ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Проти Abrams, Challenger та Leopard у війні з Україною рф кидає панцерний антикваріат

Озброєння та техніка
Прочитаєте за: 7 хв. 26 Вересня 2023, 14:11
Історія розвитку бронетехніки. ТАНК Т-62.

Реалії війни росії проти України засвідчують той факт, що у стратегічному сенсі кремлівський генералітет покладається на радянську тактику ведення бойових дій. А саме незважаючи на шалені людські втрати, кидати у «м’ясні» штурми десятки тисяч непідготовлених рекрутів, а в сенсі технічного забезпечення розрахунок робиться на перевагу у бронетехніці: хоч і застарілій, але поки що чисельній. На заміну «фата-морганному» Т-14 «Армата» на полі бою все частіше почали з’являтися «музейні» екземпляри Т-62. Про цього «динозавра» радянського танкового племені  кореспондент  АрміяInform порозпитував військових експертів.

Довідково. Т-62 (Індекс ГБТУ — Об’єкт 166) — радянський середній та основний бойовий танк першого повоєнного покоління. Прийнятий на озброєння армії СРСР у 1961 році. Створений з урахуванням особливостей Т-55. Вироблявся СРСР з 1962-го по 1975 рік. Це перший у світі серійний танк з гладкоствольною гарматою і масою середнього танка при високому рівні бронювання.

Скільки загалом росіяни мають танків у своєму розпорядженні, достеменно невідомо. Роздмухувана, не в останню чергу і завдяки кремлівській пропаганді, статистика про 17 тисяч панцерників у резерві росіян, яка шириться в інформпросторі, викликає недовіру.

Так, приміром, Міжнародний інститут стратегічних досліджень вказував у довіднику The Military Balance, що станом на початок лютого 2022 року у рф їх на зберіганні було лише 10 тисяч танків, без поправки на старі Т-55 і Т-62, а в строю — 3300 танків усіх типів. Зі свого боку Французький Інститут стійкості, за своїми останніми підрахунками, визначив, що станом на серпень 2023 року росіяни в різному стані мали 1239 танків моделі Т-62.

Інфографіка. Радіо Свобода «Донбас Реалії».

«Шістдесятдвійки», які росіяни намагаються дотягнути з баз зберігання із Сибіру та Далекого Сходу, перебувають у різному стані, адже перебували на консервації в різних умовах: якісь розміщувалися у спеціальних боксах, а значна частка — просто неба. У чималій їхній кількості є доволі пристойний ресурс двигунів. А от рівень їхнього обладнання відповідає навіть не минулому, а позаминулому поколінню. Тобто проїхати оті броньовані динозаври ще якось в змозі, а вступити в бій — уже навряд чи.

Щодо здатності росіян відновлювати свої танки Т-55 і Т-62, які б мали в теорії вже піти на переплавку, це може робити лише 103-й бронетанковий ремонтний завод у Забайкаллі, вважають профільні українські фахівці. Темпи їхніх робіт — до 10 машин на місяць.

— Тож, якщо в сумі росіяни можуть отримувати до 70 танків всіх сортів на місяць — це підкреслює, що вони поповнюють свою танкову техніку в кілька разів повільніше, ніж її знищує ЗСУ, — наголошують експерти з інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.

Торік росіяни вперше заявили про плани модернізації цієї моделі танка. Тоді заявлялося про плани осучаснити 800 одиниць Т-62 протягом трьох років. Модернізований Т-62, як повідомляли експерти, вже був помічений на фронті. Відомо, що його «особливістю» став тепловізійний приціл, в який було вбудовано далекомір. Той факт, що ці танки, які працювали мобільними дотами ще в Афганістані, нині перебувають на лінії фронту, означає лише одне — ворог  і надалі має намір закріплюватись на захоплених територіях та готуватися до оборони.

— «Втарая армія в мірє» систематично вихвалялась своїми «нє імєющімі аналогов» досягненнями на парадах, але коли дійшло до справжньої війни, мусила струсити куряву з музейних експонатів, — так емоційно прокоментував все більше залучення росіянами Т-62 до бойових дій в Україні дослідник військової історії, техніки та озброєння, доктор історичних наук, професор Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Андрій Харук. — Пам’ятаєте нашу розмову про появу танка нової генерації — харківського Т-64, який став вихідною точкою для проєктування Т-72, Т-80 і українського «Оплота»? Так от, Т-62 — це проста альтернатива для Т-64. Проєктувався він на «Уралвагонзаводі» і пішов у виробництво в 1962 році. На відміну від революційного Т-64, в якому все було абсолютно новим (двигун, ходова частина, гармата з автоматом заряджання, броня… — Авт.), Т-62 в основних своїх вузлах повторював старіший Т-55. Простий двигун і ходова частина робили танк доступним для експлуатації пересічним Ванькой з Пєрмі чи Рустамом з Дагєстана. А ось основне озброєння замінили: замість 100-мм нарізної гармати встановили 115-мм гладкоствольну, таку ж, як на найпершому варіанті Т-64. Ось тільки заряджання лишилось ручним. Тому екіпаж Т-62 становили не три танкісти, а з чотири — до командира, механіка-водія і навідника доданий ще заряджальник.

Як розповів дослідник військової історії і техніки, У 1983–1985 роках частина Т-62 пройшла модернізацію. На танки, що позначаються Т-62М, встановили нову систему управління вогнем з лазерним віддалеміром і балістичним обчислювачем, комплекс керованої зброї з протитанковими ракетами, які запускались через ствол гармати (встановлювався не на всіх танках), потужніший двигун (620 к.с. замість 580). Посилили захищеність, у тому числі завдяки встановленню додаткових накладок в передній частині башти, за характерну форму їх прозвали «бровами Брежнєва». Судячи з фото, в тимчасово окупований Мелітополь, свого часу, рашисти привезли саме Т-62М.

