Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…
Тематична зустріч «Воля України або смерть»: від повстанців Холодного Яру до звитяги 93-ї ОМБр” відбулась в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану у межах проєкту «Історія і сучасність українських військових звитяг» від Українського інституту національної пам’яті. У заході взяли участь дослідники і популяризатори славетної історії повстанців Холодного Яру та військові 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр», які вже десятий рік мужньо боронять Україну від російської агресії.
Тяглість від звитяг минулого до героїзму сучасності втілило почесне найменування бригади, присвоєне Указом Президента України від 22 серпня 2018 року. 24 серпня бригаді було вручено новий бойовий прапор, невіддільним доповненням до якого стала почесна мотиваційна корогва зі славнозвісними зображеннями холодноярського Чорного Ворона на білому полі з одного боку та Білого дубу Максима Залізняка із перехрещеними ножами на чорному тлі з другого.
Відкриваючи зустріч, модераторка заходу, головна спеціалістка відділу популяризаційної роботи Українського інституту національної пам’яті Наталія Позняк-Хоменко зауважила, що Холодний Яр — це своєрідне місце сили української нації, позначене відвагою борців за волю України. Тож розмова про його історію і глибинний символізм є логічним продовженням циклу зустрічей, присвячених відомим історичним особистостям та явищам, які знайшли своє відображення у назвах військових частин ЗСУ, які творять сучасну військову історію.
— Що ми знаємо про Холодний Яр? Комусь перше, що спадає на думку — це слова Тараса Шевченка «І повіє огонь новий з Холодного Яру» з поеми «Гайдамаки». Хтось згадає отаманів Холодного Яру і те, що відбувалось у 20-х роках минулого століття там. Хтось згадає про Романа Ратушного, Андрія Жованика чи інших наших героїв, які творять сучасну історію. Сьогодні ми будемо говорити і про перше, і про друге, і про третє, — зазначила вона.
Про історичні витоки холодноярської повстанської традиції детально розповів засновник і незмінний очільник Історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль, який вже понад чверть століття вивчає і популяризує славетну історію визвольної боротьби в Холодному Яру. У ґрунтовній історичній доповіді він вивів джерела волелюбності українського народу і передісторію 93-ї бригади «Холодний Яр» від козацької і навіть давньоруської доби, приділивши особливу увагу повстанським традиціям Чигиринщини XVIII — початку ХХ століття.
Дослідник наголосив, що нині ми маємо надихатися подвигами українських борців за свободу і незалежність України доби Перших визвольних змагань, особливо з огляду на те, що нині українці йдуть у бій із тим само ворогом, що і тоді. Роман Коваль розповів цікаві подробиці про те, як виникла й втілювалася в життя ідея назвати одну з військових частин ЗСУ на честь повстанців Холодного Яру, яку роль відіграв у цьому Історичний клуб «Холодний Яр».
Родзинкою історичної частини зустрічі стала проведена Романом Ковалем вікторина, під час якої присутні мали змогу упізнати героїв Холодного Яру на унікальних фотографіях, що збереглися до наших днів. Поряд із відомими світлинами, популярними насамперед завдяки подвижницькій праці козаків Історичного клубу «Холодний Яр», серед них було представлено мало знані та навіть абсолютно унікальні фотографії.
Неймовірно цікавими стали історії збереження та віднайдення частини з цих унікальних знімків. Родичі повстанців переховували їх понад 70 років і наважились оприлюднити лише після здобуття Україною незалежності. Завдяки цьому ми знаємо, якими були звитяжці Холодного Яру попри всі намагання радянської влади спотворити і винищити пам’ять про них.
Окрасою заходу став виступ кобзаря Святослава Силенка, який заграв пісень, що надихали борців за волю України в часи повстанців Холодного Яру. Серед них були як тужливі, на кшталт «А вже років двісті, як козак в неволі», так і жартівливі — про комарика, який зголосився разом із повстанцями бити московських загарбників:
Зголосився комарик до повстанців, гей,
Щоби бити москалів-голодранців.
У прикінцевій частині зустрічі про бойовий шлях 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» від початку війни російської федерації проти України з 2014 року, про героїв частини та військове братерство холодноярців розповіли військові частини — начальник пресслужби бригади капітан Владислав Гвіздь, офіцер служби звʼязків з громадськістю молодший лейтенант Ірина Рибакова та сержант Костянтин Лютенко з позивним «Гайдамака».
Завершило зустріч виконання гімну 93-ї ОМБр «Бригада, що робить з людини воїна», слова якого написав боєць пресслужби бригади молодший сержант Владислав Стафійчук, а музику — фронтмен гурту «Тінь Сонця» Сергій Василюк.
Переглянути відеозапис заходу можна на сторінках організаторів у соціальних мережах Українського інституту національної пам’яті (YouTube) та Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану (Facebook).
Фото автора
Платформа Osavul отримала одну з найбільших інвестицій у Європі у сфері інформаційної безпеки — $3 мільйони від трьох європейських фондів: 42CAP, u.ventures та SMRK.
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч зі спікером Фолькетингу Сореном Геле та віцеспікерами парламенту Данії.
Противник посилює натиск на Лиманському напрямку, збільшує застосування важких вогнеметних систем «Солнцепьок» по позиціях Сил оборони.
Заарештували чоловіка, який доповідав росіянам про зведення опорних пунктів у Святогірській громаді.
Сьогодні вдень російські терористи завдали удару по приватному сектору Київського району міста Харкова.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало перехоплені розмови мешканців красної яруги бєлгородської області щодо жертв серед військових та цивільних через недбале поводження з вибухівкою.
Захищаємо світ
від 20000 до 120000 грн
Миколаїв
4 відділ Чортківського РТЦК ТА СП ( м.Заліщики )
Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…