
Командувач Медичних сил ЗСУ генерал-майор медичної служби Тетяна Остащенко поінформувала кореспондентів АрміяInform стосовно актуальних питань медичного забезпечення під час широкомасштабної агресії російської федерації проти України.
Про єдину методику оцінки якості засобів індивідуального захисту
— Нині виникає багато питань стосовно забезпечення засобами тактичної медицини підрозділів Сил оборони. Засоби індивідуального захисту надходять безпосередньо до військових частин і окремих військовослужбовців як централізовано, так і як матеріально-технічна, гуманітарна допомога, їх надають громадяни, волонтери на добровільних засадах. Звісно, виникають питання стосовно єдиної методики оцінки якості зазначених засобів, коли вони надходять до підрозділів, — зазначила командувач Медичних сил ЗСУ.
За її словами, ЗСУ ініціювали створення робочої групи на чолі із заступником Міністра охорони здоровʼя України для розробки методики випробувань і вироблення єдиного стандарту, за яким можна прозоро оцінювати всі засоби індивідуального захисту незалежно від джерела їхнього походження.
— Хочу нагадати військовослужбовцям, начальникам медичних служб: для того, щоб отримувати майно централізовано, потрібно подати заявку на забезпечення у відповідний орган — чи то на рівні бригади, на рівні командування, на рівні Військово-медичного клінічного центру, на рівні пересувної групи медичного постачання. Отримання медичного майна у такий спосіб дає змогу здійснювати моніторинг руху кожного комплекту, отримувати оперативно зворотний зв’язок щодо його якості, розуміти рівень забезпеченості підрозділу та уникати маніпуляцій на цю тему, — пояснила Тетяна Остащенко.
Вона додала, що Міністерство оборони України створило державне підприємство «Агенція оборонних закупівель», куди планується до кінця року передати всі функції централізованих закупівель. Це робиться, щоб уніфікувати та стандартизувати процеси централізованого надходження до військових частин не тільки медичних, а й усіх матеріально-технічних засобів, а також позбавити органи управління військами (командування) невластивих функцій проведення закупівель.
«Турнікети не мають стандарту в жодній країні світу»

— Дуже багато питань виникає стосовно тактичної медицини, підготовки військовослужбовців і створення єдиної системи комунікацій і контролю у цьому напрямку. Хочу повідомити, що нині створюється ціла система помічників командувачів — до бригади включно — які відповідатимуть виключно за питання тактичної медицини. Ці помічники будуть комунікувати з військовими підрозділами, з бойовими медиками та громадськими організаціями з метою розвитку та уніфікації цього напрямку, — пояснила генерал-майор медичної служби.
І наголосила, що для вирішення питань, пов’язаних з тактичною медициною, у рамках робочої групи спільно з Міністерством охорони здоров’я України розроблено план, де чітко визначено дії з кожного напрямку. Будуть внесені зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я № 6 (від 2017 року) щодо вимог до складових аптечок медичних загальновійськових, наплічника та інших засобів індивідуального захисту. Також розроблятимуться методологія випробування турнікетів і критерії відповідності медико-технічним вимогам засобів індивідуального захисту:
— Турнікети належать до першого класу виробів медичного призначення і не мають стандарту в жодній країні світу. Комітет TCCC має затверджений перелік виробників турнікетів. Але це не є стандартом — це є технічними умовами цього комітету. І якщо просто перенести цих виробників в нашу країну, то це можуть бути знову ж таки звинувачення в корупції, що свідомо не допускаються інші виробники на ринок. А для того, щоб забезпечувати військовослужбовців якісними турнікетами незалежно від джерела надходження та виробника, отримувати матеріально-технічну допомогу на безоплатній основі, потрібні критерії та методологія, за якою можна об’єктивно та прозоро для всіх учасників оцінити якість.
«Жодна з країн НАТО не мала такого досвіду дій у рамках широкомасштабної збройної агресії»
— Розпочинається позапланова інвентаризація аптечок і турнікетів. Все буде проаналізовано з метою визначення джерел надходження, якості, необхідності доукомплектування. Командуванням Медичних Сил ініційовано видання розпорядження заступника Головнокомандувача ЗСУ стосовно цього, — зауважила командувач Медичних сил ЗСУ.

