ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

У Києві презентували дослідження з історії Голокосту в Україні

Новини Репортаж
Прочитаєте за: 3 хв. 22 Січня 2024, 16:11

«Голокост в Україні: як (не)пишуть історію злочину» — таку назву має тематичний випуск авторитетного історичного журналу «Україна модерна», який презентували в Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

Обговорення нового числа часопису відбулось у межах розмови «Голокост в Україні як чинник руйнування етнічного розмаїття. Музейні аспекти», приуроченої до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.

Тема Голокосту в Україні, наголошують науковці, лишається недостатньо дослідженою і опрацьованою на рівні колективної пам’яті. З огляду на це дослідники звернулись до причин недостатнього висвітлення тематики Голокосту в Україні, маловідомих сторінок цього злочину й трагедії ХХ століття, а також звернули увагу на сучасний контекст пам’яті про злочини тоталітарних режимів минулого.

— Як можна зауважити, частка «не» в назві числа «України Модерної» виділена дужкою, тобто це можна читати по-різному, і «як пишуть», і «як не пишуть» водночас, — у коментарі для АрміяInform розповів запрошений редактор спеціального тематичного числа «України Модерної» історик Петро Долганов.

— Коли ми починали роботу над виданням, нам йшлося про суто академічний підхід до написання історії злочину, який відбувся і завершився в минулому. Ми не знали, що станеться 24 лютого 2022 року, хоча й враховували контекст війни, що тривала тоді на сході України. Однак 24 лютого 2022 року змусило пильніше враховувати сучасний контекст, бо внаслідок російської агресії такі поняття з минулого, як «воєнні злочини», «стратегії виживання», «колаборація», «концентраційні табори» тощо знову стали для України явищами сьогодення.

Науковець наголосив, що відсутність суспільної пам’яті про Голокост і пропагандистське викривлення історії Другої світової війни стало однією з причин конструювання авторитарного суспільства в сучасній російській федерації. росія використала ідеологему перемоги над нацизмом для того, щоб створити власний неототалітарний режим.

— Голокост в радянські часи був розмитий у парадигмі страждань штучного безнаціонального «радянського народу», з одного боку, та героїки, слави і перемоги — з другого. Нині в росії знов повернулися до чогось подібного. Там ніби і є науковці, які досліджують Голокост, є музеї, але все одно пам’ять про цю трагедію перебуває на маргінесі суспільної уваги, сфокусованої на перемозі та єдино правильній ура-патріотичній версії історії, — зауважив Петро Долганов.

В Україні натомість поступово вдається переосмислювати минуле, досліджувати й викладати історію з точки зору критичного розуміння й урахування різних перспектив. Саме плюралізм поглядів і фахова наукова дискусія є в нашій країні одними з визначальних запобіжників появі будь-яких недемократичних тенденцій розвитку суспільства.

Широкомасштабний напад російської федерації на Україну відтермінував своєчасне видання присвяченого Голокосту тематичного числа «України Модерної». Воно побачило світ щойно, наприкінці 2023 року, і більшою мірою відображає ту візію перспектив дослідження Голокосту в Україні, яке дослідники мали до 24 лютого 2022 року.

Попри це публікація тематичного випуску «Голокост в Україні: як (не)пишуть історію злочину» «України Модерної» є своєчасною і має не лише академічне, але й вагоме суспільне значення. Воно вкотре засвідчує долученість України до світу західної демократії, на відміну від росії, яка обрала шлях протистояння загальнолюдським цінностям і відтворення практик та злочинів засуджених історією тоталітарних режимів ХХ століття.

Кореспондент АрміяInform

Позаштантий кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
На Херсонщині внаслідок обстрілів пошкоджені об’єкти критичної інфраструктури

На Херсонщині внаслідок обстрілів пошкоджені об’єкти критичної інфраструктури

Внаслідок ворожих атак минулої доби у населених пунктах Херсонської області були влучання в об’єкти критичної інфраструктури.

Війська рф понад 220 разів обстріляли Запорізьку область

Війська рф понад 220 разів обстріляли Запорізьку область

Впродовж минулої доби російські війська завдали 221 удар по 10 населених пунктах Запорізької області.

У Чорному та Азовському морях ворог тримає по одному кораблю

У Чорному та Азовському морях ворог тримає по одному кораблю

У Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває один російський військовий  корабель.

Вночі російські війська завдали ракетного удару по Дніпру

Вночі російські війська завдали ракетного удару по Дніпру

У неділю після опівночі російські війська завдали ракетного удару по Дніпру.

Генштаб ЗСУ: ворог наступає на семи напрямках, Сили оборони відбили понад 70 атак

Генштаб ЗСУ: ворог наступає на семи напрямках, Сили оборони відбили понад 70 атак

Протягом минулої доби на фронті відбулося 71 бойове зіткнення. Загалом ворог завдав 1 ракетного та 50 авіаційних ударів, здійснив 112 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

Мінус 1160 окупантів, знищено 28 ББМ та 35 артсистем: втрати рф за добу

Мінус 1160 окупантів, знищено 28 ББМ та 35 артсистем: втрати рф за добу

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 03.03.24 орієнтовно становлять:

Захищаємо світ

00
00
00