ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Володимир Гаврилов розповів, що таке Акселератор Міноборони

Інтерв`ю
Прочитаєте за: 10 хв. 11 Червня 2023, 9:00

Унікальні інноваційні ідеї, покликані посилити Сили оборони України, часто губляться через бюрократію. А реальність вимагає пришвидшеного впровадження оборонних інновацій для досягнення технологічної переваги над ворогом. З огляду на виклики сьогодення, в Міністерстві оборони вирішили запустити Акселератор на зразок тих, що діють в міністерствах оборони країн-союзниць. І Міністр оборони України Олексій Резніков вже підписав наказ про утворення Акселератора інноваційного розвитку.

Про це Інформаційному агентству АрміяInform розповів заступник Міністра оборони України Володимир ГАВРИЛОВ.

 

— Пане Володимире, які завдання має вирішити запуск Акселератора Міноборони. Що він собою являє?

Акселератор Міноборони (АМО) покликаний пришвидшити процеси опрацювання відомством інноваційних проєктів в інтересах Збройних Сил України. Організаційно він поєднує експертизу, повноваження профільних підрозділів МО України та спеціального Проєктного офісу із використанням сучасних управлінських методів та ІТ-рішень. Заявки щодо співпраці з МО України подаватимуться до Акселератора за принципом роботи «Єдиного вікна» та засобів автоматизації процесів. Це абсолютно новий тренд у складній і зарегульованій системі Міністерства оборони.

Команді Акселератора вже вдалося довести результативність під час опрацювання процесу щодо заявок із запровадження нових зразків ОВТ у рамках ініційованих МО України змін до Постанови КМУ № 345. Вдалося кардинально зменшити витрати часу заявників. Але то була ініціативна робота в «ручному» режимі. А тепер ми все «ставимо на конвеєр».

— Скільки часу займатиме вивчення і запровадження Акселератором проєкту? Про які часові рамки щодо допуску до експлуатації нового зразка озброєння йдеться?

— Коли ми говоримо про надходження до МО України зразка високого рівня технологічної готовності (Technology readiness levels (TRL) — метод оцінки зрілості технологій, вимірюється шкалою від 1 до 9, де 9 — найбільш зріла розробка. — Ред.), і йдеться про показник від «7» і вище, то термін ухвалення рішення становить до 45 днів. Це від подання заявником базового пакета документів та до наказу МО України про допуск зразка до експлуатації.

До широкомасштабного вторгнення на це йшли роки, потрібні були стоси паперів. Нині ж на вебплатформі, яка виконуватиме функцію «єдиного вікна», завдяки системі управління контактами, процесами, час чітко регламентований для відповідальних й автоматично контролюватиметься без зайвих безкінечних нарад, погоджень між різними підрозділами. І з часом система роботи ставатиме все більш автоматизованою та об’єктивно сигналізуватиме про тих хто гальмує інновації.

Також ми провели вже 2 фокус-групи з представниками бізнесу, який співпрацює з МО і побачили їх запит на створення механізму «єдиного вікна» та зворотнього зв’язку для питань, які виникають у співпраці з системою Міноборони. Під цей сервіс ми в Акселераторі створюємо групу оперативного реагування та відкриємо на сайті Акселератора можливість реєструвати питання від підприємств-виконавців договорів з МО, розробників-інвесторів в ОВТ.

— Нещодавно Міноборони підтримало міжвідомчу ініціативу оборонного кластера Brave1 (платформа, що має об’єднати інвесторів, волонтерів, журналістів і всіх, хто наближає перемогу через запровадження нових технологій. — Ред.). Цьому процесові передував розгляд Міністерством заявок, які надходили до Українського фонду стартапів (УФС). Чи можемо говорити вже про якісь результати?

— Так, ми підтримали ініціативу Brave1 і покладаємо великі надії на неї: МО України розраховує на зростання кількості «зрілих» пропозицій завдяки цій ініціативі Мінцифри. На цьому наголошував і Міністр оборони України Олексій Резніков.

