ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Про війну в нас пишуть ті, хто пройшов цю війну: історії журналістів АрміяInform

Новини Публікації
Прочитаєте за: 11 хв. 6 Червня 2024, 6:23
Ілюстративне зображення

У День журналіста ми вирішили привідкрити лаштунки нашої редакції та розповісти про тих, хто долучився до нашого колективу, пройшовши пекло війни...

«Тоді я зрозумів, що то я не зуб виплюнув, а осколок від снаряда. А зуби мене врятували, зупинивши його» — Олександр

До агресії росії на сході країни Олександр жив у Луганську, працював у Луганській обласній телерадіокомпанії, а з 2015-го, після окупації рідного міста, перебрався до Сєвєродонецька, де став співробітником «Суспільного», а також брав участь у проєкті «Донбас-Реалії» від Радіо Свобода. Крім того, З грудня 2022 року очолив редакцію мовлення на тимчасово окупованій території «Українського радіо».

24 лютого 2022 року розпочалося для Олександра о 5 ранку з дзвінка Ірини Цибух, яка мала презентувати свій фільм в Сєвєродонецьку. Вона повідомила чоловікові про те, що росія таки пішла великою навалою на Україну.

— У нас на той момент було тихо. Я відкрив інтернет, і тоді вже зрозумів, що відбувається. У редакції був план, що в цьому випадку робити, — мовлення ми перевели у формат телемарафону, організували виїзд співробітників. Правда, деякі все одно були в місті до кінця, — згадує кореспондент АрміяInform.

Згодом чоловік виїхав на Львівщину, став на облік у місцевому ТЦК. Навесні 2023 року його мобілізували.

Після проходження навчання в Одесі Олександр був розподілений до 30 окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького на посаду командира розвідзводу. Військова частина на той момент била росіян у районі Бахмута.

Займався підрозділ переважно аеророзрідкою — цілодобово забезпечували інформацією батальйони бригади, заводили піхотинців на позиції, евакуйовували поранених, працювали в інтересах сусідних підрозділів.

— У певний момент навіть працювали протиповітряною обороною, — розповідає офіцер, — треба було підстрахувати, адже через нашу смугу проходили ворожі «Ланцети».

20 жовтня 2023 року відбувся черговий ворожий штурм позицій бригади.

— Ми не відправилися на одну із цих позицій на допомогу роті, яка там перебувала. Там тривали досить важкі бої: ворог заходив з декількох напрямків. Я і мої хлопці дістали поранень того дня — хтось легше, хтось складніше, — згадує Олександр.

Щойно розвідники закріпилися, позицію почали «крити» — артилерія, міномети, АГС, РСЗВ.

— Незабаром позиція перетворилася на мішанину із землі, заліза і крові — сховатися від «прильотів» вже не було де. Деякі люди були важкопоранені. Ми намагалися провести евакуацію. В той момент, коли ми тягнули до автівки хлопця з перебитими ногами, відчув удар в обличчя. У роті відчув щось тверде — подумав, що то скалки зубів, і сплюнув, — розповідає чоловік.

Згодом, коли з’явилася хвилина попити води, Олександр відчув, що рідина витікає через щоку…

— Тоді я зрозумів, що то я не зуб виплюнув, а осколок від снаряда. А зуби мене врятували, зупинивши його.

У лікарні чоловік провів місяць, а потім ще розробляв м’язи щелепи, оскільки осколок снаряду зачепив нерв на обличчі.

У професійне свято Олександр згадує про періоди роботи до широкомасштабного вторгнення, особливо влітку, коли був дефіцит тем:

— Я бажаю, щоб швидше повернулися ті часи, коли наші проблеми закінчувалися б на підборі теми влітку, щоб ми обов’язково думали, яке сумне у нас життя — замість того, щоб писати про загибель військових, загибель цивільних, про бої, про знищення наших міст…

«Через фотографії хочу донести до українців, до всього світу — війна триває»  Наталія

— Фотографом я стала випадково, — розповідає фотографиня АрміяInform Наталія, — Після школи прийшла до училища подавати документи на швею, а там побачила інформацію про набір на фотографів. Так все і вирішилося.

До широкомасштабного вторгнення Наталія працювала фотографом у медіа «Новое время», яке після ребрендингу набуло назви «New Voice». За час своєї кар’єри — а це понад 20 років — жінка об’їздила всю Україну і побувала в різних куточках світу.

— Я вважаю себе репортажним фотографом — обожнюю непомітно спостерігати за людьми, ловити їхні емоції.

