ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як швидко заснути й виспатись у бойових умовах

Прочитаєте за: 4 хв. 30 Квітня 2020, 17:54 104

Помилково вважати, начебто наші бійці на передовій, украй виснажені бойовими чергуваннями, сплять міцно. Немало професійних психологів, з якими спілкувався, переконують, що їхній сон тривожний, неглибокий, переривчастий. У підсумку він не приносить справжнього відпочинку. Але вихід є…

Сон у бойових умовах дійсно має свою виняткову специфіку. Наведу дуже цікавий приклад із власного досвіду.

Узимку 1989 року тактична група моєї повітряно-десантної дивізії протягом місяця вела активні бойові дії у Нагірному Карабаху. Ми полювали за майже півтисячним загоном бойовиків, які геть чисто «вирізали» мирне село ворогуючої з ним національної сторони. Жертвами стало понад триста беззбройних чоловіків, жінок, старих і дітей, серед яких були й немовлята! Зрештою наша група загнала той нелюд у гірську тіснину й протягом двох тижнів безперервних боїв його знищила.

Наш командир в очікуванні наступного бойового наказу організував базовий табір групи, бойову охорону, налагодив стосунки з місцевими. І все було начебто гаразд… Утім, уже на третю добу він зрозумів, що має абсолютно неочікувану серйозну проблему: жоден з десантників увесь цей час не спав! Бійці скидалися на поснулих риб, були в’ялими й загальмованими, хоча службу несли справно.

Полковник не розумів, що відбувається, поки в табір не прибув заступник командира дивізії, який провоював в Афганістані чотири роки. Ветеран ухвалив, на перший погляд, дивне рішення. Він наказав бойовій охороні кожні п’ять-десять хвилин вистрілювати в повітря по магазину патронів. І що ви гадаєте? Крім охорони та командування, увесь табір спав більше ніж дванадцять годин!

Потім заступник командира зібрав усіх офіцерів та пояснив, що причина масового безсоння насправді дуже проста. Дев’яносто відсотків тактичної групи становили не обстріляні до того строковики, які під час тривалих боїв зазнали неабиякого бойового стресу. А в цьому разі їх треба було виводити з травмованого психологічного стану поступово.

Затим він під запис дав присутнім інструкції щодо подальшого розв’язання цієї проблеми. При цьому офіцер між іншим сказав, що, добре володіючи англійською, дещо зі своїх порад вичитав в якійсь трофейній американській книзі.

Через багато років мені вдалося знайти витяги з цієї книги в українському перекладі. Секрети, як швидко розслабитися та заснути в стресових умовах, було описано у виданні Relax and Win: Championship Performance ще 1981 року. Згодом вони були доповнені й нині їх широко застосовують в американській, британській, ізраїльській та інших арміях світу.

Автор видання стверджує, що техніка розслаблення була винайдена американськими воєначальниками, які у в’єтнамських кампаніях були стурбовані проблемами, пов’язаними з браком сну у підлеглих.

   Вони вивели й певну статистику:

Тривалість сну Стан боєздатності
0 годин на добу Зберігається здатність до виконання бойових завдань протягом трьох днів. На четвертий день увесь особовий склад стає небоєздатним
1,5 годин на добу 50 % боєздатності військовослужбовців зберігається протягом шести днів. На сьомий день половина особового складу – небоєздатна
3 години на добу 91 % боєздатності особового складу зберігається не більше ніж дев’ять днів

Разом зі втомою безсоння приводило більшість вояків до помилок, які досвідчений солдат не мав права здійснювати. Їм просто не вистачало уважності, швидкої й адекватної реакції на зміну бойової обстановки тощо. А винайдений метод, пройшовши безліч тестувань, показав свою 96-відсоткову ефективність.

Він, як і все геніальне, вкрай нескладний. Утім, діятиме тільки за певних умов. Організовуючи систему оборони на опорних пунктах підрозділів, у районах і смугах оборони бойових частин, командири повинні не тільки віднайти найзахищеніші місця для відпочинку особового складу.

Окрім цього, їм потрібно зробити ще три речі. Перша: залежно від інтенсивності боїв, погодних та кліматичних умов визначити тривалість бойового чергування та відповідно відпочинку підлеглих. Друга: переконати весь особовий склад, що під час сну їм не загрожуватиме жодна небезпека. Третя: якомога частіше ротувати людей на «нульових» позиціях.

Ну, а тепер покроково – як саме швидко засинати й після цього гарно висипатись.

Крок № 1

Постаратися розслабити всі м’язи обличчя, зокрема язик, щелепи та м’язи навколо очей.

Крок № 2

Максимально опустити плечі. Потім повністю розслабити по черзі праву й ліву руки.

Крок № 3

Розслабити грудні м’язи, а потім ноги, починаючи від стегон і закінчуючи пальцями ніг.

Крок № 4

Постаратися повністю позбутися будь-яких думок і спогадів. Для цього можна повторювати для себе: «Не думай, не думай, не думай» протягом часу, доки не відчуєте, що засинаєте.

Подана техніка запрацює вже за перший тиждень практики.

Важливо. Спати бажано в позі ембріона на боці. Шульгам краще спати на правому боці, а правшам – на лівому.

 

 

7
3
Читайте нас у Facebook
Мітки:

Захищаємо світ

00
00
00
Лайфхак