ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Історія Валерія Романовського: чому на честь воїна названо вулицю в Харкові

Публікації
Прочитаєте за: 8 хв. 29 Липня 2024, 17:31

Вулиця воїна-науковця Валерія Романовського з’явилась на мапі обласного центру. Ім’ям захисника України назвали колишню вулицю Доватора в Новобаварському районі Харкова.

Про це стало відомо з розпорядження начальника Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова.

Валерій Романовський — відомий український історик, пам’яткознавець, краєзнавець та етнограф. 2014 року він добровольцем став до лав Збройних Сил України, боронив Україну на Луганщині. 2015 року демобілізувався і повернувся до наукової та викладацької роботи.

З початком широкомасштабного вторгнення знову став на захист України, цього разу у складі Сил територіальної оборони. Служив на посаді старшого стрільця-кулеметника.

Наприкінці серпня 2022 року Валерій Романовський зазнав важкого поранення на Куп’янському напрямку. Помер після кількамісячного перебування в комі у січні 2023 року.

Спогадами про воїна-науковця з АрміяInform поділилися його друзі та колеги.

…в періоди затишшя на фронті він не оминав нагоди
попризбирувати пам’яткознавчі знадібки…

— Валерій Романовський закінчив Український мовно-літературний факультет Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, — згадують філологи Сергій Вакуленко та Катерина Каруник. — Але його сковородинство випливало з того лише малою мірою. Сковородинцем він був неначе зроду, мавши в душі засів рис питомого українства, що його в нашій традиції втілює постать славетного мандрівного філософа.

У подорожах Україною (а Карпатами він колись пішки блукав мало не місяць) він мав звичку призбирувати етнографічні цікавинки, фотографував давні церкви й хати традиційної народної будови, у багатьох місцинах робив фольклорні записи.

Коли  Валерій вперше рушав до війська, 2014 року, отримав від нас скромний подарунок — дебелий туристичний спальник. Із цим спальником і після демобілізації не розлучався — брав його із собою в наукові виїзди до Києва та Переяслава: вдень працював в архівах і бібліотеках, а ночував просто неба посеред осінньої української природи.

Для себе він обрав науковий шлях пам’яткознавця, однак на цю спеціалізацію дивився поглядом ґрунтовно освіченого філолога й історика, мавши за плечима блискуче відбуті студії на відділку «українська мова та література, історія». Ще за студентства він захопився дослідженням харківських підземель і давніх архітектурних споруд, друкував статті про них у місцевій пресі.

Здобувши вищу освіту, Валерій одразу вступив до аспірантури на кафедрі історії України рідного університету; підсумком його наукових пошуків став успішний захист у 2007 році кандидатської дисертації на тему «Розвиток пам’яткознавства на Харківщині в ХІХ — на початку ХХ століття».

Цей напрям досліджень не належить до числа популярних щодо «наукової моди». Зголосившись працювати в цій царині, Валерій був неначе білим круком у середовищі фахових істориків. Увесь його життєвий і професійний досвід логічно вів його до гурту інших, і собі трохи дивакуватих гуманітаріїв, об’єднаних навколо Харківського історико-філологічного товариства.

Дивакуватість у теперішньому житті часто йде нога в ногу з відвертістю та щирістю. Валерію ці риси були притаманні в усіх життєвих проявах: особистому, громадському, науковому. Його запал у висловленні власної позиції був спрямований щонайперше на відстоювання правди, як він її розумів і відчував.

Бувши незаконно звільненим 2014 року з посади доцента катедри культурології та медія-комунікацій Харківської державної академії культури, він домігся поновлення на роботі через судову ухвалу — вкупі з накладенням штрафу на ректора за вчинену несправедливість.

Поєднуючи свою діяльність у Спілці ветеранів антитерористочної операції та в Харківському історико-філологічному товаристві, він завзято боронив усіма можливими заходами давні харківські архітектурні споруди, які протиправно нівечили з ініціативи місцевої влади, геть далекої від належного розуміння пам’яткоохоронних питань.

У наукових дискусіях він не зважав на авторитети й умів у суто академічному стилі наполягати на власних переконаннях, що неодмінно спирались на тверду фактичну основу. Та водночас він мав і примітну рису всякого правдивого науковця: не соромився визнати власні помилки або власну необізнаність у чомусь. Тоді його реакція була завжди та сама — продовжувати й поглиблювати дослідницьку працю.

