Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…
Знищення в останні дні грудня 2023 року влучним ракетним ударом по порту Феодосії великого десантного корабля «новочеркасск» наочно засвідчило результативність дій Сил оборони України впродовж 2022–2023 років.
Кораблі чорноморського флоту російської федерації перетворились із агресора й загрози на мішень для ураження і потенційний металобрухт. Вони змушені тікати з Криму, де для них не лишилось жодного безпечного порту. Таким є головний підсумок дій Сил оборони України на Чорному морі впродовж 2023 року. Щоб оцінити його значення, слід нагадати про головні українські морські перемоги після початку широкомасштабного нападу росії на Україну.
Успіх українського чорноморського наступу 2023 року поступово закладався, починаючи з перших місяців від початку широкомасштабного вторгнення. Вже 24 березня 2022 року внаслідок удару ракетами «Точка-У» в порту Бердянська затонув великий десантний корабель (ВДК) «саратов» та зазнали ураження ВДК «цезарь куніков» і «новочеркасск».
За три тижні після того, 13 квітня 2022 року, зазнав ураження двома протикорабельними ракетами Р-360 «Нептун» і наступного дня затонув флагман російського чорноморського флоту ракетний крейсер «москва».
Перші великі успіхи Сил оборони України на морі фактично нівелювали загрозу висадки ворожого морського десанту й убезпечили українське узбережжя від обстрілів з корабельної артилерії. Кораблі вмф рф, позбавлені потужного купола ППО, який стояв на крейсері «москва», змушені були відійти на недосяжну для ефективних українських ракетних ударів відстань.
На жаль, вони зберегли спроможність росії завдавати ударів по території України ракетами морського базування, а також блокувати транспортування українського зерна Чорним морем.
Черговим значущим здобутком України на Чорному морі стало визволення від російських окупантів острова Зміїний. Розташований у північно-західній частині Чорного моря на відстані близько 120 км від Одеси і 38 км від дельти Дунаю, цей острів має стратегічне значення, оскільки повз нього проходять важливі морські комунікації.
Деокупація Зміїного 30 червня 2022 року критично підірвала позиції росіян у західній частині Чорного моря і суттєво зменшила їхню спроможність блокувати торговельне судноплавство в регіоні.
Наслідком стала поступливість російської федерації в питанні укладання Чорноморської зернової угоди, підписаної 22 липня 2022 року в Стамбулі. Реалізація ініціативи з безпечного транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів влітку стала важливим здобутком, завдяки якому вдалось забезпечити економічну стабільність в Україні і суттєво посприяти продовольчій безпеці у світі. До кінця жовтня, коли росія заявила про призупинення участі в «зерновій угоді», Україна експортувала майже 9,5 млн тонн зерна та інших харчових продуктів.
В останній третині літа — восени 2022 року Сили оборони України почали регулярно завдавати ударів по військових цілях на території Кримського півострова. Найпомітнішими успіхами в цей час стали знищення 9 серпня 2022 року 9 російських літаків на авіабазі «Саки» і вибух вантажівки на Керченському мосту 8 жовтня 2022 року.
Удари українських БПЛА й успішні диверсії поставили під загрозу також пункти базування російського чорноморського флоту на території Кримського півострова, результативне ураження яких стало питанням найближчого часу.
Успішно атакувати військові кораблі Чорноморського флоту рф у Севастопольській бухті вдалося 29 жовтня 2022 року, коли українські надводні безпілотні апарати вразили тральщик «иван голубец» і, ймовірно, пошкодили ще кілька кораблів. Атака наочно засвідчила, що російський флот не перебуває в безпеці навіть на захищених базах Кримського півострова, не кажучи вже про вразливість від нападу у відкритому морі.
За таких умов усі заяви росії про призупинення чи вихід із «зернової угоди» фактично втратили сенс — російські кораблі вже не могли ефективно контролювати північно-західний сектор Чорного моря, у межах якого рухались судна, що перевозили українське зерно.
