ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Євроатлантичний курс залишається стратегічним

10 Жовтня 2019
Євроатлантичний курс залишається стратегічним

На цьому наголошували учасники брифінгу, який відбувся сьогодні у Верховній Раді України. Обговорювали питання євроатлантичної інтеграції у вимірі взаємодії парламенту й уряду щодо досягнення мети вступу до НАТО.

Створено платформу парламентсько-урядової взаємодії

Як повідомляє кореспондент АрміяInform, у заході взяли участь Голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич, Віцепрем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба, Голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, Міністр оборони України Андрій Загороднюк, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Світлана Панаіотіді, заступник голови Комітету, голова підкомітету запровадження цінностей і стандартів НАТО, міжнародного військового співробітництва та миротворчості Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла.

На початку брифінгу Голова Комітету з питань Нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич наголосив: «Євроатлантична інтеграція залишається нашим стратегічним напрямом розвитку і курс на НАТО є очевидною потребою. Адже загроза Росії нікуди не дінеться у найближчі десятиліття. І ми готові систематично давати відсіч і стати повноправною складовою євроатлантичного безпекового середовища».

Задля опрацювання питання євроатлантичної інтеграції й досягнення мети вступу в НАТО парламент спільно з урядом створив платформу парламентсько-урядової взаємодії. «Спільно з урядом ми розробили дорожню карту, в рамках якої роль комітету в опрацюванні законодавства, що наблизить інтеграцію, а саме: вдосконалення Закону «Про національну безпеку», «Про СБУ», «Про розвідку», «Про державну таємницю», «Про оборонні закупівлі» (про виведення оборонних закупівель із тіні), — зазначив Олександр Завітневич.

Членство в НАТО як фінал тривалого шляху

«Окремо комітет приділятиме увагу контролю над сектором оборони та безпеки», — наголосив голова Комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки.

Заступник голови Комітету, голова підкомітету запровадження цінностей і стандартів НАТО, міжнародного військового співробітництва та миротворчості Мар’яна Безугла зазначила, що платформа парламентсько-урядової взаємодії передбачає реалізацію дорожньої карти та поступальну кооперацію для досягнення кінцевої мети.

— Але вступ в НАТО — мета у фіналі нашого шляху. Ми маємо пройти разом і поступово багато кроків, які наблизять цей процес. Це як політичний, так і безпековий вимір, стандартизація нашого сектору оборони і безпеки відповідно до принципів та доктрин Альянсу. Це політична взаємодія як у вимірі парламентської асамблеї НАТО, так і безпосередньо з усіма країнами-учасниками євроатлантичного договору та партнерами, — зазначила Мар’яна Безугла.

Віцепрем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба подякував парламенту за відкритість до співробітництва. «Ніколи до цього уряд і Верховна Рада не створювали таку спільну платформу, для того, щоб рухатися шляхом євроінтеграції».

Дмитро Кулеба запевнив: курс на євроатлантичну інтеграцію залишається незмінним. «І в Програмі діяльності уряду, затвердженій парламентом, чітко визначена ціль, яку ставить перед собою уряд на ближчі п’ять років. Це досягнення відповідності критеріям членства в організації Північноатлантичного договору», — наголосив Віцепрем’єр-міністр.

Завершується робота над Річною національною програмою на 2020 рік

Дмитро Кулеба поінформував про те, що уряд завершує роботу над комплексним документом — Річною національною програмою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік. «Це надзвичайно серйозний комплексний документ, який ми робимо людиноцентричним і ставимо в його центр інтереси громадянина, який має користуватися всіма перевагами сектору безпеки та оборони, почуватися захищеним, а також — солдата і офіцера Збройних Сил України», — наголосив Віцепрем’єр-міністр.

Під час виступу Міністр оборони України Андрій Загороднюк зазначив, що в частині програми уряду євроатлантична інтеграція й досягнення відповідності військовим критеріям членства в НАТО є одним з основних пріоритетів.

Розробляють нові системи управління ЗСУ та оборонних закупівель

Очільник військового відомства повідомив, що Міноборони розробляє нову систему управління Збройними Силами, яка повністю відповідатиме критеріям держав-членів НАТО. Також в розробці деякі зміни в законодавчі акти, щоб забезпечити стандарти демократично-цивільного контролю над силами оборони. Це необхідна передумова вступу до Альянсу, а також загалом для кращої якості управління силами оборони.

За словами Андрія Загороднюка, оборонне відомство продовжує тісну співпрацю з іноземними партнерами та союзниками: США, Великою Британією, Канадою, Литвою, Польщею тощо для досягнення сумісності сил оборони України з силами оборони держав-членів НАТО. Для цього, відповідно, проводять навчання й тренування, де відпрацьовують спільні дії українських та іноземних військових.

Глава військового відомства також зазначив, що в Міноборони інтенсивно працюють над питанням модернізації озброєння та військової техніки. Закуповують «Джевеліни» — цього року будуть перші тестові закупівлі. Наразі напрацьовують подібні контакти й угоди з нашими партнерами. Є сподівання, що наступного року Міноборони зможе показати ще деякі результати з цього питання.

Андрій Загороднюк пояснив, що планується поява нової програми щодо озброєння, яка не буде такою засекреченою, як минула. Відбудеться максимальне відкриття державного оборонного замовлення, щоб народ України і наші партнери могли бачити, яким чином Міноборони розпоряджається бюджетними коштами.

Міністр оборони також поінформував, що для досягнення стандартів і принципів НАТО, в оборонному відомстві відбувається процес запровадження освітніх програм для системних змін серед особового складу ЗС України. Вже у цьому навчальному році запровадять нові курси за натовським зразком, які увійдуть в постійну навчальну програму військових вишів.

ДОЗ має стати прозорим і конкуретним

Заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Світлана Панаіотіді звернула увагу на плідну співпрацю з Комітетом Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки у питаннях просування у напрямку відповідності стандартам НАТО.

Зокрема, за її словами, активно опрацьовується питання зміни підходів до державного оборонного замовлення, яке має стати «прозорим і конкурентним».

Тим часом голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков привітав створення першої спільної платформи Кабміну і Верховної Ради щодо співпраці в питаннях євроатлантичної інтеграції.

«Віримо в те, що діалог, розуміння та підтримка між виконавчою і законодавчою гілками влади є життєво важливими для успіху будь-якої широкомасштабної реформи. І це стосується не лише імплементації стандартів НАТО, а й загалом реформ, які відбуваються в уряді», — сказав Александер Вінніков.

За його словами, євроатлантична трансформація стосується не лише Міністерства оборони та Збройних Сил, а також імплементації стандартів Альянсу в секторі безпеки і оборони. «Передусім це стосується реформ, що відбуваються в усьому уряді, які є всезагальними, структурними й невідворотними», — зазначив Голова представництва НАТО.

Він зауважив, що Річна національна програма під егідою Комісії Україна – НАТО залишається ключовим інструментом, що є в Києва. І потенціал цього документа слід використати якомога ефективніше.

Александер Вінніков підкреслив: «Наразі Україна має чудове вікно можливостей для того, щоб запроваджувати подальші важливі кроки на шляху до євроатлантичної реформи, оскільки українці надали виконавчій та законодавчій гілкам влади безпрецедентний мандат на зміни», — і закликав використати його. Також він запевнив у підтримці України на євроатлантичному шляху.

 

Тетяна Рубан, АрміяInform

Фото Дмитра Юрченка

Стежте за нами в Instagram
Новини