Олексій із позивним «Теплий» пройшов цей шлях дуже швидко. Буквально кілька днів тому він поновився на службі в зенітному ракетно-артилерійському…
Сучасну війну виграють технології, взаємодія та підготовка.
Під час міжвідомчого навчально-бойового вишколу «Варта-2026» кореспондент АрміяInform поспілкувався з начальником Центру спеціального призначення «Омега» Національної гвардії України генерал-майором Павлом Яцюком. Про значення спільних навчань, роль спецпризначенців у сучасній війні та чинники успіху бойових операцій — в ексклюзивному інтерв’ю.
— Пане генерале, яке значення, на вашу думку, мають такі міжвідомчі навчання?
— Я переконаний, що подібні заходи потрібно проводити якомога частіше. Це можливість обмінятися досвідом, перейняти найкращі практики й удосконалити взаємодію між різними складовими сектору безпеки та оборони. На війні це має надзвичайно велике значення.
Сучасна війна — високотехнологічна. Противник поки що переважає нас у кількості особового складу й техніки, тому українська перевага має полягати в технологіях, професійній підготовці та ефективній взаємодії. Саме заради цього ми й беремо участь у таких навчаннях: щоб поділитися власним досвідом і водночас навчитися чогось нового у колег.
— Яку роль нині виконує Центр спеціального призначення «Омега» у системі Сил оборони України?
— «Омега» — це підрозділ спеціального призначення, що виконує найскладніші бойові завдання. Наші військовослужбовці працюють як безпосередньо на лінії бойового зіткнення, так і в тилу противника, проводячи спеціальні операції там, де цього потребує обстановка.
Наші загони виконують бойові завдання на найгарячіших напрямках фронту. Попри те, що ми не є найбільшим за чисельністю підрозділом, результати роботи «Омеги» свідчать про високу ефективність особового складу. Це заслуга професійної підготовки, дисципліни та постійного вдосконалення.
— Від чого насамперед залежить успіх спеціальної операції?
— На мою думку, є три ключові складові.
Перша — належне забезпечення. Військовослужбовець має бути забезпечений усім необхідним для виконання завдання.
Друга — якісне планування та відповідальне ставлення до людей. Командир повинен розуміти, що найцінніше — це його особовий склад.
І третя — професійна підготовка. Саме її ми постійно вдосконалюємо. Такі навчання дозволяють не лише відточувати індивідуальні навички, а й налагоджувати взаємодію між різними підрозділами та відомствами.
— Чим цьогорічний вишкіл «Варта-2026» відрізняється від попередніх?
— Насамперед масштабом міжвідомчої взаємодії. До навчань долучилося значно більше представників інших структур. Зокрема, Державна кримінально-виконавча служба України, з якою ми не так часто маємо змогу працювати разом.
Наприклад, вони мають дуже потужний кінологічний напрямок. У нас також використовують службових собак, однак вони виконують інші завдання. Саме тому обмін досвідом надзвичайно корисний для обох сторін. Кожне відомство має власні напрацювання, і подібні заходи допомагають поєднати цей досвід для досягнення спільного результату.
— Який головний висновок ви зробили після завершення навчань?
— Найголовніше — ми вкотре переконалися, що сучасні виклики вимагають максимальної взаємодії між усіма структурами сектору безпеки й оборони. Саме такі навчання дозволяють відпрацювати спільні алгоритми дій ще до того, як вони знадобляться в реальних умовах.
І, якщо говорити словами девізу нашого підрозділу, то останнє слово — за «Омегою»!
Фото автора
Росіяни перекинули 34-ту мотострілецьку бригаду та посилили напрямок Артільного, однак українські сили зберігають позиції.
Президент України нагородив українських воїнів, подякував захисникам і наголосив на вирішальній ролі фронту та посиленні української ППО.
Інспектор прикордонної служби, водій
від 21000 до 30000 грн
Білгород-Дністровський
Державна прикордонна служба України
Олексій із позивним «Теплий» пройшов цей шлях дуже швидко. Буквально кілька днів тому він поновився на службі в зенітному ракетно-артилерійському…