному флоті ВМС РФ відбулося тактичне навчання морських десантних сил з ведення бою за висадку морської піхоти на необладнане узбережжя в Арктиці. Навчання відбулися в районі губи Кутова Мотовської затоки Баренцевого моря на півострові Середній. У них узяли участь військовослужбовці мінометної батареї та батальйону морської піхоти на штатній техніці – двадцяти одиницях БТР-80, екіпажі великих десантних кораблів «Олександр Отраківський» і «Кондопога», а також малого ракетного корабля «Айсберг» і малих протичовнових кораблів «Брест» і «Снєжногорськ» зі з’єднання охорони водного району Кольської флотилії різнорідних сил.Отже, арктичний вузол геополітичних проблем зав’язується дедалі сильніше. Зрозуміло, що Кремль не зупиниться у своїй арктичній експансії, доки цивілізований світ не протиставить агресивній політиці Москви консолідовану позицію й рішучу стратегію стримування. Трагічний досвід України та Грузії зайве тому підтвердження…

7
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Blogger pool