ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«Бойові бджілки»: як вінничани об’єднали волонтерів з усього світу

Публікації Реабілітація
Прочитаєте за: 5 хв. 14 Грудня 2019, 11:28

Вінницька волонтерська група «Бойові бджілки» допомагає фронту з першого дня війни. Вони налічують понад пів тисячі волонтерів по всьому світові й надають правову, психологічну та соціальну допомогу учасникам бойових дій з усієї України. За словами Лариси Полулях, яка є однією із координаторів групи, саме такої допомоги наразі потребують вояки.

Зустрітися з Ларисою вдалось у їхньому «вулику». Кожен із волонтерів працював у своєму напрямку: тут і запрошення жінок та матерів бійців на підсумкову зустріч «Жіноче коло», і збір різдвяних подарунків для дітей, і звичне пакування вантажу на фронт. І все це переривається дзвінками бійців–мам–волонтерів–активістів з приводу того чи іншого питання. За секунди розумієш – назва волонтерам пасує 100 %.

– До нас звертаються не тільки ветерани бойових дій, а й діючі військові. У день отримуємо більше 20 дзвінків. Переважно це правове консультування, але в окремих випадках проводимо і юридичний супровід, – говорить Лариса. – Також допомагаємо тим бійцям, які відбувають покарання. Вони теж захищали Україну, але більшість із них не має статусу УБД. Проводимо консультування під час слідства та суду, контактуємо з адвокатами, які ведуть ці справи.

Здебільшого військовослужбовці звертаються з приводу оскарження рішень, рапортів та дострокового переривання контракту. А от ветеранів переважно бентежить доступ до медичної допомоги та оформлення інвалідності.

– Я завжди всім пояснюю, що з державою потрібно комунікувати не усно, а письмово. Подані документи – ваш тил, адже ваші усні звернення не приймуть в суді, – переконана Лариса Полулях. – Держава пообіцяла багато, але по факту ми маємо численну кількість звернень з приводу неотриманих пільг. Адже процедура має бути простою і автоматичною. Наприклад, статус депутата передбачає низку пільг, які він отримує після вступу на посаду. Щойно він з’явився в реєстрі – автоматично отримує пільги, а от атовцю потрібно самому бігати і вибивати свої пільги. Чим статус УБД відрізняється від статусу депутата?

Одна із перепон на шляху до вирішення проблеми є відсутність необхідних документів у бійців.

– Багато довідок з 2014 року просто загубилися. Нині в нас близько 300 сімей на постійному супроводі – правовому, соціальному та психологічному. До прикладу, є сім’я, де чоловік і дружина – у цивільному шлюбі, – продовжує волонтерка, – четверо дітей її, а п’ята дитина, син, – його. Чоловік пішов на війну. Загинув. Але визнали потерпілим тільки його сина, тож і грошову допомогу отримав лише він. А дружині дали тільки якусь копійку на поховання. В особовій справі бійця є інформація, що в них є спільне господарство, вона – його дружина, а вони – його діти. Про це знають всі, але юридично допомогти не можуть. І таких справ – ой як багато.

За психологічною допомогою звертаються якщо не самі бійці, то їхні сім’ї. Одна з причин – у країні немає такого поняття як постійний психологічний супровід під час проходження медичної комісії, оформлення документів, статусу…

– У нас триває травматичний потік, адже війна ще не скінчилась. Людина, яка повернулася з фронту, весь час думає, що не сьогодні-завтра вона знову піде на війну. І добре, якщо родина приймає його стан, – говорить Лариса. – Інколи жінка не розуміє, що таке контузія. Адже руки-ноги в чоловіка цілі, а поведінка – неадекватна. Ми його розуміємо і намагаємося за ним спостерігати, спілкуватися, роз’яснювати йому його ж поведінку.

Багато ветеранів звертаються за допомогою вже запізно, коли добитися правди вже майже немає шансів.

– Після війни ніхто не стає здоровішим. Окрім фізичного поранення, є багато хвороб, які воїни набули на війні «дякуючи» екстриму, поганому харчуванню, стресу, – говорить волонтерка. – І це все проявляється вже в мирному житті. Тож воїн має ходити до сімейного лікаря, як на роботу, адже його самопочуття потрібно фіксувати. Якщо ж боєць з 2015 року не звертався по допомогу, а тут раптом стало погано – пов’язати це з війною дуже важко.