Його належність до традиційної харківської школи, репрезентованої такими іменами, як Григорій Сковорода, Олександр Потебня, Микола Сумцов, Дмитро Багалій чи Юрій Шевельов, виявлялася в синтетичній історико-філологічній настанові, де поєднувалися підходи з різних ділянок гуманітарного знання.

Боротьбу за справедливість він із 2014 року продовжив у лавах харківської майданівської самооборони, а невдовзі й у військовому однострої — як учасник антитерористичної операції. Та в періоди затишшя на фронті він не оминав нагоди попризбирувати пам’яткознавчі знадібки.

Зі щирим захопленням він хвалився унікальними знахідками з Луганщини, де натрапив на збережені типові зразки слобідської народної архітектури та зробив цінні записи народних пісень.

Наступного ж дня після поновного — й цього разу далеко нищівнішого — вторгнення російських загарбників в Україну Валерій приєднався до Харківської територіальної оборони й бився на фронті за рідний край із кулеметом у руках. Наслідки тяжкого поранення навіть його козацька природа не подужала перебороти…

Ще одна світла постать додалася до українського Пантеону загиблих героїв. На його похорон зійшлася сила-силенна людей: побратимів з війська, друзів і однодумців з харківської наукової спільноти. Гасло «Героям слава!» і відповідь «Навіки слава!» того дня лунали з особливим сердечним щемом.

«Хлопці, завтра-післязавтра буде війна. Я вже спакований»

— Валерій Романовський. Це ім’я чула від тих, хто свого часу навчався разом з Валерієм у Харківському педагогічному інституті, — згадує докторка філологічних наук, професорка Олена Маленко. — Потім воно зринуло, коли були часи Майдану і багато наших випускників брали участь у протистоянні владі.

У березні 2014 року до будівлі Харківської облради вдерлися тітушки, вивісили своє ганчір’я замість нашого прапора й били наших хлопців, що перебували в кинутому колишніми владниками приміщенні.

Валерію тоді дісталося дуже в цій бійці, його навіть ушпиталили до однієї з міських лікарень. Та він, побитий і скалічений, покинув лікарню, бо переживав, що за ним можуть прийти. Це вразило нас тоді, налякало й наблизило до усвідомлення великої біди, що сунулася на Україну.

Потім, після цих подій, бачила Валерія на засіданні ХІФТу — Харківського історико-філологічного товариства, він для мене був уже героєм, але дуже скромним, непоказним, по-старосвітськи шляхетним. Слухала його спокійний, приглушений і розважливий голос, який оповідав багато цікавих речей про українську історію, наш Слобожанський край, його принади.

Згодом дізналася, що Валерій бере участь у тоді вже розпочатій війні, що він і волонтерив, і був на передовій. Думалося про нього з великою пошаною за його справжність і мужність.

Аж ось 22 лютого 2022 року. Засідання ХІФТу. У свідомості вже є тема війни, але якось віддалено, як щось нереальне. На тому засіданні обирали голову секції історії. Запропонували кандидатуру Валерія. І він спокійно, як завжди, неголосно говорить: «Хлопці, завтра-післязавтра буде війна. Я вже спакований. Хай хтось інший».

І тут з уже вселеним у мене страхом я розумію, що це невідворотність і правда. Чимало різних людей у ті дні говорили про війну, але мозок відкидав таку інформацію (ну звідки ви знаєте???). Але чомусь Валерію повірила й уже чекала цю кляту війну завтра, 23 лютого.

А 24-го вранці, коли на нашій Салтівці бахнуло з такою силою, що на машинах усіх мікрорайонів запрацювала сигналізація, ми з чоловіком усе зрозуміли. Валерій наблизив нас до цього сприймання, до реальності, яку не мали права відкидати, не мали права розслаблятися й зневажати те, що реально війна в нас з 2014 року.

А далі ми дізналися, що Валерій воює. Потім страшне поранення, перебування в госпіталях. Друзі й колеги дзвонили, ми всі переживали, намагалися чимось допомогти…

Коли на поминальному обіді багато різних за статусом людей зі щемом і сльозами на очах говорили про Валерія, то відкривалася незвичайна, особлива людина — у своїх духовних і моральних імперативах, в інтелектуальному й культурному потенціалі, у своєму ставленні до рідної землі, її історії, надбань. І головне — у беззастережному прагненні її захищати.

