Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…
Періодично поранені захисники стикаються з проблемами щодо виплат. Наприклад, не отримують додаткові 100 тисяч або взагалі грошове забезпечення. Дехто навіть і не знає, на яку фінансову допомогу може розраховувати.
АрміяInform розповідає, коли та що можуть отримати поранені захисники та чому виплати можуть припинитися.
До речі, наразі всі соціальні гарантії поширюються й на тих військовослужбовців, які виконують бойові завдання за межами України — на території держави-агресора.
У разі поранення за військовослужбовцем зберігається виплата грошового забезпечення за останньою займаною посадою на весь час лікування. Наразі воно може тривати не більш ніж 12 місяців поспіль.
Тут мова йде про той час, який військовий перебуває в госпіталях чи лікарнях, а також про відпустку для лікування. Зазвичай це триває декілька місяців. Якщо ж є потреба в більш тривалому лікуванні, то не пізніше ніж за 4 місяці після початку лікування потрібно пройти ВЛК. Саме на основі цього рішення надалі має продовжуватися виплата грошового забезпечення.
Порада: упродовж усього періоду лікування або відпустки на лікування перебувайте на зв’язку із безпосереднім командиром і повідомляйте про всі зміни. Власний досвід показує, що це дозволяє запобігти проблемам із виплатами.
Ця виплата входить до переліку додаткових винагород. У військах вона більш відома як «бойові». Пораненим військовим вона також призначається. Але є певні нюанси.
Коли виплачується?
Тепер про нюанси
Підставою для цієї виплати є довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), так звана форма 5. Її мають надати у військовій частині. І в ній має бути вказано, що поранення пов’язане із захистом Батьківщини. Якщо такого формулювання в довідці немає, то гроші, найімовірніше, не нарахують.
Також у довідці має бути прописано, що військовослужбовець був у засобах індивідуального захисту, не вчиняв кримінального правопорушення, не намагався сам собі завдати тілесного ушкодження і не перебував у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Всі перелічені пункти є підставою для відмови у виплаті додаткової винагороди.
Ще один нюанс. Після виписки з лікарні «бойові» 100 тисяч мають продовжувати платити лише в разі, якщо вас відправляють у відпустку для лікування у зв’язку з тяжким пораненням. Це має бути прописано у висновку ВЛК. Якщо поранення не тяжке, то виплата 100 тисяч припиняється.
Також варто пам’ятати, що ця додаткова винагорода розраховується пропорційно від кількості днів. Тобто, як і «бойові» (наприклад, якщо ви в лікарні були 20 днів, то додаткова винагорода становитиме приблизно 65 тисяч гривень).
Якщо додаткова нагорода після поранення не виплачується, то треба написати рапорт на ім’я командира щодо включення до наказу про виплату додаткової винагороди і додати до цього рапорту копію довідки про поранення. Якщо відмовляють у виплаті, й ви вважаєте це неправомірним, то звертатися можна на гарячу лінію Міноборони або до юристів. Судова практика показує, що зазвичай військовим все ж нараховують всі гарантовані виплати, якщо на це є підстави.
Поранення військовослужбовців є однією з підстав для виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Це визначено рішенням Міністра оборони від 16 січня 2024 року. Така допомога може виплачуватися раз на рік у розмірі місячного грошового забезпечення. Більше про те, як отримати цю допомогу, можна прочитати тут.
Якщо ж поранення призвело до інвалідності або часткової втрати працездатності, у такому разі можна розраховувати також на одноразову грошову допомогу.
Її розмір залежить від встановленої групи інвалідності та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який переглядають щороку.
Якщо інвалідність настала внаслідок поранення під час виконання обов’язків військової служби, то встановлено такі розміри виплати у 2024 році:
Одноразова допомога надається не лише у разі поранення під час виконання обов’язків військової служби, а й тим, хто отримав інвалідність під час проходження військової служби внаслідок захворювання або травм.
Розмір допомоги також залежить від встановленої групи інвалідності:
Передбачається одноразова допомога у разі часткової втрати працездатності. Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) має встановити ступінь втрати працездатності у відсотках. Розмір виплати залежатиме від встановленого ступеня.
Для військовослужбовців, які частково втратили працездатність через поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання обов’язків військової служби, базовою сумою, від якої рахуватиметься розмір виплати, є 211 960 гривень.
Приміром, якщо МСЕК встановила вам 20% втрати працездатності, то розмір одноразової допомоги становитиме 42 392 грн.
Наостанок ще одна порада: зберігайте всі медичні документи (форма № 100, висновки ВЛК, МСЕК, довідка про обставини поранення тощо). Без них потім довести своє право на виплати буде дуже проблематично.
Розлючене втратою Агрегатного заводу російське командування кинуло у бій понад сто солдат на бронетехніці. Бій завершився тотальним розгромом загарбників, які зазнали колосальних втрат.
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс офіційно підтвердив, що його країна передала Україні винищувачі F-16.
Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський разом з військовими та представниками Міністерства оборони наступного тижня працюватиме з партнерами щодо військових та стратегічних безпекових пунктів Плану перемоги.
Міністр оборони Рустем Умєров провів переговори з делегацією на чолі з міністром оборони Королівства Нідерланди Рубеном Брекельмансом.
Ворожі війська протягом дня атакували три райони області Дніпропетровської області, внаслідок обстрілів є поранені.
Майбутні командири взводів вдосконалюють тактичні навички в рамках багатонаціональної операції ІНТЕРФЛЕКС у Великій Британії.
Захищаємо світ
від 20000 до 120000 грн
Київ
20 окремий батальйон спеціального призначення
від 21000 до 121000 грн
Краматорськ
106 окремий батальйон ТрО 109 окремої бригади Тро ЗСУ
від 20000 до 100000 грн
Дніпро
Інженерний батальйон Сил ТрО ОК Схід в/ч А4806
Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…