Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…
Підполковник Антон Лавринюк командує єдиним у Збройних Силах України батальйоном — OPFOR, який виконує досить специфічні завдання, видаючи себе за умовного противника. Він свого часу закінчив Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові та вже має й величезний бойовий досвід, набутий на фронті. «Холод, голод, спека, мряка — наш підрозділ йде в атаку» — з таким гаслом армійці батальйону OPFOR виконують різноманітні завдання як на фронті, так і в районах відведення.
Окремий спеціальний батальйон OPFOR — військове формування Збройних Сил України при Міжнародному центрі миротворчості та безпеки у Яворові, яке на навчаннях виконує роль умовного супротивника або OPFOR (від англ. opposing force). Створений у 2016 році за ініціативою військових інструкторів зі США. Єдиний в Україні підрозділ із такою спеціалізацією. З початком широкомасштабного вторгнення ворога брав участь у битві за Київ, а з серпня 2022 року на Донеччині та Харківщині.
Формування батальйону OPFOR розпочалося за підтримки країн-партнерів, які мали у своєму війську аналогічні підрозділи, задля позначення імітації дій противника.
Загалом є три основні навчальні центри, в яких використовуються підрозділи OPFOR для армії США. Поряд з цим у французькій армії такий підрозділ використовується для навчання армії як у Центрі бойової підготовки, так і в Навчальному центрі військових дій у міських межах. Водночас спеціальні «сили умовного супротивника» існують у низці навчальних центрів збройних сил Великої Британії, Австралії, Південної Кореї (в останньому випадку вони імітують сили КНДР).
— Наш батальйон з 2017 по 2022 рік брав участь у проведенні навчань з підрозділами, які виходили на відновлення із району проведення АТО/ООС і надалі ми поверталися і разом з іншими військовими виконували завдання на Донбасі. Ми імітували дії противника, аби наблизити навчання до більш реалістичних, — розповідає командир батальйону OPFOR Антон Лавринюк.
З початком широкомасштабного вторгнення батальйон OPFOR брав участь у знищенні окупантів на околицях столиці, а пізніше, з березня 2022 року, у найзапекліших боях під Гостомелем. І це лише невеличка географія, де «опфорівці» нищили супротивника. Надалі були Буча, Опитне, Зайцеве, Торецьк, Майорськ, Шуми, Ямпіль, Соледар, Кліщіївка, Бахмут та багато інших населених пунктів.
— Ми постійно переміщуємося, з серпня 2022 року виконували завдання під Кодемою, пізніше разом з іншими підрозділами відбивали ворожі атаки поблизу Балаклеї Харківської області. Тож працювали безпосередньо на Харківщині та Донеччині залежно від поставлених завдань. Всі прекрасно бачать, як до війни, так і зараз, обстановка може змінюватися за лічені дні. І на це впливає дуже багато факторів. Під час формування батальйону ми на початках керувалися нашими бойовими статутами із врахуванням досвіду АТО/ООС, а зараз підготовку особового складу проводимо вже на місцях, враховуючи власний досвід ведення бойових дій, — каже Антон Лавринюк.
Зі слів командира OPFORу, під час війни ніколи не можна розслаблятися, навіть якщо є час, коли ворог значно зменшує свою активність по лінії фронту, як це було під час так званого перемир’я, до початку воєнного стану. При цьому в повсякденній діяльності також акцент потрібно робити і на спостереженні за ворогом, попри погодні умови та інші фактори. Неодноразово було на практиці, коли йде противник силами, що значно переважають, він обов’язково застосовує різноманітну тактику дій.
— Під час війни необхідно завжди дотримуватися інформаційної гігієни. Ми не повинні давати шансів ворогу, аби він скористався нашими помилками. Зазвичай зі ЗМІ та соціальних мереж, де можна побачити небажану інформацію від журналістів та самих військових, противник може використати це і надалі скорегувати свої дії вже проти нас, а це — життя і здоров’я наших військовослужбовців. Тож окупанти можуть створювати умови протидії на наші заходи, зокрема це може бути чисельність особового складу, особливості ведення бойових дій, наявність та кількість озброєння та військової техніки, тактика тощо. Є багато зараз нового як в підготовці, так і в тактиці ведення бойових дій, проте це не повинно стосуватися широкого загалу, — сказав командир батальйону.
Командири усіх ланок батальйону OPFOR за специфікою своєї роботи неодноразово перебували в ролі умовного ворога, тож вони, аналізуючи усі фактори, знають, як може діяти ворог, і тут треба, використовуючи такий досвід та аналітику, знати, як ввести в оману ворога. Це є їхньою роботою та захопленням.
Великою підтримкою для Антона Лавринюка наразі є його жінка, яка з перших днів війни одягнула військовий однострій і поруч з чоловіком боронить нашу землю від окупантів, та троє їхніх дітей.
@armyinformcomua
Прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт проти 60-річної мешканки Харкова, яка поширювала проросійську пропаганду та заклики до зміни територіальних меж України.
Державний оператор тилу Міністерства оборони оголосив тендер на закупівлю бутильованої води для українських військових на перше півріччя 2025 року.
Президент Володимир Зеленський заслухав доповідь Головнокомандувача ЗСУ генерала Олександра Сирського щодо загальної ситуації на фронті та захисту наших позицій.
Бійці роти ударних безпілотних авіакомплексів Muramasa 109 окремої бригади Сил тероборони ЗСУ уразили окупантів, які відбили дронову атаку та спробували проїхати по «дорозі смерті» на Покровському напрямку.
У Часовому Яру противник намагається пробити позиції ударами в лоб і зайти в тил — успіху не має.
Майже двісті тисяч військовозобов’язаних отримали відстрочку в Резерв+.
Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…