Щодо заявок від УФС: раніше ми опрацювали всі заявки, які надходили до фонду, і зафіксували, що лише близько 10% з них є достатньо зрілими. Ми їх ретельно вивчили. Ті проєкти, в рамках яких було підтверджено заявлені тактико-технічні характеристики та результати випробувань, уже закодифіковані й видані накази про допуск відповідних зразків озброєння до експлуатації.

Тепер роботу розподілено так, що кластер Brave1 спільно з ГШ ЗСУ виконують попередню обробку заявок і початкову експертизу. А ми відповідаємо за розвиток співпраці з виробниками щодо ретельного опрацювання найбільш зрілих розробок. Нещодавно ми отримали для опрацювання декілька десятків нових зразків ОВТ.

Окрім нових зразків БПЛА, йдеться про боєприпаси для ударних дронів, роботизовані платформи тощо.

«За останній рік на озброєння взято більше дронів, ніж за 10 попередніх років. Я хочу інвестувати в дрон, який зроблений в Україні, а не в Китаї. Можете мене після цього вважати націоналістом», — Міністр оборони України Олексій Резніков.

— На чому наразі фокусується Міноборони у співпраці з розробниками, виробниками ОВТ?

— Ми зацікавлені в забезпеченні ЗСУ потрібними для військових інноваціями та новими зразками ОВТ, а також у розвитку таких спроможностей вітчизняного сектору ОПК. Тому, запрошуємо до співпраці усіх, хто має розробки високого ступеня готовності.

Як я вже казав Міноборони розраховує на постійне збільшення кількості зрілих пропозицій завдяки підтримуваній нами ініціативи Мінцифри Brave1.

Крім цього, ми готові співпрацювати з усіма, хто допоможе нам у розробці військово-технічної політики, ухваленні правильних рішень для розвитку новітніх технологій у військовій сфері, визначенні пріоритетів у закупівлі експериментальних та серійних зразків військової техніки тощо. Ми усвідомлюємо, що нам потрібно знаходити ефективні способи співпраці з усіма учасниками сектору ОВТ. Включаючи Генеральний штаб ЗСУ, Апарат Головнокомандувача, об’єднань підприємств ОПК, волонтерських технічних спільнот-кластерів, благодійних та інвестиційних фондів, які вкладаються в ОВТ, структур міжнародних партнерів з військово-технічного співробітництва, підтримки інновацій, а також долучати технологічно розвинуті цивільні компанії до розвитку сектору ОПК. При цьому, ми вважаємо, що ефективності вітчизняного ОПК піде на користь зростання чисельності та ваги конкуруючих приватних компаній. Через Акселератор ми допомагатимемо системно задіююючи значний міжнародний потенціал звязків та експертизи Міноборони.

— Які специфічні фактори спонукали запуск такого незвичного механізму як Акселератор Міноборони?

— Я давно працюю в секторі безпеки України, маю досвід роботи в дипломатичній сфері. І у нас, і у партнерів сама система функціонування оборонного відомства побудована таким чином, що всередині виникає чимало причин для уповільнення ухвалення рішень, а тим більше нестандартних, інноваційних.

Ми нині стартуємо запровадження практик, які сприятимуть створенню інноваційної культури і заохочуватимуть чиновників виявляти ініціативу.

Команда Акселератора вже провела дослідження серед підприємств, які є партнерами-підрядниками Міноборони і почала консультації щодо виявлених даних, претензій та пропозицій до нас. Вибірка долучених підприємств складає біля 150, які представляють всі сектори ОВТ.

Одночасно, спільно з КШЕ (Київською школою економіки) готується дослідження під робочою назвою Defence Innovation Agenda. З фахівцями, яких МО України долучило до Офісу з підтримки змін, та партнерами з Мінстратегпрому, об’єднань підприємств ОПК розпочато опрацювання ідей реформ для сектору. Із Директоратом цифрового розвитку МО відбувається запровадження нових хмарних сервісів для сектору ОВТ та ОПК МО. З Департаментом військової політики та стратегічного планування й нашими зарубіжними партнерами опрацьовується впровадження програмно-проєктного менеджменту в управління розвитком ОВТ. З КМБШ (Києво-Могилянська бізнес-школа) – програма з менеджменту озброєнь, участь в якій стане стимулом для кращих працівників сектору ОВТ, які долучилися до розбудови Акселератора.

