ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«Найкраще, що у нас є». Екіпаж розповідає про унікальний міномет «Rak» на базі БТР «Rosomak»

Новини Репортаж
Прочитаєте за: 10 хв. 25 Вересня 2024, 6:00
Хлопці кажуть, що з радянською технікою «Rak» не порівняти / Фото Тараса Ільківа

Чи є щось схоже на цей самохідний міномет у нас або росіян? Це питання не зовсім зрозуміле екіпажу польського «Rak» 44-ї окремої механізованої бригади, які називають свою машину унікальним, надійним і незамінним засобом знищення ворожої піхоти.

Це новітня техніка, яка дуже добре зарекомендувала себе на полі бою. І так, по точності та маневреності чогось схожого серед мінометів зараз годі шукати. Про переваги та технічні характеристики, а також бойові виїзди і задачі «Rak» кореспонденту Армія TV розповіли командири екіпажів цих мінометів.

Зустрічаємося з хлопцями на замаскованих позиціях під час бойового чергування. Міномети загнані у капоніри, накриті сіткою і зливаються з гущавиною лісу, але готові у будь-який момент виїхати на виконання бойового завдання. 

«Rak» працює на базі бронетранспортера «Rosomak» і вміє накривати точним вогнем скупчення ворожої піхоти. Зазвичай наші хлопці працюють на ньому на відстані 5-6 км від «нуля». Отримавши бойове завдання, вирушають до вказаної позиції, розгортаються за лічені секунди і, відпрацювавши, повертаються у відносно безпечне місце дислокації.

Козир у наших руках під час атак

Командир екіпажу з позивним «Мітяй» каже, що найбільш ефективним «Rak» є в атакувальних діях. Або так, як хлопці працюють зараз: отримали ціль завчасно, під’їхали ближче, відпрацювали і сховалися назад.

Якщо стояти в обороні, близько до лінії бойового зіткнення, не рухаючись, то є загроза виявлення. Тому машини дислокують трохи далі, виїжджаючи почергово на виконання завдань.

«Rosomak» дозволяє швидко пересуватися, а сам «Rak» особливого розгортання не потребує. Хлопці кажуть, що найбільше часу йде на наведення – машині треба певний час, щоб «знайти» себе в просторі. Бувало, довше готувалася сама система, ніж тривала бойова робота. 

По рівній дорозі ця техніка може розвивати швидкість 100 км/год / Фото Тараса Ільківа

«А так загалом все подобається, класна техніка. Головне – мобільна. Чесно кажучи, думав, що вона прослужить менше. Але стільки часу воює», – зізнається «Мітяй».

До цієї техніки, як до всієї з-за кордону, у росіян особливий інтерес, вони за нею полюють. Командир екіпажу пояснює, що все ж це не статичний міномет, який стоїть у конкретному місці: на нулі його не ставлять, та і загалом він використовується дуже грамотно. 

«Це жирна ціль, машина така двоповерхова», – каже «Мітяй», кидаючи гордий погляд на «Rosomak», захований поруч з нами у капонірі.

Всі бійці екіпажу, а їх на «Rak» працює четверо, постійно підкреслюють, що міномети дуже важливі у теперішніх бойових реаліях. 

«Щоб виїхав, от зробив роботу і заховався. Щоб чужі коптери не могли спалити наші позиції. Коли воно стаціонарно стоїть, то загроза виявлення значно вища. А так, як у нас, приїхав, відпрацював і повернувся», – розповідає боєць Олег, який в екіпажі відповідає за подачу мін. 

120 мм міномет «Rak», беззаперечно, є гордістю польської «оборонки» / Фото Тараса Ільківа

Загалом виконання стандартної бойової задачі може зайняти 5-10 хв. Більшість часу йде на те, щоб машина «знайшла» себе на полі бою перед тим, як відпрацювати по ворожій цілі. 

Б’є точно «в яблуко»

«Rak» – це 120 мм міномет, який почав розроблятися Польщею у середині нульових. Пройшло більше десяти років, поки ця зброя на базі БТР «Rosomak» потрапила на службу до Війська Польського. 

В цьому і є його унікальність – польська оборонка фактично з нуля розробила і запустила в серію практичне та сучасне озброєння, яке є конкурентним на світовому ринку.

Про те, що Варшава передасть Києву ці міномети, стало відомо весною 2023 року. Командир екіпажу з позивним «Боб» згадує: ми навчалися на простих мінометах в Польщі, а потім якраз під час навчань стало відомо, що нам дають «Rak», то ми одразу і переключилися на них.

Хлопці з вдячністю згадують навчання в Польщі / Фото Тараса Ільківа

Якщо говорити про обслуговування цієї техніки, кажуть наші бійці, то тут теж особливо питань немає. Після вогню за допомогою компресора одразу видуваються порохові гази і йде подача рідини, яка охолоджує ствол.