За її словами, інформація щодо відсутності закупівель аптечок не відповідає дійсності.
— Річ у тому, що відомості стосовно обсягів як закупівель, так і матеріально-технічної допомоги є інформацією для службового користування. Джерела надходження засобів індивідуального захисту різні, тому деколи виникає питання, як визначити якість того, що надходить. Тому ініційовано розробку єдиних підходів та стандартів оцінки якості.
Хочу зазначити, що жодна з країн НАТО не мала такого досвіду дій у рамках широкомасштабної збройної агресії. Стандартизовані угоди НАТО розраховані на експедиційні операції. Тому країни НАТО навіть під час засідань керівників медичних служб дуже уважно дослухаються до досвіду, який набули українські військовослужбовці, і переопрацьовують й оновлюють свої стандарти відповідно до цього досвіду. Бо рф офіційно визнана країною-агресором, і це загроза Альянсу. Так само, як і Україні.
Про списання медичного майна, підготовку та забезпечення евакуаційним транспортом
— Нині також виникає багато питань стосовно списання медичного майна, інших матеріально-технічних засобів. В рамках ухваленої постанови Кабінету Міністрів зараз вносяться зміни до наказу № 81 Міністерства оборони України від 29 березня 2021 «Про затвердження Порядку списання військового майна в Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту» щодо збільшення сум, на які мають право списувати майно відповідні посадові особи, а також номенклатури цього майна, з метою спрощення процедури списання, — сказала Тетяна Остащенко.

І додала, що питання стосовно укомплектування евакуаційними транспортними засобами було опрацьовано спільно з Міністерством охорони здоровʼя. МОЗ наразі розглядає можливість щодо передачі ще частини транспортних засобів системи екстреної медичної допомоги до Сил оборони з метою підсилення забезпеченості евакуаційним транспортом.
Окремо командувач поінформувала стосовно підготовки з тактичної медицини:
— Розглядається можливість перепідпорядкування від Командування СВ ЗСУ до Командування Медичних сил школи тактичної медицини, а також розширення її пропускної спроможності для підсилення і створення кадрового резерву тренерів.
«Бойовий медик — людина, яка проводить евакуацію безпосередньо з «нуля»
Бойовий медик — це військовослужбовець, який героїчно витягує поранених з поля бою, проводить евакуацію безпосередньо з «нуля».
Відповідно до Доктрини з медичного забезпечення Сил оборони, затвердженої Головнокомандувачем ЗС України у 2021 році, перша допомога надається безпосередньо на місці поранення або в найближчому укритті самими військовослужбовцями у порядку взаємодопомоги, бойовими та старшими бойовими медиками військових підрозділів. Для надання домедичної допомоги бойовий медик та старший бойовий медик забезпечуються наплічником медичним загальновійськовим. Бойовий та старший бойовий медик виконують свої завдання в рамках того підрозділу, в якому вони перебувають.
«Посади бойових медиків не передбачають наявності медичної освіти, їх підготовка здійснюється в рамках загальновійськової підготовки відповідно до наказу Головнокомандувача ЗС України 2022 року «Щодо організації підготовки військовослужбовців ЗС України з тактичної медицини» та Програми прискореного навчального курсу «Фахова підготовка бойового медика взводу», затвердженої ТВО командувача СВ ЗСУ у 2023 році. Завершується розробка оновлених стандартів підготовки з тактичної медицини на основі стандартів ТССС та досвіду, набутого під час роботи в умовах повномасштабної агресії рф проти України. Підготовка проводиться також групами інструкторів з лікувальних та навчальних закладів, залучаються навчально-тренувальні відділи центрів екстреної медичної допомоги, фахівці Української військово-медичної академії та інструктори з волонтерських організацій.
— Міністерством охорони здоровʼя буде надано перелік контактних осіб центрів екстреної медичної допомоги, які залучаються до підготовки особового складу. Цей кадровий потенціал має відповідну сертифікацію і навички. Також на прохання ЗС України Міністерство охорони здоров’я долучилось до питання покращення забезпечення тренувальних центрів манекенами та іншими засобами для проведення навчань і тренувань з тактичної медицини, — додала командувач.
«Якщо критика конструктивна, то, звичайно, наша реакція буде негайною»
— Що стосується протоколів лікування і контролю якості надання медичної допомоги в Збройних Силах України. Заклади охорони здоровʼя Сил оборони керуються загальнонаціональними, міжнародними протоколами лікування та галузевими стандартами. На сьогодні питання лікування бойової травми та евакуації врегульовані виключно наказами, методичними вказівками та настановами, які розроблені в командуванні Медичних сил ЗСУ провідними спеціалістами, Українською військово-медичною академією та затверджені командуванням, — зазначила Тетяна Остащенко. — Оскільки на сьогодні велика кількість пацієнтів з бойовою травмою проходить лікування у цивільних закладах охорони здоров’я, планом спільних дій передбачено затвердження МОЗ відповідних стандартів як таких, що обов’язкові для виконання.

…На фінальне запитання АрміяInform: «Ви готові реагувати на певну критику, тож найближчим часом, які будуть вжиті кроки, дії, заходи?» — командувач Медичних сил відповіла так:
— В країні понад 9 років триває війна і вже півтора — повномасштабне вторгнення, під час якого військові медики працюють без права на помилку та втому. Звичайно, що проблеми є. І їх чимало. Але головна наша проблема в тому, що триває агресія і втрати є щодня. Тому якщо критика і виявлення проблем конструктивні, то, звичайно, що реакція буде негайною.