— Мені дуже подобаються події, відрядження. За що я більше за все люблю свою професію і свою редакцію, то це за те, що ми багато подорожуємо — раз на тиждень обов’язково кудись ми їздили.

Однією з найяскравіших таких згадок для Наталії стала поїздка на Мадагаскар і Мозамбік у 2011 році, коли в цих країнах сталися стихійні лиха — наводнення і тайфун. Українські вертолітники, які співпрацювали з ООН, брали участь у рятувальних операціях.

Вночі проти 24 лютого 2022 року жінці не спалося.

— Я всю ніч не спала, дивилась аналітику, звісно, до останнього не вірила, що росіяни таки наважаться на широкомасштабну війну. До ліжка дісталася близько 2 ночі, а вже о пів на п’яту прокинулася від звуків вибухів.

Того ж дня Наталія дісталася до волонтерського пункту, де деякий час допомагала його співробітникам, а вже в березні повернулася до фотографії.

— Ми знімали один з перших серйозних обстрілів Києва. Це був ТРЦ «Ретровіль». Ти бачиш, як все випалено всередині, і в голові не вкладається, що це все відбувається у твоїй країні. А ти — свідок цього…

Згодом, коли значну частину країни Сили безпеки і оборони звільнили від окупантів, Наталія вирішила мобілізуватися до лав української армії. Документи в ТЦК оформила за пів дня, після двох з половиною місяців навчання базової військової підготовки прибула для подальшого проходження служби в одну з механізованих бригад ЗСУ на посаду фотографа пресслужби.

Під обстрілами росіян військовослужбовиця «фіксувала історію» — роботу підрозділів бригади, які звитяжно нищать окупантів.

Нині жінка з нетерпінням очікує на чергову ротацію на фронт:

— Через свої фотографії хочу донести до українців, які живуть у тилу, до всього світу — війна триває — жорстока, кровопролитна, направлена на знищення нашої нації.

А з нагоди професійного свята Наталія бажає всім колегам витримки в цій боротьбі: нам треба перемогти, інакше — нічого не має сенсу…

«Спочатку я був стрільцем  тоді не питали, чи ти офіцер, чи не офіцер. Згодом очолив інженерно-саперний взвод»  В’ячеслав

До широкомасштабного вторгнення В’ячеслав працював у засобах масової інформації близько 20 років.

— 24 лютого 2022 року почалося для мене з «прильотів» по моєму району, де я на той момент мешкав. Перша думка була — незабаром піхота ворога буде в Києві, тож треба діяти, стріляти, відбиватися, — згадує кореспондент АрміяInform.

Наступного дня чоловік мобілізувався добровольцем.

— Спочатку я був звичайним стрільцем — тоді не питали, чи ти офіцер, чи не офіцер. Згодом очолив інженерно-саперний взвод одного з батальйонів окремої бригади ТрО Києва. На згадку про цивільну професію взяв позивний «Редактор».

Навесні 2023-го підрозділ В’ячеслава перекинули під Бахмут, де на той момент тривала операція з контрнаступу Сил оборони.

До завдань інженерно-саперного взводу входила інженерна розвідка, «коридори» для можливості контрнаступальних дій Сил оборони, створення бліндажів.

— Крім того, ми обстежували першу лінію та знешкоджували вибухонебезпечні предмети, щоб зберегти життя побратимів, — розповідає офіцер.

Не один раз армієць, як то кажуть, був на межі…

Якось потрібно було перевірити на предмет замінування місцину поблизу дамби. В’ячеслав пішов туди з один, а побратим — прикривав. До ворога там було метрів 800, був певний ризик.

Окупанти таки відкрили вогонь.

— Довелося зробити маневр. Пощастило, у мене не влучили. Проте, маючи “Кропиву”,  я доповів мінометникам координати, звідки вівся вогонь, припустивши, то працював снайпер, — згадує наш кореспондент.

Іншого разу, якраз на Великдень 2023 року, переміщуючись з позиції на позицію, а потім і до точки, де його повинен був очікувати транспорт, офіцер потрапив під обстріл. Ворог гатив зі всього, що мав — з мінометів, артилерії, СПГ тощо.

— Було таке, що впало буквально за 8 метрів від мене, — згадує В’ячеслав. — В автівку я застрибував на ходу — це було точно, як в кіно…

А ввечері військовий дізнався, що, тільки-но він покинув одну з позицій, російський снаряд вбив двох його побратимів…

Вітаючи колег з Днем журналіста, В’ячеслав бажає колегам тягнутися до найкращих стандартів і результатів, а також нових цікавих тем.

