— Розкажіть, будь ласка, про те, як змінювалися засоби РЕБ/РЕР протягом періоду широкомасштабного вторгнення? — На початок широкомасштабки весь аналоговий РЕБ — це був білий шум. Було…
В умовах широкомасштабного вторгнення російської федерації до України, утримання Сил оборони та забезпечення їх озброєнням і боєприпасами справляє екстремальне навантаження на Державний бюджет України. На початку жовтня Верховною Радою України схвалено закон про внесення змін Державного бюджету України на 2023 рік (знаходиться на підписі Президента України), за яким передбачено чергове збільшення видатків Міністерства оборони на 211 млрд гривень. Отже, більше третини державних фінансів спрямовується на потреби Збройних Сил України.
Загальний обсяг видатків Міністерства оборони у поточному році становитиме 1 342,8 млрд гривень, або 21 відсоток ВВП (до 2013 року цей показник становив лише один відсоток, а у 2014 — 2021 роках близько трьох відсотків).
Для прикладу нагадаю, що на цьогорічному липневому саміті НАТО у Вільнюсі ухвалено рішення, відповідно до якого мінімальний розмір видатків на оборони у країнах-членах НАТО повинен становити на рівні двох відсотків ВВП.
Але не всі країни-члени НАТО дотримуються такої вимоги. Зокрема, Генсек Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг заявив, що Німеччина має збільшити витрати на оборони мінімум до 2 % власного ВВП.
На сьогодні основними пріоритетами бюджетної політики в Україні є філософія перемоги і кожна гривня з отриманих податків першочергово спрямовується на фінансування сектору безпеку і оборони та посилення обороноздатності держави.
Зокрема, левова частка бюджету оборонного відомства, а саме 964,3 млрд гривень, або 72 %, спрямовується на належне утримання особового складу Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту. А це виплата грошового забезпечення військовослужбовцям та заробітної плати працівникам, а також інші належні виплати особовому складу. Так, за рахунок цих коштів уже укладено більше ніж 400 договорів з вітчизняними виробниками на забезпечення харчуванням, постачання речового майна та засобів індивідуального захисту Силам оборони.
Слід зазначити, що Міністерство оборони та інші зацікавлені органи виконавчої влади проводять роботу з удосконалення механізму здійснення виплат грошового забезпечення.
Так, на виконання пункту 21 постанови Кабінету Міністрів України № 168 (зі змінами), наказом Міністерства оборони від 26.09.2023 № 566 внесено відповідні зміни до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил. Наказ набрав чинності з 29 вересня 2023 року і кошти на його реалізацію вже враховані у змінах до Державного бюджету України.
До речі, цей наказ містить нововведення. Наприклад, з 29 вересня військовослужбовці ракетних військ, артилерії та протиповітряної оборони, які здійснюють вогневе ураження противника, без умови перебування в районі ведення бойових дій, отримуватимуть додаткову винагороду із розрахунку 100 тисяч гривень на місяць (раніше ця сума становила 30 тисяч гривень), а з 1 червня інструктори навчальних центрів отримуватимуть додатково від 15 до 30 тисяч гривень.
Наступна важлива складова оборонного бюджету — закупівля озброєння, військової техніки, безпілотних апаратів та боєприпасів, а також відновлення пошкодженої під час бойових дій військової техніки. За цим напрямом планується спрямувати 25 % (330,4 млрд гривень) затверджених видатків.
Здійснюється закупівля сучасних ракетних комплексів, самохідних артилерійських установок натівського калібру, протитанкових засобів ураження, бронетранспортерів та спеціальних броньованих автомобілів, а також безпілотних комплексів, радіолокаторів та засобів радіоелектронної боротьби різного типу. Спільно з Мінстратегпромом налагоджується розробка та постачання боєприпасів власного виробництва від патронів і мін до снарядів великого калібру. Зауважу, що під час здійснення оборонних закупівель пріоритет надається національним виробникам та найшвидшому забезпеченню потреб оборони.
Решта видатків (48,1 млрд гривень) спрямовується на експлуатаційні витрати та відновлення інфраструктури Збройних Сил.
Ростислав Вітвіцький, Департамент фінансів МО України для АрміяInform
@armyinformcomua
Міністр оборони України Рустем Умєров зустрівся у середу, 15 січня, з главою МЗС Естонії Маргусом Цахкною.
На ділянці відділу «Красноїльськ» Чернівецького прикордонного загону прикордонний наряд спільно з оперативними співробітниками виявив двох чоловіків, які рухалися в бік державного кордону. За кількасот метрів від держрубежу їх було затримано.
Бійці Сил оборони зуміли підловити одного з російських військових у найнезручніший для нього момент.
Херсонська обласна прокуратура направила до суду обвинувальний акт щодо колишньої співробітниці податкової служби, яка звинувачується у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану.
Окупаційні адміністрації готують нову партію «волонтерів» для ліквідації аварії танкерів у Керченській протоці. Зокрема, росіяни продовжують зганяти студентів на примусово-добровільні заходи з прибирання узбережжя Чорного моря від мазуту.
Пілоти 65 механізованої бригади «Великий луг» зафіксували російського солдата, який намагався рачки втекти від покарання.
від 20100 до 50000 грн
Запоріжжя
Сватівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки
— Розкажіть, будь ласка, про те, як змінювалися засоби РЕБ/РЕР протягом періоду широкомасштабного вторгнення? — На початок широкомасштабки весь аналоговий РЕБ — це був білий шум. Було…