Під час завдавання наступних ударів по військових об’єктах на території Кримського півострова однією з пріоритетних цілей стала головна база вмф рф у Севастополі. Завдати по ній ударів, які стали для чорноморського флоту росіян потужнішими за потоплення крейсера «москва», вдалося у вересні 2023 року.
Спочатку, 13 вересня 2023 року, ракетним ударом по Севастопольському морському заводу було знищено підводний човен «ростов-на-дону» великий десантний корабель «мінськ». Окрім безпрецедентної ліквідації субмарини крилатою ракетою під час її перебування на суші, важливим наслідком удару стали руйнування сухого доку.
А вже за 10 днів, 22 вересня 2023 року, Сили оборони України вдарили ракетами Storm Shadow по штабу чорноморського флоту росії в Севастополі, ліквідувавши і поранивши кількадесят російських офіцерів.
Завдані втрати стали для російського флоту на Чорному морі критичними — Севастополь остаточно припинив бути безпечною базою, а символічні іміджеві страти перевершили ефект від потопленого флагмана чорноморського флоту рф ракетного крейсера «москва». Невдовзі, до початку жовтня 2023 року, кораблі російського флоту почали залишати небезпечний Севастополь, облаштувавши нову кримську базу у Феодосії. Втім, протриматися там вдалося недовго.
Порти східної частини Кримського півострова видавались порівняно безпечними для перебування російських військових кораблів лише близько місяця. Уже 4 листопада 2023 року пілоти Повітряних сил ЗСУ завдали ракетного удару по малому ракетному кораблю «аскольд», який перебував на території Керченського суднобудівного заводу «Залив». А 26 грудня в порту Феодосії влучним ракетним ударом було вщент знищено великий десантний корабель «новочеркасск».
Невдовзі після удару по «новочеркасску» з бухти Феодосії вийшли два російські військові кораблі. Так Сили оборони України поступово вигнали російський флот з північної та західної частин Чорного моря, змусивши його ховатися на пунктах базування на території Кримського півострова й у Новоросійську.
Потім завдали двох потужних ударів по головній базі чорноморського флоту рф у Севастополі, після яких російський флот пішов у порти на сході Кримського півострова і в новоросійську. Звідти російські кораблі, зрештою, також були змушені втекти, бо на території Кримського півострова для них не лишилось жодного навіть відносно безпечного місця.
На сьогодні в чорноморського флоту рф не лишилось жодної бази, де російські кораблі були б убезпечені від українських ударів як не ракетами, так повітряними чи морськими безпілотниками.
Йдеться не лише про порти в Криму, бо на роль надійного укриття не може претендувати навіть новоросійськ, у порту якого ще 4 серпня 2023 року морські дрони ЗСУ знищили великий десантний корабель «олєнєгорский горняк». З огляду на це перспективи чорноморського флоту рф, за підсумками 2023 року, є невтішними — Сили оборони України продовжать знищувати його кораблі й інфраструктуру аж до повної ліквідації.
Двоє чоловіків загинули внаслідок ворожого обстрілу Малої Токмачки у Запорізькій області.
Готуємося до «Рамштайну» 12 жовтня. Це буде вже 25-та зустріч, але перша на рівні лідерів.
Унаслідок широкомасштабного вторгнення росії 128 000 кв. км суходолу та 14 000 кв. км акваторії України забруднено вибухонебезпечними предметами.
Інтенсивних обстрілів з боку російських окупантів зазнали населені пункти Ізюмського району Харківської області. Також ворог бив по містах Куп’янськ і Харків.
Спецпризначенці Держприкордонслужби спільно з підрозділами Головного управління розвідки МО України ведуть бої з окупантами у Чорному морі.
Протягом минулої доби російські окупанти понад 20 разів атакували Нікопольщину. Ворог використовував дрони-камікадзе та артилерію.
Захищаємо світ
від 30000 до 120000 грн
Івано-Франківськ, Івано-Франківська область
від 25000 до 125000 грн
Київ
Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ
від 25000 до 25000 грн
Харків
Державна прикордонна служба України
Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…