«Нерідко приходилося сідати і “перепрошивати” всю техніку зв’язку у бригаді, оскільки всі коди були скомпроментовані» — Юрій

Один з начальників відділення АрміяInform Юрій до великої війни працював у виданні «Європейська правда». Займався міжнародною тематикою — співробітництвом України з НАТО і ЄС тощо.

— Якщо чесно, особисто я не вірив, що відбудеться повномасштабне вторгнення. Так, зокрема, і ми про це багато писали, збирали матеріали і по західних медіа, які про це попереджали. Але я не вірив і навіть майже не готувався, — розповідає чоловік.

Проте вночі 24 лютого 2022 року Юрій прокинувся від вибухів — російські снаряди падали по околицях Києва. Вже тоді розпочався робочий день медійника.

— Працював з дому. На щастя, інтернет тоді не вимикали. Висвітлювали події в Україні, міжнародний аспект — почалися заяви, засудження російської агресії з боку світової спільноти.

Навесні 2023-го Юрій вирішив, що настала і його черга одягнути український однострій.

— На роботі до мого рішення поставилися з розумінням, незважаючи на те, що в мене була запланована робоча поїздка за кордон. Але поїхав я на іншу зустріч — у навчальний центр.

За кілька місяців армієць обійняв посаду командира взводу зв’язку в одному з батальйонів окремої десантно-штурмової бригади, яка обороняла ділянку фронту на Запорізькому напрямку.

— Коли я прибув до військової частини, розпочався контрнаступ, в якому, зокрема, брала участь і наша бригада. Завданням мого підрозділу була організація зв’язку від бригади до батальйонів. Плюс — ми допомагали батальйонам, коли в них виникали проблеми, оскільки часто одного взводу зв’язку не вистачає або не вистачає якихось технічних можливостей.

За словами Юрія, часом підрозділу доводилося виїжджати та «перепрошивати» всю техніку у бригаді, оскільки всі коди були скомпроментовані.

Частково зв’язківців залучали до непрофільних завдань, наприклад, до організації прикриття інженерних груп, які займалися розмінуванням.

На жаль, у підрозділі Юрія були й загиблі — через російські обстріли, які тривали майже без перерв…

Також, щойно видавалась вільна хвилина, приділяли увагу і тактиці ведення бою, оскільки на війні потрібно бути готовим до будь-яких ситуацій і зіткнень з ворогом, незалежно від військової спеціальності.

Юрій теж не залишився осторонь привітань колег з Днем журналіста:

— Інформаційних приводів у нас сьогодні вистачає. В Україні зараз як ніколи величезний потік інформації, і журналістам важливо дотримуватися достовірності та вчитися обходитися без зайвого хайпу. І хочу побажати, щоб кожен з вас беріг себе. Тому що хороші журналісти насправді на вагу золота — так само, як і хороші командири.

«Я вже тоді зрозуміла, на що буде направлена ця війна і яких масштабів набуде»

Війна нашого фотокореспондента Олени триває з 2014-го року. Навесні того року, розуміючи, що окупація Криму неминуча, дівчина поїхала туди, аби попрощатися з улюбленими місцями. Вже там її затримали “ввічливі люди”, вже там від них вона почула, що українців і тих, хто має паспорт України, треба вбивати.

— Я вже тоді зрозуміла, на що буде направлена ця війна і яких масштабів набуде. І зрозуміла, що треба готуватися, – згадує Олена.

З 2014 до 2017-го в якості добровольця-розвідника, а потім медика, дівчина пройшла пекло боїв на Донбасі. Зокрема, надавала медичну допомогу місцевому населенню в населених пунктах, які опинилися в так званій “сірій зоні”.

Широкомасштабне вторгнення Олена зустріла в Києві. Разом з побратимами із спецпідрозділів займалася диверсійною діяльністю. Згодом були бої за Чернігівщину, де вона на власні очі побачила злочини росіян проти українців – розстріляні цивільні, катівні і закатовані люди в них, а згодом і Донбас. 

В жовтні 2023 року під час евакуації пораненого Олена дістала поранення. Довго відновлювалася, адже загострилися старі травми і контузії. Тепер дівчина продовжує працювати фронті в складі мобільних пресгруп – фіксує злочини росії проти цивільного населення, а також звитяжну роботу наших бійців.

В День журналіста Олена залишається небагатослівною – бажає вижити колегам! 

Повну історію Олени на псевдо Мауглі читайте незабаром на нашому сайті.

