ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Корсунська битва: тріумф українців та їхнього керманича батька Хмеля

Історія Публікації
Прочитаєте за: 3 хв. 26 Травня 2020, 11:10

Про підсумки Корсунської битви писали ще її сучасники. Зокрема, вони  оцінювали становище розгромленої Речі Посполитої як катастрофічне, а тріумф українців на чолі з Богданом Хмельницьким – беззаперечним: «Оскільки жодна сила вже не стояла на перешкоді, козаки і татари вдерлись аж під Білу Церкву… могли загрожувати навіть Кракову і Варшаві, не зустрічаючи опору. Бо такий страх запанував, що всі думали більше про втечу, ніж про оборону».

Однак повернімось до хронології. Після перемоги в битві на Жовтих водах 1648 року військо гетьмана Богдана Хмельницького (близько 14–15 тис.) разом із татарами Тугай-бея (до 6 тис.) вирушило проти 14-тисячного війська при 12 гарматах великого коронного гетьмана Миколая Потоцького, що 22 (12) травня зупинилося в очікуванні на можливий підхід надвірного війська князя Яреми Вишневецького неподалік Корсуня (нині м. Корсунь-Шевченківський) на березі р. Рось (притока Дніпра). 25 (15) травня Богдан Хмельницький і Тугай-бей почали переправу через Рось. У відповідь Миколай Потоцький наказав спалити Корсунь і посилив оборону свого табору. Щоб спонукати поляків до відступу й атакувати їх на марші, Хмельницький дезінформував польське командування про чисельність українських вояків і татар. І почав удавати, що готується до генерального штурму. Водночас він наказав перекопати за 8 км від Корсуня тракт на м. Богуслав, а також обхідну дорогу до Богуслава через містечко Стеблів у балці Горохова Діброва.

На світанку 26 (16) травня військо М. Потоцького під захистом табору з 8 рядів возів (завширшки 90 м і завдовжки 1–1,7 км) почало відступ. Як і задумувалось, українці й татари спочатку його пропустили, а потім почали переслідувати. М. Потоцький звернув на обхідний шлях через Стеблів. Коли його табір спускався по схилу перекопаної Горохової Діброви, вояки Максима Кривоноса із засідки відкрили по ньому гарматний і рушничний вогонь. Водночас ззаду і з боків напали загони гетьмана Богдана Хмельницького та Тугай-бея. Польський табір було розірвано у 3-х місцях. У жорстокому бою більшість жовнірів або полягли, або потрапили до полону. Серед бранців опинилися і сам великий коронний гетьман М. Потоцький, а також коронний гетьман польний М. Калиновський. Це була тріумфальна перемога українських військ під проводом Богдана Хмельницького над польською шляхтою.

Заманив поляків у болото розвідник Богдана Хмельницького Тимофій Зарудний, який видав себе за провідника. Саме його називають прототипом легендарного Івана Сусаніна.

Після Корсунської битви Річ Посполита була якщо й не розгромлена, то суттєво знесилена. Національно-визвольний рух під проводом уславленого батька Хмеля, мов полум’я, охопив всю Україну. Поляки запропонували Богдану Хмельницькому переговори, але вони ні до чого не призвели, бо кожен залишався при своєму. Війна продовжувалась.

Читайте також:

Битва під Жовтими водами: козацька слава не вмре, не загине!
Микола Костомаров: «Любов історика до Батьківщини може проявлятись лише у повазі до правди»
Львів: мистецтво жити в… облозі!

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Українська авіація завдала 8 ударів по ворожих позиціях

Українська авіація завдала 8 ударів по ворожих позиціях

Армія рф не відмовляється від наміру витіснити наші підрозділи із плацдармів на лівобережжі Дніпра на Херсонському напрямку.

«Нескорена Україна у війні цивілізацій»: у Києві презентували унікальний фотолітопис

«Нескорена Україна у війні цивілізацій»: у Києві презентували унікальний фотолітопис

В інформаційному агентстві «Укрінформ» відкрили фотовиставку «Воїни світла» та презентували фотолітопис «Нескорена Україна у війні цивілізацій».

Наші воїни відбили 34 ворожі штурми на Бахмутському та Новопавлівському напрямках

Наші воїни відбили 34 ворожі штурми на Бахмутському та Новопавлівському напрямках

Протягом доби зафіксовано 71 бойове зіткнення. Загалом, ворог завдав 4 ракетних та 43 авіаційних удари, здійснив 43 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

Ворог атакував Дніпропетровщину артилерією, дронами та ракетою: є руйнування

Ворог атакував Дніпропетровщину артилерією, дронами та ракетою: є руйнування

Упродовж дня армія рф 17 разів атакувала Нікопольщину артилерією та ударними дронами.

Президент України обговорив негайне посилення ППО з Генсеком НАТО

Президент України обговорив негайне посилення ППО з Генсеком НАТО

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Єнсом Столтенбергом.

Україна та США обговорили профілактику ВІЛ та СНІД серед військових

Україна та США обговорили профілактику ВІЛ та СНІД серед військових

Сьогодні, 17 квітня, відбулася зустріч представників Центру громадського здоровʼя та надзвичайних ситуацій Президента Сполучених Штатів Америки з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ та СНІД (PEPFEAR) з фахівцями Командування Медичних сил Збройних Сил України та представниками Національного Військово-медичного клінічного центру «Головного військового госпіталю».

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

офіцер запасу ЗСУ

від 23000 до 130000 грн

Одеса, Одеська область

Розвідник

від 50000 до 120000 грн

Львів

110 окремий батальйон 111 ОБр Сил ТрО

Інспектор-кінолог

Могилів-Подільський

Державна прикордонна служба України

Бойовий медик

від 20000 до 20000 грн

Біла Церква

Військова частина А7298

Оператор протитанкового ракетного комплексу 14 ОМБр

від 23000 до 123000 грн

Володимир, Волинська область

Бойовий медик у Стрий

від 22800 до 52800 грн

Стрий

Військова частина А2847