Хлопці працюють в середньому за 5 км від лінії фронту. На таку відстань «Rak» б’є дуже точно. В ТТХ вказується, що його максимальна дальність 12 км. 

Але «Боб» розповідає, що під час навчань, коли мова зайшла про такі далекобійні снаряди, то їх навіть самі поляки не бачили. Взагалі-то, додає «Мітяй», він може прицільно «в яблуко» цілити на 6500 м.

«На цю відстань б’є прекрасно. І він може прям кучно продовжувати, насипати і насипати. Може будуть коптери допомагати наводитися там трохи вліво-вправо. І можна розбирати», – пояснює він.

Якщо говорити про погодні умови, то машина добре себе показує в різних ситуаціях. Хіба болото не дуже любить. Командир додає, що машина важка, 24 тонни, може в полі в дощ в колію стати і не вийти. Зиму пропрацювала нормально. 

«Але по рівній дорозі вона 100 км/год йде, ми їздили так по польовій. По асфальту 110 км/год може їхати», – не без захвату розповідає «Мітяй». 

Одну з таких поїздок одразу пригадує «Боб», командир такого же «Rak»: нам передали, що за нами вже летять «Ланцет» і «Суперкам», треба було терміново повертатися.

Екіпаж каже, що для росіян через свої розміри ця машина – жирна ціль / Фото Тараса Ільківа

«Він як дав (газу, – ред.), я вже боявся не того «Суперкама», а швидкості, на якій ми гнали. Але він красавчик. Там всередині треба було триматися з усіх сил», – розповідає боєць. 

Зараз хлопці працюють в ручному режимі подачі мін, хоча базово у «Rak» вона відбувається автоматично. На час роботи це не впливає, так навіть швидше виходить відпрацювати, кажуть бійці і сміються: хіба зарядник більше потіє, місця там небагато, тому йому досить незручно. 

Беззаперечною технологічною перевагою міномета є цифрова система керування вогнем «Топаз». «Машина сама знає, де вона знаходиться. Я можу переїхати 500 метрів в сторону, вона скоригує дані і продовжить працювати», – деталізує «Мітяй». 

При цьому командир екіпажу зазначає, що ставити її стаціонарно, щоб вона «нуль» охороняла, не варто, адже в епоху дронів її, мабуть, швидко знайдуть. 

В основному «Rak» працює по піхоті / Фото Тараса Ільківа

Наш «Rak» може нести 20 мін в касеті і ще 26 на борту. Бійці пояснюють, як працюють: одна машина вантажиться поки інша працює на позиції. Як закінчився боєкомплект, її одразу замінила наступна, і так по колу.

Машина хороша, з радянською технікою не порівняти, щиро розповідають члени екіпажу: «У нього тут круїз-контроль є, музика в салоні, навіть всередині башти чути. Коли відпрацювали, і назад їдемо, женемо під сотню, вмикаємо через AUX собі».  

Гроза піхоти, яка добре «навалює»

На питання, чи бояться росіяни такої зброї, екіпаж розповідає: раніше при бойовій роботі окупанти просто не розуміли в чому справа – коли пару мін дуже точно прилітало в кожну посадку. Чули їх переговори, вони банально не розуміли, що це, як так міна одна за одною падає. 

В основному, каже командир, працюють по піхоті: «вони ж, росіяни, постійно пробують наступати, то наші засікають скупчення живої сили, склади в посадках, там де вони окопуються». 

«Rak» дуже точна зброя, згодні обоє командирів екіпажів, і якщо порівняти з іншими мінометами, то це найкраще, що є у Силах Оборони. 

У розпорядженні екіпажу 46 мін / Фото Тараса Ільківа

«Він може навалюти добре, також має шквальний режим – коли підряд три міни випускають під різною траєкторією. Ми теж так стріляли, тільки двома, бо для третьої треба чистий горизонт – вона під таким кутом мала б вилітати, що це надто близько до лінії зіткнення», – каже «Мітяй».

«Боб» розповідає, що одного разу за день разів шість виїжджали трьома екіпажами. Тоді росіяни хотіли розвинути активні наступальні дії, тож мінометникам довелося працювати по скупченню живої сили в посадках. За добу випустили біля сотні мін.

Все йде не так, як «книжка пише»

Хлопці з вдячністю оцінюють навчання в Польщі, але багато того, чого учили, в реальному бою не використовують. Зізнаються, що доводиться на ходу набиратися досвіду. 

Навчили добре в Польщі, на це нарікань немає, але вони не так бачать війну, пояснює «Боб» і уточнює: вони думають, що можуть приїхати, розгорнутися, як книжка каже. 

Наприклад, під час навчань, тамтешні інструктори казали, що от чекайте ціль, поки вам прийдуть координати на машину.