«10 липня 2023-го – це мій другий День народження. Вижив дивом – у мій бліндаж прилетіла мінометна міна. Затримався б на 10 секунд, зараз тут з вами б не сидів»

Блогер, учасник Революції Гідності, а нині – молодший сержант ЗСУ Віталій Уманець так чи інакше пов’язаний з війною ще з 2014 року. Після перемоги Майдану вже в березні 2014-го він зі своїми побратимами поїхав до Криму допомагати нашим військовим, яких росіяни почали блокувати на територіях військових частин. Тоді один із екіпажів волонтерів потрапив у полон, автомобілю з Віталієм пощастило вирватися з Криму.

«Я на власні очі бачив, як починалася агресія на Сході в квітні 2014-го. Будучи в якості волонтера, я і гадки тоді не мав, що влітку 2023-го я повернусь у ті краї вже як військовослужбовець ЗСУ. Слов’янськ, Горлівка, Бахмут, Донецьк, ми допомагали тоді Збройним Силам з розвідкою – де сепаратисти на чолі з росіянами починали встановлювати свої перші блок-пости, яке мали озброєння тощо. Всю цю інформацію ми передавали нашим спецслужбам. До Луганська не доїхали…Почалася антитерористична операція в Слов’янську. Потім було 2 травня в Одесі, куди ми приїхали з Донецька. Ніхто і гадки не мав, що відбудеться в той день».

У лютому 2023-го Віталій мобілізувався до лав ЗСУ, а влітку брав участь у боях під Кремінною у відомому вже на всю країну Серебрянському лісі, від якого вже мало що залишилося після обстрілів:

«10 липня 2023-го – це мій другий День народження. Вижив дивом – у мій бліндаж прилетіла мінометна міна. Затримався б на 10 секунд, зараз тут з вами б не сидів».

Наразі Віталій служить в АрміяІnform, допомагає висвітлювати діяльність Інформаційного агентства в соціальних мережах.

Фото з архіву героїв

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
У Чорному морі росія тримає корабель з ракетами «Калібр»

У Чорному морі росія тримає корабель з ракетами «Калібр»

У Чорному морі 1 ворожий корабель, який є носієм крилатих ракет «Калібр» загальним залпом до 4 ракет.

Мирні жителі Запоріжжя під інтенсивним вогнем окупантів: за добу ворог вдарив 356 разів

Мирні жителі Запоріжжя під інтенсивним вогнем окупантів: за добу ворог вдарив 356 разів

Упродовж доби окупанти 356 разів били по 8 населених пунктах Запорізької області.

Артсистеми, танки та 1140 окупантів: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати ворога

Артсистеми, танки та 1140 окупантів: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати ворога

Станом на ранок 11 вересня за добу на фронті російські загарбники втратили 1140 одиниць особового складу вбитими та пораненими.

Українські воїни відбили 112 атак ворога: найзапекліші бої тривають на Покровському та Курахівському напрямках

Українські воїни відбили 112 атак ворога: найзапекліші бої тривають на Покровському та Курахівському напрямках

На фронті відбулося 112 бойових зіткнень. Найгарячішою залишається ситуація на Покровському та Курахівському напрямках, також ворог активний на Куп’янському, Лиманському та Торецькому напрямках.

«Леопарди» плавати не бояться: як німецькі танки форсують водні перешкоди. Репортаж АрміяInform з Донеччини

«Леопарди» плавати не бояться: як німецькі танки форсують водні перешкоди. Репортаж АрміяInform з Донеччини

Газ «в підлогу» і 55-тонний танк Leopard 2А4 влітає у воду та швидко долає річку, перебираючись на протилежний берег.

Шлюб у Дії: як військовому одружитися онлайн

Шлюб у Дії: як військовому одружитися онлайн

У застосунку Дія з’явилася можливість одружитися онлайн.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Офіцер групи психологічного супроводу та відновлення

від 20000 до 120000 грн

Запоріжжя

112 окремий батальйон 110 ОБрТрО

Стрілець

від 21000 до 21000 грн

Київ

Військова частина 2260 НГУ

Інженер виробничого відділення

від 25000 до 26000 грн

Запоріжжя

Військова частина А3130

Механік-моторист

від 20000 до 120000 грн

Запоріжжя

65 ОМБр

Інспектор прикордонної служби

від 20100 до 120000 грн

Одеса

Державна прикордонна служба України

військовослужбовець

від 20100 до 123000 грн

Богодухів, Харківська область