Справжній козак, наш Козак Невмирака, який, здається, знав свою долю й свідомо-сміливо йшов нею. Дякуємо, тобі, славний козаче ХХІ століття, за цю свідомість і цю сміливість. Пам’ятаємо, шануємо, схиляємося.

 

…залишався науковцем, дослідником навіть в окопах…

Спогади про Валерія Романовського збирає відомий етнограф, фольклорист, літературознавець Михайло Красиков. Він зорганізував і провів кілька зустрічей пам’яті полеглого за Україну воїна-науковця, підготував ґрунтовну статтю про нього та його науковий доробок.

— Усе його доросле життя було боротьбою за Україну його мрії — вільну не тільки від іноземних агресорів, а й від внутрішніх варварів — негідників, які паплюжать памʼятки історії та культури, чиновників, які потурають безсоромним забудовникам чи нахабним орендарям памʼяток навіть національного значення, невігласів і профанів при владі, — наголошує Михайло Красиков.

Науковець згадує, що Валерій Романовський, за кілька місяців до смертельного поранення, просто з передової брав участь у науковій конференції «Традиційна культура в умовах глобалізації» з новим підзаголовком: «виклики війни». Тоді Валерій устиг сказати всього кілька речень — і звʼязок обірвався.

— Так ми його бачили востаннє. Таким і запамʼятали: воїном, який залишається науковцем, дослідником навіть в окопах. На жаль, написати статтю на заявлену тему «Хатні обереги українського села на Чугуївщині в зоні зіткнення Сил оборони України з москалями (2022)» він не встиг…

Фото з приватних архівів та відкритих джерел

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Андрій Юсов розповів про стан поранених захисників після полону

Андрій Юсов розповів про стан поранених захисників після полону

Після повернення з російського полону визволені українські військові проходять комплексну реабілітацію в центрі, де фахівці працюють над їхнім фізичним одужанням, психологічною адаптацією та юридичним супроводом.

Кафедра військової підготовки Держспецтрансслужби пропонує універсальну освіту

Кафедра військової підготовки Держспецтрансслужби пропонує універсальну освіту

Вступна кампанія-2025 триває. Окрім ВВНЗ підготовку майбутніх офіцерів здійснюють й військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти. Одним з них є кафедра військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій.

Удар по ВПК росії: знищено підприємства з виробництва вибухівки і ракетного палива

Удар по ВПК росії: знищено підприємства з виробництва вибухівки і ракетного палива

У рамках зниження спроможностей противника з виготовлення вибухових речовин та боєприпасів, у ніч на 14 червня підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, завдали ураження по важливих об’єктах воєнно-промислового комплексу російського агресора.

Війська противника накрили Донеччину з артилерії: є жертви, пошкоджено понад 80 споруд

Війська противника накрили Донеччину з артилерії: є жертви, пошкоджено понад 80 споруд

За добу російські війська 27 разів обстріляли населені пункти Донецької області, завдавши серйозних руйнувань житловій і цивільній інфраструктурі. Внаслідок обстрілів загинула одна людина, ще дві — дістали поранення. З прифронтових територій евакуйовано 257 мешканців, зокрема 63 дитини.

СБУ затримала агента фсб, який планував підірвати українського військового на дитячому майданчику

СБУ затримала агента фсб, який планував підірвати українського військового на дитячому майданчику

Служба безпеки України запобігла терористичному акту, який за завданням російських спецслужб мав статися в житловому районі Одеси. В результаті спецоперації затримано агента фсб, який планував замах на офіцера Збройних Сил України.

Армія рф атакувала житлові квартали Херсонщини: є поранені та руйнування

Армія рф атакувала житлові квартали Херсонщини: є поранені та руйнування

Протягом минулої доби Херсонська область перебувала під щільним вогневим тиском з боку російських військ. Ворог атакував населені пункти дронами-камікадзе, артилерією та авіацією.

ВАКАНСІЇ

Стрілець-санітар 23 ОМБр

від 20800 до 190000 грн

Вся Україна

23 ОМБр

Міноментник

від 21000 до 121000 грн

Київ

1 відділ Сватівського РТЦК та СП

Бойовий медик/иня

від 20000 до 120000 грн

Львів, Львівська область

Військовослужбовець ЗСУ

від 20100 до 120100 грн

Херсон

Старобільський РТЦК та СП

Бухгалтер

від 21000 до 121000 грн

Умань

81 окремий батальйон управління

Гранатометник у 66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго ЗСУ

від 50000 до 120000 грн

Київ, Київська область

--- ---