
Сьогодні, 29 квітня, Геннадій Матуляк – один із найкращих льотчиків авіаційного підрозділу, в якому прослужив понад 10 років, відзначав би своє 46-річчя. Можливо, удома зібралися б друзі та колеги, адже він завжди об’єднував навколо себе чимало людей. Чи Геннадій, як то нерідко траплялось, провів би святковий день на службі або у тісному родинному колі… Однак він назавжди залишиться 44-річним…

Офіцер загинув 25 лютого 2022-го у небі над Київщиною, попередньо знищивши ворожу колону техніки. Вже за кілька днів на сайті Президента України з’явився Указ про присвоєння підполковнику Геннадію Матуляку звання «Герой України». Приписка «посмертно» перетворила щасливе життя родини на справжнє пекло…
– Геннадій дійсно кайфував і від життя, і від служби, мріяв не про погони й посади, а про те, що в Україні з’явиться пілотажна група. Мріяв, аби українські льотчики вийшли на міжнародну арену й увесь світ побачив, наскільки професійно вони літають. А ще дуже любив вчити молодь і прищеплював їм любов до авіації, – розповіла його дружина Ольга.
Дружина Героя поділилась, що 24 лютого Геннадій Матуляк літав і над Херсонщиною, і над рідною Миколаївщиною. Знищував окупантів, та за першої ж можливості телефонував коханій.
– Добре пам’ятаю, як у ніч з 23 на 24 лютого чоловік по команді «Тривога!» помчав на службу. З самого ранку, близько п’ятої, набрав мене: «Олю, стріляють!» Коли я швиденько розбудила донечку, та, це у свої чотири роки, запитала: «Мамо, війна почалась? А татка вб’ють?» Чесно відповіла, що не знаю… Чоловік увесь день літав, тільки ввечері передзвонив і каже: «Відпочинь, у тебе завтра дуже важкий день. До того ж ми їх так добре лупанули, точно на всю ніч затримали, можеш спати спокійно…» Хто б міг подумати, що це наша остання розмова.

Зранку 25 лютого офіцер знищив колону поблизу Гостомеля та полетів знову працювати над Київщиною… Надію на те, що все добре, просто в коханого немає змоги подзвонити, перервало повідомлення від жительки одного із сіл Вишгородського району, яка знайшла Ольгу через соцмережі: «Ви часом не дружина Геннадія Матуляка?» Далі було фото його паспорта.
– Мешканці й розповіли, що саме відбувалось у небі Вишгородського району, де загинув чоловік. Усе трапилось близько сьомої ранку. Повітряний бій, російський винищувач влучає у літак Геннадія, він був ведучим. Чоловік почав виводити літак, аби захистити село, адже під ним розташувався великий розважальний комплекс. Уже навіть встиг потягнути катапульту, аж тут… друге влучання, яке не залишило шансів. Літак і пілот спалахнули. Місцеві жителі на власні очі бачили, як літак летить просто на них і як пілот рятує сотні життів. Машина впала за кілька кілометрів від населеного пункту, у лісосмузі. Вже за 15 хвилин люди підбігли на місце катастрофи. Скажу відверто, для мене було дуже важливо почути правду, дізнатись, що це не легенда, що мій Герой і справді врятувати стільки життів… Я прекрасно розуміла, що виходжу заміж за військового льотчика, що у країні війна. Розуміла, що він ніколи не ховатиметься за спинами колег і візьме на себе найскладніші завдання. Зрозуміло, що звання Героя того не варте… Але якби Геннадій був іншим, я б його так сильно не кохала…
Геннадій Матуляк мріяв, аби увесь світ дізнався, наскільки професійно літають українські льотчики. Очевидно, що його мрія здійснилась. Та якою ціною?
Підполковнику Матуляку Геннадію Васильовичу посмертно було присвоєно звання Героя України Указом Президента України № 78/2022 від 28 лютого 2022 року…