ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Христина Сушко: як воювала єдина жінка-офіцер Армії УНР

Історія
Прочитаєте за: 3 хв. 16 Вересня 2020, 13:04

У радянські часи інформацію про Визвольну війну замовчували та приховували. Лише сьогодні ми почали заповнювати білі плями. Більшість імен воячок Армії УНР та учасниць повстансько-партизанського руху ще невідомі широкому загалу, але це справа кількох найближчих років. Сьогодні АрміяInform розповість про Христину Сушко – єдину жінку-офіцера в армії Української Народної Республіки, яка присвятила своє життя боротьбі за українську державність.

У той час, як в Українській Галицькій Армії десятки жінок мали офіцерські звання хорунжих, в армії УНР Христина Сушко виявилася єдиною жінкою-офіцером. Вона була військовою лікаркою 6-ї січової дивізії Армії УНР і стала героїнею бою, який влітку 1920 року відбувся під селищем Перга на Житомирщині. Про її життя до Української революції відомо мало, але непростий шлях, що пройшла жінка з 1918 року, дозволяє зробити висновок про велич і багатогранність цієї особистості.

Христина народилася у 1894 році. Різні джерела зазначають місцем її народження Сочі, Крим або Київ. Перед початком Першої світової війни жінка успішно пройшла курс навчання на медичному факультеті Лозаннського університету у Швейцарії. Знала  кілька іноземних мов (німецьку, французьку, польську), а також українську та російську. Загибель її першого чоловіка на фронті, а також страхіття більшовицьких переслідувань занесли її в Україну, на Наддніпрянщину, де вона познайомилася зі своїм другим чоловіком Романом Сушком – одним із командирів січових стрільців.

8 верст озвірілий більшовик, їдучи конем, волочив Христину за довгі коси

На початку 1918-го Христина Скачківська стала військовою лікаркою в українській армії. А під час антигетьманського повстання приєдналася до Січових стрільців. Опинившись у самому вирі бойових дій, вона, покликана лікувати, сама була двічі поранена. 5 червня 1919 р. у бою під с. Малою Салихою (ст. Пузирки, між Старокостянтиновим і Шепетівкою) вона, рятуючи кулемети, потрапила у полон до більшовиків, при чому 8 верст озвірілий хам-більшовик, їдучи конем, волочив за довгі коси свою жертву. У полоні була поневіряна, тяжко бита і мучена. Та відважність духу і спритність рятують її з неволі. Непомітно викравшись, вона втікає на даху переповненого більшовиками потяга, а потім, скочивши, добирається до Чорного Острова, де дає українським військовим властям інформацію про розташування більшовицьких частин і знов береться до своєї праці в війську.

Сила духу дозволяла жінці долати будь-які випробування війни

10 липня того ж року Христина зазнала поранення двома кулеметними кулями в праву руку і, не виходячи з рядів, лишилася в полку, за що отримала подяку. У серпні вже в 4 полку під с. Великою Салихою (напрям В. Пузирки – Шепетівка) під час найбільшої небезпеки жінка, підтримуючи бадьорість духу стрільців, йшла з ними у першій лінії і була тяжко контужена, внаслідок чого стався параліч правого боку.

Лікування таких тяжких поранень потребувало багато коштів, які вдалось знайти лише з допомогою Головного отамана Симона Петлюри. У резолюції на виділення коштів для лікування за кордоном Петлюра написав, що це «реалізація обов’язку держави і її влади до одної з найкращих дочок її».

Восени 1920, одужавши, Христина Скачківська-Сушко знову повернулася до лав Армії УНР, яка вже була інтернована в таборах на території Польщі. Попри травми й складнощі життя у таборі з двома дітьми, вона дуже багато працювала в Українській спілці військових інвалідів, допомагаючи іншим воїнам, які втратили здоров’я захищаючи Україну.

Христину дуже любили й поважали. Навіть генерал Михайло Омелянович-Павленко, який у різний час командував армію УНР та УГА, згадував про неї як про непересічну особистість. Їй були притаманні найкращі національні чесноти, а найприкметнішою рисою воячки була сила духу, що дозволила здолати  всі випробування, тимчасову фізичну неміч, таборову безвихідь…

Пішла з життя ця мужня жінка в лютому 1967 року в Женеві. Сьогодні її особистість, безсумнівно, є символом боротьби і тогочасної, і нинішньої України за свою незалежність.

Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Володимир Зеленський прокоментував масовану атаку рф на Україну

Володимир Зеленський прокоментував масовану атаку рф на Україну

Президент Володимир Зеленський заявив, що російські війська під час нічного обстрілу зосередили основний удар по українській енергетиці, по півдню та Одещині.

Посилення ППО та перспективи співпраці: зустріч представників України та Німеччини

Посилення ППО та перспективи співпраці: зустріч представників України та Німеччини

Під час робочого візиту до Берліна заступник Міністра оборони України Сергій Боєв провів низку зустрічей з німецькими посадовцями для посилення української ППО та підсилення ефективності надання допомоги Україні.

Ракетні війська й артилерія завдали ударів по двох командно-спостережних пунктах рф

Ракетні війська й артилерія завдали ударів по двох командно-спостережних пунктах рф

Ракетні війська й артилерія Сил оборони уразили пункт управління БПЛА та два командно-спостережні пункти противника.

Ворожі БПЛА атакували Дніпровщину: двоє поранених, виникли пожежі

Ворожі БПЛА атакували Дніпровщину: двоє поранених, виникли пожежі

У ніч на 13 грудня російські загарбники обстріляли кілька населених пунктів Дніпропетровської області, внаслідок чого двоє людей отримали поранення.

«Противник перекидає додаткові резерви»: Олександр Сирський відвідав військових на Покровському напрямку

«Противник перекидає додаткові резерви»: Олександр Сирський відвідав військових на Покровському напрямку

Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський відвідав із робочою поїздкою органи військового управління, що продовжують операцію і тримають оборону Покровсько-Мирноградської агломерації.

«Пробивай двері. Залітаємо» — спецпідрозділи ГУР здійснили штурм будівлі й зачистили окопи

«Пробивай двері. Залітаємо» — спецпідрозділи ГУР здійснили штурм будівлі й зачистили окопи

У Головному управлінні розвідки МОУ показали епізоди здійсненої в листопаді 2025 року операції на Покровському напрямку фронту, в якій брали участь спецпідрозділи ГУР.

ВАКАНСІЇ

Головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої та інформаційної політики

від 25000 до 25000 грн

Гостомель

Гостомельська селищна військова адміністрація Бучанського р-ну Київської обл.

Номер обслуги 23 ОМБр

від 20800 до 190000 грн

Вся Україна

23 ОМБр

Водій механізованої роти

від 20800 до 190000 грн

Вся Україна

23 ОМБр

Кухар, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Київ

Військова частина 3078 НГУ

Оператор відділу розвідки та корегування БпАК

від 50000 до 120000 грн

Тисмениця

Івано-Франківський РТЦК та СП

Тракторист, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Кропивницький

Військова частина А3406

--- ---