Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…
Розпочавши вторгнення проти України 24 лютого 2022 року, росія об’єднала Захід. Усвідомлення рівня безпекових загроз з боку москви в країнах ЄС і НАТО сприяло наданню військової допомоги нашій державі.
День Незалежності України — чудова нагода проаналізувати еволюцію та перспективи безпекової підтримки ЗСУ в протидії російській агресії. За умов політичних змін, які відбуваються в країнах Заходу, наприклад парламентські чи президентські вибори, досить важливо розуміти, як і чому нам надають допомогу.
Пропонуємо огляд ключових тенденцій того, як дипломатичні зусилля України сприяють збільшенню безпекової співпраці з країнами Заходу для Перемоги над країною, яка порушила світопорядок — росію.
Головну роль у військовій (і не тільки) допомозі Україні відіграють Сполучені Штати Америки. США є лідером Заходу, завдяки якому підтримується безпека в Європі (НАТО) та розвиваються демократичні процеси в світі.
Вашингтон ще з початку російсько-української війни 2014 року підтримує Україну в реформуванні держави та щодо обороноздатності. Після 24 лютого 2022 допомога від США сприяла успіхам ЗСУ на фронті. Тут ми можемо говорити про різні види озброєнь, які спочатку надавалися, насамперед, з оборонною метою: «Стінгери» чи «Джавеліни».
Щоправда, поступово США почали надавати іншу зброю, за допомогою якої українські військові змогли звільнити Харківщину та частково Херсонщину восени 2022 року, — HIMARS та артилерію M777. Триває збільшення як видів, так і чисельності озброєння.
За танковою коаліцією формується нині повітряна, адже без домінування в авіапросторі важко звільнити окуповані росіянами території.
Для кращої координації дій між державами у квітні 2022 року під лідерством США було створено Контактну групу з питань оборони України. Остання більш відома за місцем першої зустрічі — на авіабазі Рамштайн у Німеччині.
15-те засідання Групи відбудеться у вересні в Німеччині. Всього у форматі «Рамштайн» беруть участь понад 50 держав.
Значну частину допомоги США становить навчання українських військових. Міністерство оборони США в листопаді 2022 року створило Групу з безпекової допомоги для України (SAGU). До групи увійшли 22 держави, включно з Україною. Основна мета об’єднання — координація поставок зброї та тренувань ЗСУ.
Координаційний центр міжнародних донорів у Вісбадені (Німеччина) є штаб-квартирою SAGU.
Всього від 24 лютого військова допомога США для України — це 43 мільярди доларів.
Поряд із США ключовим партнером України є Велика Британія. Британські політики переосмислили свої підходи щодо росії та України після Брекзиту. Відтак склалося стратегічне партнерство на двосторонньому рівні між Києвом та Лондоном.
Британія надає Україні важке озброєння (наприклад, NLAW, Starstreak, M270). Особливо варто згадати танки Challenger 2, адже саме Сполучене Королівство було першою державою (січень 2023 року), яка заявила, що надасть основні бойові танки ЗСУ.
Влітку 2022 року на території Британії розпочалася Операція INTERFLEX — тренування українських військових. Що важливо, у навчанні беруть участь як вітчизняні, так і іноземні інструктори. Згодом до тренувань долучилися Канада, Данія, Фінляндія, Швеція, Норвегія, Австралія, Нова Зеландія, Литва та Нідерланди.
За даними Генштабу ЗСУ станом на початок серпня 2023 року, вже 20 тисяч українських військових пройшли тренування в межах Операції INTERFLEX.
Загальна сума військової допомоги Британії для України після 24 лютого 2022 року становить 4,6 мільярда фунтів. Важлива роль у цьому відведена не лише вищому політичному керівництву (Борис Джонсон, Ліз Трасс, Ріші Сунак), але й міністру оборони Великої Британії Бену Воллесу, який неодноразово здійснював візити до України. Кому, як не шотландцю, зрозуміти дух свободи, який є головною цінністю для українців.
Канада, яка аналогічно зі США і Британією послідовно підтримувала Україну з 2014 року, продовжила військову допомогу і після лютого 2022-го. Програма тренувань ЗСУ (Операція UNIFIER), яку було започатковано у 2015 році, дала свої результати на початку широкомасштабного вторгнення. Українські військові, пройшовши навчання від інструкторів країн НАТО перед 24 лютого, завдали поразки планам росіян «взяти Київ за три дні».
UNIFIER було продовжено до березня 2026 року, а територіально навчання відбуваються в Польщі (військові інженери та оператори танків) та Латвії. У середині травня 2023 року Канада разом із Латвією розпочала тренування з лідерства для молодшого офіцерського складу ЗСУ.
Канада надала Україні важливе озброєння, зокрема гаубиці M777, бронемашини ACSV, танки Leopard 2A4. Окремо варто згадати підтримку у сфері комунікацій, а конкретно супутникового зв’язку.
Загалом військова допомога Оттави Києву після 24 лютого минулого року становить 1,8 мільярда доларів.
Франція та Німеччина, які були головними посередниками із врегулювання російсько-української війни (Мінський процес, Нормандський формат) після 2014 року, з початком російського вторгнення кардинально змінили свою безпекову політику.
Для німців 24 лютого стало Zeitenwende — вислів, який вжив канцлер Олаф Шольц 27 лютого 2022 року, означає «зміну епох». Як результат, Берлін почав надавати зброю Києву для протидії російській агресії — системи ППО IRIS-T, Patriot, броньовані машини Marder тощо. Епопея з танками Leopard завершилася успіхом у січні 2023 року.