«Бойові бджілки» – партнери загальноукраїнської організації «Юридична сотня». Аби люди знали свої права і поширювали правові знання, волонтери видали посібник на цю тему. Окрім консультування та супроводження, волонтери ведуть і кілька постійних проєктів: курси інструкторів домедичної та правової допомоги, курси з інформаційної безпеки для воїнів. Не залишають осторонь жінок та дітей.

– «Жіноче коло» – група, де збираються дружини та мами вояків. Це не тільки психологічна реабілітація, це і різноманітні активності. Тут же функціонує і «Жіноча школа безпеки», – розповідає Лариса Полулях. – Нам допомагають небайдужі з різних куточків світу. Завдяки їм є змога підтримувати ще й такі акції, як «Різдвяна хвиля», де ми готуємо подарунки для дітей загиблих, важкопоранених і добровольців. Ми поширюємо за кордоном інформацію про цих бійців. Люди бачать дані і надсилають подарунки та листи вже адресно тій сім’ї, якій симпатизують. Відтак ми можемо ощасливити близько 1000 підопічних дітей.

Водночас є й адресна допомога воякам. Це і протезування, і дороговартісне тривале лікування закордоном, і навіть виробництво спецавто «Баггі» для спецпризначенців.

– Наша правозахисна організація існує вже 11 років. З початком подій на Майдані, в Криму та на Сході країни ми по-іншому стали дивитися на свою діяльність та скерували її на допомогу бійцям, – говорить Лариса Полулях. – Увесь цей час у нас із колегами та друзями є традиція. Так звана десятина. Щомісяця ми переказуємо із зарплати на спільний рахунок певну суму. А далі вирішуємо, куди її спрямувати. Ми всі розуміємо, що наша підтримка воїнам потрібна як ніколи. Адже якщо технологічно пістолет виготовляють за 20 хвилин, а літак – місяць, то на підготовку солдата  потрібно не менше 18 років. Тож наша мета – допомагати українським захисникам.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Привласнив понад мільйон гривень донатів на ЗСУ: підозру отримав керівник благодійного фонду
Привласнив понад мільйон гривень донатів на ЗСУ: підозру отримав керівник благодійного фонду

На Хмельниччині ділок збирав гроші для придбання автівок на окремий банківський рахунок, а потім витратив їх на власні потреби.

Мчали у Костянтинівку, а потрапили до пекла: перший весняний штурм для багатьох росіян став останнім
Мчали у Костянтинівку, а потрапили до пекла: перший весняний штурм для багатьох росіян став останнім

Бійці прикордонного підрозділу безпілотних систем «Фенікс» відбили масований штурм росіян в бік Костянтинівки.

Розбудив окупанта і узяв в полон: наш пілот став страшним сном росіянина
Розбудив окупанта і узяв в полон: наш пілот став страшним сном росіянина

Пілот батальйону безпілотних систем «Мурчики» 57-ї мотопіхотної бригади імені кошового отамана Костя Гордієнка Олександр знайшов у бліндажі сплячого ворога.

Пакет на голову і підписуй «зізнання»: судитимуть двох кримських ефесбешників
Пакет на голову і підписуй «зізнання»: судитимуть двох кримських ефесбешників

Обвинувальний акт щодо двох колишніх співробітників ГУ СБУ в АР Крим, які перейшли на бік ворога і стали правювати в фсб рф, скеровано до суду.

На Сумщині та Харківщині ворог атакує малими силами, але постійно здійснює тиск
На Сумщині та Харківщині ворог атакує малими силами, але постійно здійснює тиск

Окупанти намагаються шукати ті місця, де вони можуть просунутися чи хоча б піддати вогневому впливу наші позиції, а може навіть спробувати захопити їх.

Вполювали мисливця: російський штурмовик мав рушницю, але збив дрон собою
Вполювали мисливця: російський штурмовик мав рушницю, але збив дрон собою

Бійці 421-го батальйону безпілотних систем «Сапсан» ДШВ ЗСУ знищили окупанта, який збирався полювати за нашими дронами.

ВАКАНСІЇ
Водій кранівник військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Нікополь

Військова частина А2110

Бухгалтер

від 20000 до 21000 грн

Одеса

Одеський ОТЦК та СП

Радіотелефоніст-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Харків

Косівський РТЦК та СП

Бойовий медик (за контрактом у ЗСУ)

від 50000 до 170000 грн

Кривий Ріг

Криворізький РТЦК та СП

Начальник медичного пункту

від 20100 до 50000 грн

Краматорськ

Донецький зональний відділ ВСП

Стрілець

від 20000 до 20000 грн

Біла Церква

Військова частина А7298

--- ---