ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Добровольцями ставали ті, хто не підлягав мобілізації: про військові традиції січових стрільців

Історія Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 14 Березня 2024, 7:01

Український національний військовий добровольчий рух зародився 110 років тому під час Першої світової війни. Тоді першими українськими добровольцями модерної доби стали вояки славнозвісного легіону Українських січових стрільців (УСС).

Про Український добровольчий легіон січових стрільців, що справили колосальний вплив на творення української мілітарної традиції, АрміяInform розповів кандидат історичних наук, співробітник Українського інституту національної пам’яті Іван Стичинський.

Іван Стичинський

Січові стрільці — перші українські добровольці сучасності

Український добровольчий легіон січових стрільців створили на піку розквіту військового добровольчого руху, коли подібні формування створювали в багатьох країнах.

— Січові стрільці — це перші українські військові добровольці модерної доби в сучасному розумінні цього слова, — зазначає науковець.

Кокарда січових стрільців

Отже, Легіон січових стрільців справедливо можна вважати найпершим українським національним військовим формуванням у ХХ столітті.

Саме добровольці стали творцями української національної мілітарної традиції

— Як добровольці січові стрільці стали добрим прикладом поєднання суто військової збройної боротьби та культурно-просвітницької й агітаційно-пропагандистської роботи, — наголошує історик.

Саме це дозволило тогочасним українським добровольцям закласти основи української національної військової традиції, чимало елементів якої мають наслідування в сучасних Збройних Силах України.

Штурмова бригада Українських січових стрільців

На той час це було надзвичайно актуально, адже українці не мали власних модерних військової термінології, системи звань, однострою тощо. Створивши все це, Українські січові стрільці на століття вперед визначили вектор розвитку національної мілітарної традиції.

Добровольці УСС — це ухилянти навпаки

У легіоні Українських січових стрільців було заборонено служити тим українцям, які підлягали мобілізації до австро-угорської армії. Відтак першими українськими добровольцями стали ті, хто прагнув вступити до війська, але не міг зробити того в інший спосіб, окрім як долучитися до добровольчого збройного формування.

— В легіоні було заборонено служити тим українцям, які підлягали мобілізації в австро-угорську армію, — розповідає Іван Стичинський. — Тому до січових стрільців йшли насамперед ті, хто мав обмеження до військової служби, був непридатним або кого не хотіли брати до війська.

Прапор Українських січових стрільців

З огляду на це перших українських добровольців можна вважати ухилянтами навпаки, бо маючи повне право уникнути мобілізації, вони з власної волі йшли до війська.

Свідомий вибір стати добровольцем робили заради України

— Слід розуміти, що легіон Українських січових стрільців — це певний вінець українського національного руху кінця ХІХ — початку ХХ століття. Перед цим були створені товариства «Сокіл», «Січ», «Пласт», українське військове товариство «Січові стрільці», — наголошує історик.

Саме лідери, члени і вихованці цих організацій становили ядро Українського добровольчого легіону. Вони свідомо зголошувались до війська, прагнучи прислужитися українському національному рухові.

Стрілець Легіону Українських січових стрільців (марка серії «Збройні формації Української революції 1917—1921 років»)

Метою українських добровольців було створити національне збройне формування, яке у майбутньому мало стати основою армії незалежної української держави. Так у лавах чужоземного війська визрівав зародок українських національних збройних сил, який проявив себе вже за доби Перших визвольних змагань.

Особливість українського добровольчого руху — жінки у війську

— Український добровольчий рух має таку надзвичайно яскраву сторінку, як жінки у війську. Нещодавно у Військово-історичному музеї у Відні відбулася виставка про жіноцтво на війні, й цю тему проілюстровали саме українками з легіону Українських січових стрільців, — зазначає Іван Стичинський.

Олена Степанів

Олена Степанів, Софія Галечко, Ганна Дмитерко та інші військовички відіграли надзвичайно значущу роль в історії легіону Українських січових стрільців. Відтоді активна участь жінок у війську стала характерною особливістю українського добровольчого військового руху, яка зберігалась і надалі.

110 років військовому товариству «Українські Січові Стрільці» — зародкові модерного українського війська
110 років військовому товариству «Українські Січові Стрільці» — зародкові модерного українського війська

Тож, сучасне долучення багатьох українок до Сил оборони так само є продовженням потужної традиції, закладеної на початку ХХ століття.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Втратив 2 літри крові, у тілі 81 уламок — боєць Юрій вижив і зараз відновлюється

Втратив 2 літри крові, у тілі 81 уламок — боєць Юрій вижив і зараз відновлюється

Юрій з Чернігівського прикордонного загону отримав поранення в жовтні 2023 року на Донеччині.

Лауреати премії Дарвіна — росіяни помітили міни на дорозі, але вирішили проскочити

Лауреати премії Дарвіна — росіяни помітили міни на дорозі, але вирішили проскочити

Група загарбників пересувалася дорогою, на якій вже палала їх техніка. Окупанти помітили міни, але все одно поїхали вперед.

Ходіть пішки — наші дронарі за день уразили 6 ворожих транспортних засобів окупантів

Ходіть пішки — наші дронарі за день уразили 6 ворожих транспортних засобів окупантів

Підрозділ ударних БПЛА «Гострі картузи» Нацгвардії уразив або знищив 6 одиниць російської неброньованої техніки на Харківщині.

БПЛА «Фурія» будуть модернізувати: що відомо

БПЛА «Фурія» будуть модернізувати: що відомо

Підприємство «Атлон Авіа», яке виробило український безпілотний авіаційний комплекс розвідки та коригування вогню артилерії Фурія, оновить даний безпілотник. 

Горять склади, антенні комплекси і зброя росіян — наші дронарі «запалюють» на Харківщині

Горять склади, антенні комплекси і зброя росіян — наші дронарі «запалюють» на Харківщині

Бійці 3 штурмової бригади поцілили FPV-дроном у будівлю, яка була начинена ворожими боєприпасами. Також уразили декілька антен, серед яких був комплекс «інкубатор».

«Ангєл мой, будь со мной… А-а-а-а! Глаз витєк!» — кадри яскравого життя окупантів в Україні

«Ангєл мой, будь со мной… А-а-а-а! Глаз витєк!» — кадри яскравого життя окупантів в Україні

Під час одного з російських «м’ясних» штурмів загарбник встиг попросити захисту від вищих сил, але не зміг втекти від українського дрона.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Бойовий медик (за контрактом ЗСУ)

від 20100 до 120000 грн

Вінниця

Вінницький РТЦК та СП

Водій, військовий

від 20000 до 120000 грн

Харків

226 окремий батальйон 127 ОБр Сухопутних Військ ОК Північ

Перекладач-інспектор прикордонної служби

від 21000 до 24000 грн

Мукачево

Мукачівський прикордонний загін

Начальник складу, військовослужбовець

від 20000 до 100000 грн

Дніпро

Інженерний батальйон Сил ТрО ОК Схід (в/ч А4806)

Стрілець(снайпер, номер обслуги, помічник гранатометника)

від 22000 до 120000 грн

Луцьк, Волинська область

Бухгалтер

від 24000 до 54000 грн

Харків

Військова частина А1215