Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…
Заступник командира 3 механізованого батальйону Президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького розповів, як воює на Времівському напрямку, де минулоріч українська армія звільнила низку населених пунктів.
Розмова з офіцером була оприлюднена 27 вересня на сторінці бригади.
Нещодавно 3 механізований батальйон «відзначив» своєрідну річницю — два роки на цьому напрямку.
«Коли ми тільки сюди зайшли, це була зовсім інша війна. «Мавіки» і FPV тоді були екзотикою, а зараз трансляції треба вести 24 на 7. Противник не стоїть на місці і постійно вдосконалюється, підлаштовується під нас, відповідає на наші рішення. Ми також не стоїмо на місці: змінюємо тактику у відповідь. Не потрібно відноситися до противника як до слабкого і дурного. Поле бою — це шахова дошка, і треба продумувати свої ходи на 10 кроків вперед», — розповідає Аркас.
Він на цьому напрямку від самого початку: був командиром взводу, потім роти, тепер він заступник командира батальйону.
Цей напрямок знає на відмінно — від вогневих позицій взводів до всього батальйонного району оборони. Розуміння війни і бою змінюється, коли підіймаєшся від піхотинця в окопі до командного пункту, розповідає замкомбата.
«Все приходить з досвідом, і досвід — безцінна річ. Теорія, яку ти не використовував або використовував десь на полігоні, не можна порівнювати зі знаннями, які здобуваються в бою. Як командир, я завжди намагаюся знаходитися з бійцями на позиціях. Дивують моменти, коли бійці деяких підрозділів питають, як так може бути, що командир особисто на позиціях зі своїми бійцями. А для нас це — норма», — ділиться Аркас.
На його думку, коли командир безпосередньо з бійцями, військовослужбовці краще почуваються морально, а командир детально бачить ситуацію на полі бою.
«В нашому батальйоні командири взводів і рот знаходяться на першій і другій лінії оборони. Мінімум один з офіцерів роти чи взводу постійно знаходиться на позиції. Всі бійці знають своїх командирів в обличчя і регулярно бачать їх на “нулі”», — зауважує замкомбата.
За його словами, тктика ворога теж змінилася за цей час, і не один раз.
«Наразі основна задача командирів усіх рівнів — виявити та знищити якомога більше цілей противника, наскільки дістають вогневі засоби, і убезпечити нашу піхоту. Зазвичай росіяни відправляють колону з 5-10 одиниць техніки: переважно їде танк з тралом, потім — основна колона: 2 танки, БМП, БТР, усе з піхотою. Саме цю техніку ми знищуємо на дальніх рубежах, ще на під’їзді до наших позицій», — каже Аркас.
За його словами, бувало, мали накат за накатом техніки з різницею в годину, по 3-4 штурми на день. З часом росіяни поміняли тактику — стали використовувати самі піхотні групи без застосування бронетехніки.
Згодом почали залітати на позиції на мотоциклах або гольф-карах, по декілька груп, і деякі атаки ворога вдавалися через ефект неочікуваності.
«З часом ми зрозуміли, які саме види атак можуть бути, і як їм протидіяти. Завдяки злагодженій роботі в кожному підрозділі, зокрема операторам дронів і мінометникам, нам вдається відбивати важкі штурми противника», — запевняє офіцер.
Від командування до рядових піхотинців в окопах підрозділ дотримується принципу проактивності — противника постійно потрібно тримати в напрузі й тиснути на нього.
«У нас не заведено уникати «двіжухи». У нас коли піхота бачить ворога — там летить усе. Там інколи треба ще їх заспокоювати. Були б пістолети — хлопці б і з пістолетів стріляли. В мене є боєць на псевдо «Трофей». Мій колишній сержант взводу. То я його частенько зупиняв: «Може ти й іншим дасиш постріляти? Заспокойся трохи». Він десь побачить рух, одразу «Аркас, відпрацюймо? Треба їх взбодрить». У нас самі люди розуміють, що якщо не показувати зуби, то рано чи пізно на тебе почнуть лізти. Коли противник тільки десь виліз, «засвітився», і по ньому одразу прилітає, він потім навіть відлити боїться вийти. Потім робиш обліт їхніх позицій, а в них навколо окопів лежать жовті пляшки з сечею, бо вони бояться вилізти в туалет», — сміється Аркас.
За його словами, нинішня війна вимагає цілодобової включеності.
«В мене в бліндажі завжди увімкнений планшет робочий. Я засинаю під стрім і просинаюсь під стрім. Чую крізь сон, що вже і АГС працює, і СПГ. Забігаю на КСП, а мені доповідають: «Аркас, вони почали рухатись, а ми їх одразу налупили». Вони тоді завалили щось біля 8 окупантів. Потім по перехопленням виявилось, що ця група мала нас штурмувати. А вони навіть до точки збору не дійшли. Слава Богу, що є такі люди ініціативні, в яких є вогонь в очах і немає пощади до окупантів», — вважає замкомбат.
Він переконаний: люди — головний ресурс на війні, Воює не техніка та озброєння, воюють люди.
«Майже все у нас тримається на світлих головах самих військовослужбовців. Ми в батальйоні максимально задіюємо сильні сторони кожного військового і використовуємо їхні фахові навички з цивільного життя. Наприклад, у бригаду приходить поповнення: ми знаємо, що людина у цивільному житті була електриком або добре ремонтувала машини, а в бригаді стала на посаду стрільця. З часом цей військовослужбовець з піхоти та роботи на позиціях переходить до більш спеціалізованої роботи: ремонтувати техніку, допомагати з обладнанням тощо. Ми завжди питаємо військових, на чому вони розуміються і що саме хочуть робити», — розповідає Аркас.
Як повідомляла АрміяInform, бійці 4 механізованого батальйону Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького знищили росіян, які намагалися заскочити на наші позиції.
На фронті відбулося 99 бойових зіткнень. Сили оборони спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження бойового потенціалу ворога.
Уночі російські окупанти завдали удару керованою авіаційною бомбою (КАБ) по селищу Черкаська Лозова на Харківщині.
Американська компанія Anduril Industries представила сімейство автономних крилатих ракет.
За результатами цьогорічної вступної кампанії у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ВІКНУ) 45% абітурієнтів, які вступили на денну форму навчання, становлять жінки.
росіяни продовжують генерувати фейки з метою дискредитації українських військових, які звільнили від путінського режиму частину Курської області.
Під час бойових дій у лісистій місцевості надзвичайно важливими можуть стати вибір гарного укриття та якісне маскування. Поряд з іншими вагомими чинниками вони забезпечують ефективне виконання бойового завдання та збереження життя солдатів.
Захищаємо світ
від 20100 до 20100 грн
Житомир
Державна прикордонна служба України
від 50000 до 50000 грн
Ужгород
Харківська окрема авіаційна ескадрилья
від 21000 до 54000 грн
Степанівка, Сумська область
Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…