Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…
В експозиції представлена колекція з 33 картин, створених пораненими українськими військовими під час арттерапевтичних майстер-класів від відомого львівського художника та волонтера Лева Скопа. За роки роботи з пораненими ветеранами художник розробив власний метод арттерапії.
Мультидисциплінарний проєкт реалізований як серія майстер-класів, що проводились у чотирьох різних закладах реабілітації. За словами співавтора проєкту «Образ Воїна» Костянтина Кляцкіна, участь у майстер-класах взяли близько 50 осіб.
— Метод, за яким працює наш ментор Лев Скоп, складається з трьох етапів. Перший — це нанесення малюнка олівцем. Потім наведення контурів і далі покриття фарбою. Перший етап найскладніший, адже тут діє поняття білого листа, перед яким ти сидиш і не знаєш, що робити. В цьому моменті важливо було, як Левко налаштовував роботу, бо він пояснював героям, що боятися нема чого, у них немає суддів, що б вони не зробили, це буде їхня творчість. Це заспокоювало людей, вони починали малювати. До виставки дійшло 33 роботи. Насправді це великий відсоток з усіх, хто прийшов. Ми сподіваємось, що ті, хто залишились у проєкті й завершили свої роботи, згодом повернуться до цього методу і взагалі до мистецтва, — зазначив Костянтин Кляцкін.
Художник, іконописець та куратор проєкту «Образ воїна» Лев Скоп знаходить індивідуальний підхід до кожного з ветеранів.
— На початку я розмовляю з ними, запитую, звідки вони, де воювали, це розслабляє і викликає довіру. Бажано, щоб у групі було не багато людей, щоб до всіх підійти. Коли малюнок олівцем готовий, вони відпочивають. Потім створюється графіка чорною фарбою. А після цього ми наносимо колір. У когось лишається чорно-білий малюнок, це момент ідеального образотворення. Я ніколи не домальовую їхні роботи, не пропоную перемальовувати інші зображення, вони творять самі, щоб максимально розкритися. Тому, я вважаю, маємо такий гарний результат, і хлопці отримують задоволення від творчості, — зазначив художник.
Під час проєкту також створювався документальний фільм, який демонструє, що за допомогою мистецтва можна проводити такі майстер-класи в реабілітаційних центрах. І це один зі способів психологічного відновлення військовослужбовців.
— Нам важливо було зафіксувати стан цих людей на початку і в кінці роботи, фільм став найпростішим способом. Водночас ми розповіли про метод, за яким спробували попрацювати з проблемою реабілітації, — говорить режисер фільму про метод Лева Скопа Костянтин Кляцкін. — Важливо, що вони на кілька годин відвертаються від свого стану. Наприклад від того, що він сидить на візку, не має ноги, день розписаний на прийом ліків, медичні процедури тощо. Так, він закінчить малювати, побачить результат і, скоріше за все, його накриє буденність, але на короткий період малювання він поринає в інший світ.
За словами Костянтина Кляцкіна, один з учасників настільки зацікавився, що вони з Левком домовилися, поки він перебуває в тому реабілітаційному центрі, то спробує сам провести такий майстер-клас для інших поранених.
— Там є всі умови для цього. Він побачив, що це можна робити просто і надихнувся малюванням. Для нас важливо викликати в них зацікавлення. Крім того, ми надрукували малюнки учасників на листівках і для них було відкриттям, що їхні роботи можуть тримати в руках інші люди. Їх дивувало, що вони можуть нанести свої роботи скажімо на футболку, їхні твори мають фізичний прояв, це дуже мотивує, — зазначив співавтор проєкту.
Найбільш промовистий малюнок став візитівкою проєкт — на ньому захисник, що втратив кінцівку на війні, зобразив воїна-янгола без ноги, але з мечем і щитом. Організатори проєкту сподіваються, що творчість воїнів стане ключем до розуміння їх суспільством.
Виставка «Образ Воїна» триватиме до 15 Жовтня.
Фото Анатолія Бальчоса
Президент Володимир Зеленський провів зустріч у Києві з держсекретарем США Ентоні Блінкеном і міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Ламмі.
Представник Міжнародного легіону ГУР МО України Володимир розповів, як іноземці воюють на полях битв російсько-української війни.
Державний секретар США Ентоні Блінкен сьогодні у Києві оголосив про виділення понад 700 мільйонів доларів нової допомоги для продовження підтримки України в боротьбі з російською агресією.
Підрозділи Сил оборони України продовжують ведення оборонної операції на Півдні, інтенсивність обстрілів з боку противника постійно зростає.
Окупанти активно використовують розвідувальні БПЛА для виявлення переміщення та позицій підрозділів Сил оборони на Харківщині. Однак українські захисники дедалі вправніше протидіють ворожим «очам» в українському небі.
бєлгородці роздратовані тим, що не змогли цьогоріч відзначити 81 річницю вигнання нацистських окупантів з міста.
Захищаємо світ
від 21000 до 125000 грн
Червоноград
63 окремий батальйон 103 ОБр Сил ТрО
Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…