Танк Т-62М на залізничній платформі в тимчасово окупованому Мелітополі. Фото: скриншот.

— Попри застарілість, Т-62М активно використовувався рашистами у різних конфліктах. Ці танки «засвітились» в обох чеченських війнах, а також у війні 2008 року проти Грузії. Значну кількість знятих з консервації машин цього типу лаптєногі відправили своєму союзнику Башару Асаду до Сирії. Самі ж вони ще у 2018 році проводили навчання, під час якого відпрацьовували зняття зі зберігання і введення в стрій танків Т-62М. Тепер ці навички згодились, — зазначив професор Андрій Харук.

За словами експерта, наштовхує на роздуми один цікавий факт: серед баз зберігання, на яких знімали з консервації танки Т-62М, згадується і кримська. До окупації Криму росіянами на території півострова цих танків не було. Значить, загарбники, готуючись до широкомасштабного вторгнення, перемістили в Крим не тільки бойові частини, але й бази зберігання старої техніки.

— За деякими повідомленнями, рашисти якось доставили в Мелітополь 37 танків Т-62М — кількість, цілком достатня для укомплектування одного батальйону. Про що свідчить це переміщення? Очевидно, для наступу на українські позиції, насичені «Стугнами», «Джавелінами» та всілякими іншими «Панцерфаустами», ці старі танки не годяться — на полі бою вони не витримають і кількох хвилин. А ось для оборони — можуть згодитись, навіть якщо їх вкопати в землю, — резюмував свою розповідь доктор наук.

Трапляються «шістдесятдвійки» і серед трофеїв, які поповнюють бронетанковий парк українських Сил оборони. Свого часу офіційний Telegram-канал Міністерства оборони України повідомив, що подібний об’єкт був захоплений під час контрнаступу на Херсонському напрямку.

Трофейний російський танк Т-62. Фото: Суспільне Запоріжжя

Машину разом з великою кількістю боєкомплекту «затрофеїли» українці, відремонтували той танк і пустили в бій. В інформації від оборонного відомства зазначалося, що тоді танкістам навіть було важко знайти фахівців, які б відразу вміли управляти такою старою технікою.

— Після перемоги стане музейним експонатом. А поки що без діла не залишився і шістдесятирічний трофейний танк Т-62 — допомагає нищити колишніх господарів, — додали військові.

Отже, які ж боєприпаси рашисти випускають зі своїх раритетних танків?

— Перший — це 115-мм 3УБМ5 з бронебійним підкаліберним снарядом 3БМ6. Маса пострілу — 22 кг, снаряда — 3,9 кг. Бронепробиття декларується на рівні 228 мм, що на сьогодні є надто «скромним» показником, — розповів військовий експерт та директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. — Другий тип снарядів, який затрофеїли ЗСУ, — постріл 3УОФ37 з осколково-фугасним снарядом 3ОФ27. Маса пострілу — 30,75 кг, снаряда — 17,82 кг, маса вибухової речовини — 3,13 кг. Нагадаємо, танк Т-62 озброєний 115-мм гладкоствольною гарматою У-5ТС (2А20), має дальність стрільби до 5,8 км.

Боєприпаси для Т-62, затрофеєні ЗСУ. Фото: МОУ

Загалом же за понад шістдесят років танки Т-62 та його модернізовані екземпляри перебували на озброєнні понад 20 країн світу. За оцінками експертів, усього цих панцерників у різних державах було випущено понад 22,7 тисячі одиниць.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
На Київщині уламки російського дрона впали на будинок, виникла пожежа

На Київщині уламки російського дрона впали на будинок, виникла пожежа

На Київщині внаслідок падіння уламків ворожого безпілотника загорівся приватний житловий будинок.

Наша авіація пошкодила наземну станцію БПЛА окупантів

Наша авіація пошкодила наземну станцію БПЛА окупантів

На кордоні з Чернігівською та Сумською областями противник з території рф активно застосовує артилерію та авіацію по районах українських населених пунктів.

На Херсонщині під російський удар потрапили школа та критична інфраструктура

На Херсонщині під російський удар потрапили школа та критична інфраструктура

На Херсонщині станом на ранок 16 жовтня за добу внаслідок російської агресії шестеро людей дістали поранення.

Німецька якість на Курщині — БМП Marder розстрілює посадку з ворожими позиціями

Німецька якість на Курщині — БМП Marder розстрілює посадку з ворожими позиціями

Механізована рота 225 штурмового батальйону на своїх Marder розтрощила росіян на Курському напрямку.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

Велика Британія допоможе Україні посилити удари по стратегічних об’єктах противника

Велика Британія допоможе Україні посилити удари по стратегічних об’єктах противника

Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський провів важливу телефонну розмову з начальником штабу оборони Великої Британії адміралом сером Тоні Радакіном.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Служба в Збройних Силах України

від 20100 до 120100 грн

Сосниця, Чернігівська область

Гранатометник 5 ОШБр

від 20000 до 120000 грн

Київ, Київська область

Бухгалтер фінансово-економічної служби військової частини

від 25000 до 25000 грн

Сарата

18 окремий батальйон 35 ОБрМП

Автомеханік

від 25000 до 60000 грн

Павлоград

Військова частина А4759

Лаборант киснедобувної станції

від 20000 до 25000 грн

Васильків

Військова частина А1789

Фельдшер

Київ

Військова частина А7039