Німеччина є важливим логістичним хабом, необхідним для координації щодо військової підтримки України. Саме на німецькій території тривають навчання українських військових не лише в рамках форматів США, але також і Європейського Союзу.
Консультативна військова місія ЄС, яка розпочала свою роботу в листопаді 2022 року, працює в Німеччині (та Польщі).
Згідно з офіційними даними Міноборони ФРН сума військової допомоги Україні у 2022 році була 2 мільярди євро, а на 2023 рік фінансування ініціативи з розбудови безпекових спроможностей становить 5,4 мільярда євро.
Франція, прагнувши зберегти лідерські позиції в Євросоюзі, посилила військову допомогу Україні після 24 лютого 2022 року. Колись важко було собі уявити, що Париж надасть Києву артилерію (Caesar) чи танки (AMX10‐RC), але зараз це реальність. Особливо варто згадати за допомогу в медичній сфері для ЗСУ від Парижа.
Національна Асамблея Франції створила спеціальний фонд у 200 мільйонів євро, щоб акумулювати озброєння для ЗСУ напряму від французької промисловості.
Частка Франції в Європейському фонді миру (ініціатива з підтримання міжнародної безпеки, створена ЄС у березні 2021 року. — Ред.) становить 20% (630 мільйонів євро). Брюссель компенсує кошти, які витратили держави Євросоюзу на військову допомогу України.
Згадавши про Францію, неможливо не відзначити роль іншої середземноморської країни в підтримці України — Італії. Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні стала символом допомоги для українців, яка на всіх міжнародних майданчиках заявляє про необхідність перемоги України та недопущення успіхів з російського боку.
У січні 2023 року була спільна заява міністрів оборони Франції та Італії з надання Україні системи ППО SAMP/T та відповідне тренування військових ЗСУ. У межах Європейського фонду миру Рим зробив внесок на суму 390 мільйони євро (з трьох мільярдів загалом).
Нещодавні новини про те, що Україна отримає від Данії та Нідерландів літаки F-16 є дійсно поворотним моментом російсько-української війни.
Країни Північної Європи загалом проявили багато ініціатив з підтримки України. Та ж Данія віддала всі наявні (19) гаубиць CAESAR.
За даними МЗС Данії, загальна військова підтримка для України з 24 лютого 2022 року становить приблизно 1,5 мільярда євро.
Водночас Швеція теж не пасе задніх. Завдяки протитанковій рушниці Carl Gustaf у російських окупантів стало набагато менше танків. Всього Швеція вже надала безпекової допомоги Україні на суму 1,5 мільярда євро.
Для Нідерландів трагедія Boeing MH17, який збили російські окупанти в небі над Донеччиною в липні 2014 року, стала чинником підтримки України. Спочатку це було в знаходженні справедливості покарання для тих, хто здійснив теракт, вбивши 298 осіб, а тоді в допомозі ЗСУ протидіяти російським терористам. Нідерланди відіграють одну з ключових ролей в аспекті засудження воєнних злочинів рф в Україні на міжнародному рівні.
Водночас Амстердам виділив 1 мільярд євро на військову допомогу Україні у 2022 році. А на 2023 рік Нідерланди виокремили 2,5 мільярди євро (це загальна підтримка).
Польща та держави Балтії постійно наголошували на безпекових загрозах з боку росії. Зазнавши колись, як і Україна, окупації москви, країни надають нам всебічну військову підтримку, будучи важливими союзниками Києва. Естонія виділила понад 1% ВВП у сфері безпекової допомоги Україні.
Країни Центральної та Східної Європи, наприклад Словаччина і Польща, надаючи Україні пострадянське озброєння, зокрема літаки, які залишилися з комуністичних часів, отримали взамін новітнє від союзників по НАТО.
російсько-українська війна призвела до кардинального переозброєння в Північноатлантичному альянсі.
На завершення оглядового матеріалу, де побічно згадали ключові моменти міжнародної військової підтримки України, відзначимо роль Австралії та Нової Зеландії. Австралія надала ЗСУ бронемашини Bushmaster. Наприкінці червня 2023 року було оголошено про новий пакет військової допомоги Канберри Україні, який включає, зокрема, 28 бронемашин M113.
Загальна сума безпекової підтримки України від Австралії становить 610 мільйонів доларів.
Нова Зеландія, так само як і Австралія, долучилася до тренувань українських військових у Британії. Зокрема, Нова Зеландія:
@armyinformcomua
Лише за минулий тиждень втрати окупантів на східному фронті становили майже 9 тисяч осіб.
Воїни спецпідрозділу ГУР МО України «Кабул 9» продовжують бойову роботу на фронті та знищили ворожу техніку на Запорізькому напрямку.
Україна вступає в чергову вирішальну зиму і агресія росії не демонструє жодних ознак послаблення.
Бійці 2 батальйону охорони 101 бригади охорони Генштабу відбили потужний штурму росіян на Харківському напрямку.
Оператори 73 морського центру Сил спеціальних операцій здійснили наліт на позиції противника в Курській області й успішно поповнили обмінний фонд з чотирьох військовослужбовців рф.
Прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт проти 60-річної мешканки Харкова, яка поширювала проросійську пропаганду та заклики до зміни територіальних меж України.
від 20100 до 120000 грн
Обухів
135 окремий батальйон територіальної оборони
Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…