ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

80 років тому почалась операція «Улуси»: які деталі цього злочину важливі нині

Новини Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 28 Грудня 2023, 17:20
Залізничний вагон — фрагмент меморіального комплексу «Вихід та Повернення» у столиці Республіки Калмикія Елісті

80 років тому, 28 грудня 1943 року, розпочалась операція «Улуси» — масове примусове виселення ойрат-калмицького народу з його історичної батьківщини в приволзьких і придонських степах. Упродовж кількох днів до 31 грудня на спецпоселення на Урал, у Сибір та в Середню Азію депортували близько 95 тисяч калмиків. Про те, як цей злочин радянського режиму знайшов свій відголосок у наш час, читайте в матеріалі АрміяInform.

Офіційною причиною організованої за наказом сталіна злочинної депортації цілого народу були огульне звинувачення всіх калмиків у колабораціонізмі з нацистською Німеччиною. Те, що понад 25 тисяч калмиків служили в червоній армії, воюючи проти нацистів, а переважна більшість цивільних були абсолютно лояльними до радянської влади, до уваги не бралося.

Карта депортації ойрат-калмицького народу 1943 року

Серед суворої зими депортованих вивозили в неопалюваних вагонах для худоби, а на новому місці на них чекали надзвичайно важкі умови проживання. Дорога і облаштування забрали тисячі життів у перші ж місяці під час та відразу після вивезення.

Упродовж кількох наступних років перебування на засланні померли понад 40 тисяч депортованих, а загальні втрати ойрат-калмицького народу за роки насильницького заслання становили в підсумку понад половину його загальної чисельності.

Попри реабілітацію 1956 року і дозвіл повернутись на батьківщину, подолати трагічні наслідки депортації калмицького народу не вдалося. За роки перебування на засланні в чужомовному середовищі калмики русифікувалися і не змогли передати своїм дітям знання рідної мови. А після повернення їх вороже зустріли вже нові поселенці, які під впливом радянської пропаганди вважали цілий народ зрадниками.

Меморіал жертвам сталінських репресій від калмицького народу в Томську

Нині кремль масово кидає калмиків, подібно до представників інших численних корінних народів рф, на злочинну війну проти України, яка повністю суперечить інтересам калмицького народу.

З огляду на це 26 жовтня 2022 року Конгрес ойрат-калмицького народу ухвалив декларацію про прагнення до повного звільнення калмиків від російської колоніальної залежності та створення власної держави.

На необхідності й можливості досягнення цієї мети наголосив заступник голови Конгресу Владімір Довданов під час дискусії «Деколонізація росії — калмицький фактор» у недержавному аналітичному центрі «Українські студії стратегічних досліджень».

Вимоги поневолених корінних народів росії звільнитися з-під російського ярма і здобути власну державність підтримують українські експерти. Зокрема, директор недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», нині солдат-гранатометник ЗСУ, Юрій Сиротюк вважає, що нині калмики мають найбільший з XVII століття шанс здобути незалежність.

— Ця війна за визволення не лише України, але й усіх поневолених росією народів. Калмики були у війську Сірка, Івана Мазепи, також пережили депортацію, русифікацію, масове знищення. У нас різні релігії та походження, але ми пережили спільну історичну долю. Незалежність — це не привілей, вона важко дається кожній нації. Але це рідна домівка, можливість говорити рідною мовою, сповідувати свою релігію, жити за своїми законами і не вмирати за чужі імперські інтереси, — зазначає експерт.

Юрій Сиротюк

— Під час сучасної війни проти України найбільших втрат у російській армії зазнають саме представники поневолених росією народів. «Вибивають мешканців тих регіонів, які є потенційно небезпечними», — так схарактеризував політику рашистів експерт Юрій Сиротюк під час роботи круглого столу «Російсько-українська війна в контексті конфліктів світу» в АрміяInform.

80-ті роковини злочинної сталінської депортації ойрат-калмицького народу слушний привід нагадати насильно загнаним на війну проти України представникам поневолених росією народів, що їхнім справжнім ворогом є зовсім не українці, а злочинна російська влада.

Саме імперська москва століттями пригноблювали загарбані народи, неодноразово вчиняючи проти них акти геноциду і нищачи їхню національно-культурну самобутність. Зберегти власну культуру, мову, національну свідомість і просто життя вони зможуть лише визволившись з-під російського ярма.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Посилення інтеграції в космічній сфері: 24 країни НАТО підписали низку новаторських ініціатив

Посилення інтеграції в космічній сфері: 24 країни НАТО підписали низку новаторських ініціатив

Союзники НАТО започатковують стратегічні ініціативи задля вдосконалення сил і засобів — здійснюючи значний крок в напрямі посилення в Альянсі оборонно-технічної інтеграції в повітряній, космічній і кібернетичній сферах. Міністри оборони із 24 країн-членів Альянсу підписали на Форумі оборонної промисловості на саміті НАТО низку новаторських багатонаціональних ініціатив.

Генштаб ЗСУ назвав три головні напрямки, де найбільше атакує ворог

Генштаб ЗСУ назвав три головні напрямки, де найбільше атакує ворог

Ситуація на фронті характеризується активністю ворога на Харківському, Куп’янському та Покровському напрямках, де він застосовує усі наявні сили та засоби для досягнення своїх цілей.

Ворога, який сховався у розваленій будівлі, знищили наші дронарі

Ворога, який сховався у розваленій будівлі, знищили наші дронарі

РУБпАК зведеного підрозділу 153-ї ОМБр продовжує виконувати завдання на Харківському напрямку.

Окупанти вдарили по житловому кварталу Херсона, є поранений

Окупанти вдарили по житловому кварталу Херсона, є поранений

російські військові вкрили вогнем житлові квартали у Дніпровському районі міста Херсон.

Заступник командира 3-ї штурмової розповів, хто проти них воює на Харківському напрямку

Заступник командира 3-ї штурмової розповів, хто проти них воює на Харківському напрямку

російським військовим, які воюють на Харківському напрямку, не розповідають про реальну ситуацію на передньому краї і не розповідають, як наносять ураження Збройні Сили України.

Повітряні Сили ЗСУ показали збиття ворожих «шахедів» на півдні

Повітряні Сили ЗСУ показали збиття ворожих «шахедів» на півдні

Повітряні Сили ЗС України показали бойову роботу зенітних ракетних підрозділів на південному напрямку вночі 21 липня 2024 року.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Робота/Військовослужбовець ЗСУ/Ужгород, Закарпатська обл/Без досвіду

від 20100 до 120000 грн

Ужгород, Закарпатська область

Військовослужбовець

від 50100 до 120100 грн

Одеса

Хустський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Пілот, оператор безпілотних літальних апаратів

від 50000 до 120000 грн

Покровськ

Бахмутський ОБ ТрО (Військова частина А7270)

Військовослужбовець (Збройні Сили України) у Заліщики

від 20000 до 75000 грн

Суми

4 відділ Чортківського РТЦК ТА СП ( м.Заліщики )

Старший стрілець-оператор

від 21000 до 21000 грн

Звенигородка

Військова частина А7325

Радіотелефоніст-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Суми

Косівський РТЦК та СП