Невдовзі після оприлюднення короткого повідомлення про цю успішну операцію Командування Повітряних Сил ЗСУ опублікувало також відео об’єктивного контролю, на якому зафіксовано палаючий Су-35 на землі. Жодних подробиць…
Держава-агресор вкотре наражає на небезпеку Запорізьку АЕС, цивільне населення та навколишнє середовище всієї континентальної Європи.
7 квітня окупанти атакували ЗАЕС дронами, що викликало занепокоєння Міжнародної агенції з атомної енергії. Її гендиректор Рафаель Гроссі після детонації першого дрона закликав утриматися від дій, які суперечать 5 принципам МАГАТЕ та ставлять під загрозу ядерну безпеку. Проте після цього відбулося ще три прямі влучання в захисні конструкції головного реактора ЗАЕС.
«Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої росією ЗАЕС.
російські удари, зокрема, імітаційні, по території української атомної станції, як і розміщення там військ та озброєння, мінування об’єктів ЗАЕС давно вже є відомою та постійною злочинною практикою окупантів.
росія має вивести війська з усіх об’єктів ЗАЕС, лише це дозволить відновити дотримання всіх необхідних міжнародних норм та контролю над важливим об’єктом атомної енергетики», — заявив представник ГУР МОУ Андрій Юсов.
А кандидат технічних наук, колишній директор з комунікацій НАК «Нафтогаз України», а нині — військовослужбовець ЗСУ Максим Білявський вважає, що держава-агресор має понести за це покарання.
Експерт розповів АрміяInform, як з правової точки зору можливо притягнути російську федерацію до відповідальності за ядерний тероризм.
— Оскільки російська федерація підписала (14.09.2005) та ратифікувала (29.01.2007) Міжнародну конвенцію про боротьбу з актами ядерного тероризму від 13 квітня 2005 року, то саме ця Конвенція може бути прямо використана для оцінки дій російських найманців і тих посадових осіб, хто їх наймав.
У пункті другому статті 2 Конвенції стверджується: «Будь-яка особа вчиняє злочин за змістом цієї Конвенції, використовує радіоактивний матеріал чи пристрій будь-яким чином або використовує чи ушкоджує ядерний об’єкт таким чином, що відбувається вивільнення або створюється загроза вивільнення радіоактивного матеріалу із наміром змусити фізичну чи юридичну особу, міжнародну організацію або державу вчинити будь-яку дію чи утриматися від неї».
Під класифікацію цієї статті підпадає силове захоплення та утримання Запорізької АЕС до сьогоднішнього дня в небезпечних умовах через відключення доступу МАГАТЕ до системи моніторингу стану ядерного матеріалу.
Дії російської армії та приватних військових компаній є проявом ядерного тероризму та мають бути розслідувані державами-учасницями Конвенції відповідно до статті 7 даного документа.
На час проведення розслідування російські війська та незаконні збройні формування мають бути виведені з території ядерних об’єктів України, відповідно до статті 18 Конвенції, яка гарантує повернення ядерного об’єкта державі-власнику.
Максим Білявський також вважає, що під класифікацію цієї ж статті підпадають дії російських військ та найманців у Зоні відчуження Чорнобильської АЕС, оскільки вони призвели до знеструмлення відповідальних ядерних об’єктів та унеможливили планову ротацію обслуговуючого персоналу, що створило загрозу вивільнення радіоактивного матеріалу.
Експерт наголошує, що, окрім цього, діють норми міжнародного права, які прямо забороняють застосовувати збройні сили будь-якої держави для нападу та захоплення атомних електростанцій. Це, зокрема, пункт перший статті 56 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів та заява GC(53)/DEC/13 Генеральної конференції МАГАТЕ «Заборона збройного нападу або загроза нападу на ядерні установки під час експлуатації або будівництва», схвалена 18 вересня 2009 року.
— Порушення будь-якою державою даної заяви класифікується як порушення принципів Організації Об’єднаних Націй, її Статуту, міжнародного права та Статуту Агентства.
Отже, ООН та МАГАТЕ мають усі підстави для відкриття провадження щодо дій росії на ядерних об’єктах України, а також виключення держави-агресора із членів Агенції, — зазначає Максим Білявський.
@armyinformcomua
Оперативна ситуація на Краматорському напрямку залишається складною. Російські війська щодня здійснюють спроби прорвати оборону малими групами піхоти — по 2–3 військовослужбовці.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про черговий етап повернення українських захисників із російського полону.
Українська оборонна промисловість продовжує давати асиметричну відповідь ворогу. Новий ударно-розвідувальний комплекс Bulava, розроблений компанією DeViro в межах кластеру оборонних інновацій Brave1, уже виконує бойові завдання на фронті. Його ефективність перевищує можливості російського БПЛА «Ланцет» за ключовими характеристиками.
Президент України Володимир Зеленський наполягає, що змусити кремлівський режим відмовитися від військової агресії без достатнього тиску неможливо.
Кабінет Міністрів України на засіданні 11 червня затвердив постанову про реалізацію експериментального проєкту щодо створення груп протиповітряного захисту (ГПЗ), які формуватимуться з-поміж учасників добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ).
Завод «Рєзоніт» в московській області, який було уражено Силами оборони у ніч на четвер, 12 червня, виготовляв комплектуючі до російських ракет та БПЛА.
Невдовзі після оприлюднення короткого повідомлення про цю успішну операцію Командування Повітряних Сил ЗСУ опублікувало також відео об’єктивного контролю, на якому зафіксовано палаючий Су-35 на землі. Жодних подробиць…