Задля колективної підготовки відповідних рішень Міноборони у сфері ОВТ від квітня поточного року запрацював Комітет із менеджменту озброєнь, який я очолюю. Він об’єднує профільні структурні підрозділи МО України, ЗСУ та інші складові Сил оборони. Це — частина інституційної реформи, яка готувалася спільно з міжнародними партнерами ще до широкомасштабного наступу росії на Україну. Серед партнерів країн НАТО ще з 2022 року працює постійно-діюча конференція директорів з озброєнь, яку я теж очолюю, і де йде практична робота в десятках тематичних груп. Одночасно це постійно відкриває можливості для розвитку дієвих інструментів співпраці у сфері інновацій в ОВТ на двусторонній основі з країнами-союзниками.

Акселератор має допомогти МО побудувати ефективні моделі як горизонтальних зв’язків, так і зворотного зв’язку із усіма стейкхолдерами всередині системи Міноборони та умовно «зовнішніми партнерами» в Україні та Світі. А щодо виявлених можливостей та проблем, шукати рішення та прискорювати ефективність Міноборони.

Зрозумійте: Україна нині — у стані війни, і створювана десятиліттями система «мирного часу» виявилася не готова до роботи в стилі «аджайл». Багато-хто вважає, що робити кардинальні зміни за цих умов в нашому відомстві дуже ризиковано. А з іншого боку — стан війни відкриває можливість створити нову систему, яка, імовірно, стане навіть більш ефективною, ніж у колег з оборонних відомств країн-партнерів.

Довідка: Володимир Гаврилов закінчив Військову академію протиповітряної оборони Сухопутних військ у Києві, де певний час викладав. З 1993 по 2018 рік проходив службу на командних та оперативних посадах у структурних підрозділах Міністерства оборони України.

У 20142015 роках — начальник Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка.

Має значний досвід дипломатичної роботи на посадах аташе з питань оборони при посольствах України у США, Великій Британії та Румунії.

Ветеран військової служби, генерал-майор запасу.

У 2022 році напередодні широкомасштабного вторгнення росії в Україну був призначений заступником Міністра оборони України.

— Яким Ви бачите сучасне українське військо?

— Це військо, яке має бойовий досвід, яке швидко змінюється і зміцнюється, і яке, передбачаю, буде прикладом для збройних сил інших країн. Війна багато чому нас навчила. Ми не воюватимемо з росією її ж методами. У них величезна кількість солдат і техніки. Ми виграємо цю війну завдяки технологічній перевазі й креативності нашого керівництва та суспільства.

Нагадаю, що західні партнери України та комерційні збройні компанії на початку широкомасштабного наступу рф на Україну не мали великого бажання постачати зброю, припускаючи, що Україна довго не протримається перед ворожою навалою. Однак завдяки мужності, стійкості українських воїнів, втіленню різних «ноу-хау», винахідливості наших захисників — Україна на кінець 2022 року звільнила 40% окупованих після 24 лютого 2022 року територій та третину від всіх окупованих територій.

— Які розробки наразі є найбільш актуальними у війську?

— Це безпілотні системи, роботизовані платформи та системи управління й боротьби з ними, РЕБ/РЕР, системи захищеного зв’язку, кібероборони, розвідки та аналітики зібраних даних. Необхідно підвищувати ефективність наявних зразків ОВТ, а одночасно – забезпечення їх якісними комплектуючими. Одночасно, потрібно підтримувати проривні інновації, які народжуються завдяки досягненням в ІТ секторі, зокрема технологіям великих даних, навчання нейронних мереж, в матеріалознавстві, фізиці, хімії, електроніці, інженерії й так далі. Україна завжди була сильна талантами у всіх цих техно-сферах. Нам зараз важливі ефективні прикладні інноваційні рішення, в яких зацікавлені військові й їх можна промислово виготовляти.

— Яким чином планується вирішити питання забезпечення спроможності Акселератора МО управляти різноплановим переліком проєктів та координувати чималу кількість підрозділів, партнерів?