«Rak» має шквальний режим – коли підряд три міни випускають під різною траєкторією / Фото Тараса Ільківа

Але зараз у нас в нашій війні немає часу от так стояти посеред поля чекати, це нереально, додає командир.

Загалом, зізнається «Мітяй», може зараз сам поїхати в Польщу і розказати пару секретів про «Rak». Хлопці вдячні полякам і французам, які «душу вклали» у навчання наших бійців: «Як проводжали нас, то плакали».

Зовсім не жалію, що потрапив сюди

Під час спілкування мова зайшла і про те, що деякі люди бояться долучатися до Сил Оборони, обґрунтовуючи це різними причинами. 

«Мітяй» розуміє в чомусь таке ставлення, і констатує: так, проблеми є, але це не означає, що слід сісти, склавши руки. 

«Так, є питання. Але ну що робити? Можливо, ти правий, десь бракує розумного командира або ще щось. Але що робити? Ну приходь, ставай розумним, роби щось, допомагай. Я завжди таких перепитую, ок, ти правий, але що далі, які твої дії? Просто сидіти, чекати? Відповіді немає», – пояснює він.

Командир екіпажу, немалий чоловік міцної тілобудови, зізнається, що сам не планував бути на цьому місці – завжди не любив «коробочки», хоча і служив ще з часів АТО.

«Кажу їм, в броню не хочу. На міномет давайте буду вчитися. От і потрапив у міномет-коробочку. Але зовсім не жалію, що я тут», – згадує своє переведення він.

Загалом машина досить тиха при пересуванні / Фото Тараса Ільківа

Механік-водій «Rak» з позивним «Лісник» додає, що, на його переконання, в армії будь-який досвід буде корисним: від IT-шника до повара, до техніка і тракториста. 

«Коротше, я не знаю хіба що двірник в армії може робити… Ааа, сліди замітати!», – жартує він. 

Нашу розмову перебивають три чіткі вибухи неподалік. Хлопці кажуть, що за декілька кілометрів росіяни КАБами «розмотують» населений пункт. За їх словами, в цьому районі в окупанта звична тактика – просто стирати села і міста. «О, добивають касетами. Мабуть “Ураган”», – каже один з бійців. 

Поки окупанти «квадратами» випалюють нашу землю, екіпажі самохідних мінометів «Rak» повертаються до бойового чергування. Адже у будь-який момент їх можуть викликати на завдання: виїхати, точним вогнем знищити ворога, і знову сховатися у свій капонір.

Більше про самохідний міномет «Rak» на базі БТР «Rosomak» дивіться на каналі Армія TV у сюжеті Віталія Бакуменка та Віталія Поліщука:

Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Авіаудари, дрони, РСЗВ: на Запоріжжі сотні ворожих обстрілів за добу

Авіаудари, дрони, РСЗВ: на Запоріжжі сотні ворожих обстрілів за добу

Упродовж доби окупанти завдали 426 ударів по 14 населених пунктах Запорізької області. 46-річного чоловіка поранено внаслідок ворожої атаки на Магдалинівку

Сапер викрив «люту брехню» Арестовича про підрив на міні ОЗМ-72

Сапер викрив «люту брехню» Арестовича про підрив на міні ОЗМ-72

Історія антиукраїнського пропагандиста та провокатора Олексія Арестовича про його нібито підрив на міні, яку він розповідав в інтерв’ю Дмитру Гордону, не відповідає дійсності.

Генштаб ЗСУ додав нові напрямки до щоденних зведень

Генштаб ЗСУ додав нові напрямки до щоденних зведень

На фоні активізації російських окупантів у прикордонні Сумської області Генеральний штаб ЗС України додав до своїх щоденних зведень з оперативною інформацією нові напрямки.

На Черкащині ударами російських дронів пошкоджені будинки

На Черкащині ударами російських дронів пошкоджені будинки

У Черкаській області внаслідок ворожої атаки вночі 16 червня пошкоджені кілька житлових будинків.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

«Фенікс» знищив піхоту, техніку та FPV-засідки росіян на Краматорському напрямку

«Фенікс» знищив піхоту, техніку та FPV-засідки росіян на Краматорському напрямку

Українські оператори безпілотних авіаційних систем виявляють та знищують FPV-засідки російських окупантів на Донеччині.

ВАКАНСІЇ

Водій-кранівник, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Кропивницький

Військова частина А3406

Пілот (оператор) безпілотних літальних апаратів, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Покровськ

Бахмутський ОБ ТрО

Начальник сховища

Львів

Військова частина А2678

Водій

від 50000 до 120000 грн

Київ

Військова частина А7039

Стаpший pозвідник-опеpатоp

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Об’єднаний навчально-тренувальний центр “Поділля”, Інструктор

від 25000 до 100000 грн

Кам'янець-Подільський, Хмельницька область

--- ---