— Звісно, автоматизація процесів це лише інструмент. Ефективність залежатиме від професійності команди менеджерів та аналітиків. Тому до Проєктного офісу Акселератора ми запрошуємо долучитися досвідчених фахівців та талановиту молодь, які, окрім сучасних soft skills, мають власну візію технологічно-просунутої армії та ефективного сектору ОПК. Перевагу надаємо тим, хто має успішний досвід військової служби, інновацій у державному секторі, у бізнесі, допомоги Силам оборони. Існує можливість переведення на службу до нас як мобілізованих, так і фахівців із цивільного сектору. Відбір буде жорсткий, однак я особисто та команда забезпечимо переможцям необхідну підтримку.

Запрошую охочих долучитися до нашої команди! І перший крок — заповніть анкету для реєстрації!

Довідково. Акселератор Міноборони — постійно діючий орган, покликаний прискорювати процеси всередині Міноборони задля лідерства у міл-тек Сил оборони України. Перші результати:

— процес опрацювання заявок від розробників ОВТ до їх кодифікації й допуску до експлуатації — для «зрілих» рішень скорочено до 45 днів;

— процес взаємодії сектору озброєння та військової техніки у комунікації з Міноборони — запровадив «єдине вікно» для запитів від підприємств оборонно-промислового комплексу, розробників-інвесторів озброєння та військової техніки.

Більше про Акселератор — в інтерв’ю заступника Міністра оборони України Володимира Гаврилова.

Читайте нас у Facebook
З 2022 року підготовку в рамках місії ЄС пройшли понад 52 тисячі українських військових

З 2022 року підготовку в рамках місії ЄС пройшли понад 52 тисячі українських військових

Заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції Олександр Балануца обговорив з Головою військового штабу ЄС генерал-лейтенантом Мікаелем Ван дер Лааном необхідність продовження місії ЄС EUMAM з підготовки українських військових.

В Ужгороді затримали депутата, який вимагав хабарі за відстрочку від мобілізації

В Ужгороді затримали депутата, який вимагав хабарі за відстрочку від мобілізації

Служба Безпеки України разом з Національною поліцією затримали депутата Ужгородської міської ради, якого звинувачують у вимаганні хабарів за відстрочку від мобілізації.

У Києві відбулося чергове засідання Громадської ради Міноборони

У Києві відбулося чергове засідання Громадської ради Міноборони

На засіданні Громадської ради при Міністерстві оборони України головним стало питання виконання заходів Антикорупційної програми та розробки проєкту її нової редакції.

Комбат пояснив, чому попри великі витрати держави на БПЛА бійці все одно збирають донати

Комбат пояснив, чому попри великі витрати держави на БПЛА бійці все одно збирають донати

Командир батальйону безпілотних авіаційних комплексів «Ахіллес» 92-ї ОШБр капітан Юрій Федоренко в ефірі Армія TV відповів на поширене питання про те, чому бійці вимушені збирати додаткові кошти на БПЛА попри великі витрати держави на цю техніку.

У ССО розповіли подробиці нальоту на опорник росіян під Бахмутом

У ССО розповіли подробиці нальоту на опорник росіян під Бахмутом

Операція «Джетта» – одна з багатьох яскравих місій ССО, яка донедавна підпадала під формальне «деталі не розголошуються з міркувань операційної безпеки».

У Сухопутних військах розповіли, куди дзвонити у разі порушень з боку ТЦК

У Сухопутних військах розповіли, куди дзвонити у разі порушень з боку ТЦК

Сухопутні війська Збройних сил України опублікували список контактних номерів, за якими громадяни можуть проконсультуватися з приводу можливих порушень з боку працівників ТЦК та СП.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Водій, військовослужбовець

Запоріжжя

Комендатура військових сполучень Запоріжжя

Інспектор прикордонної служби

до 20100 грн

Рівне

Державна прикордонна служба України

Начальник радіостанції, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Розвідник, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Санітарний інструктор

від 20000 до 23000 грн

Лубни

Військова частина 3052 НГУ

Фельдшер

від 21000 до 24000 грн

Мукачівський прикордонний загін