ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«З шапкою» по Африці: росія випрошує озброєння на Чорному континенті

Актуальна тема
Прочитаєте за: 6 хв. 14 Квітня 2023, 15:19

Днями в авторитетному західному виданні The Washington Post з’явилась доволі цікава інформація, що стосується російсько-української війни. За інформацією з «розсекречених документів Пентагону», в лютому 2023 року президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі нібито дозволив виготовити 40 000 реактивних снарядів для країни-терориста росії. 

В оприлюдненому американським виданням документі за 17 лютого 2023 року йдеться про можливі розмови Ас-Сісі з місцевими воєначальниками та «плани» передачі росіянам реактивних снарядів та порохових зарядів. Президент Єгипту нібито доручив утаємниченим підлеглим «тримати в найсуворішому секреті» виробництво та відвантаження замовникам снарядів, «щоб уникнути проблем із Заходом».

Як свідчить оприлюднений The Washington Post документ, міністр військового виробництва Єгипту Мохаммед Салах ад-Дін сказав, що він «накаже своїм людям працювати позмінно, якщо це буде необхідно, тому що це — найменше, що Єгипет може зробити, щоб відплатити росії за раніше надану допомогу» (що це за російська допомога, в документі не уточнюється. — Авт.). Він також сказав про те, що, за словами росіян, вони готові «купити будь-що».

Дійсно, росіяни в останні декілька місяців кинулись активно шукати, в кого б їм взяти озброєння для війни з Україною. «Нескінченні», як вони їх називали, запаси певних зразків все-таки… закінчуються. І сьогодні російська армія зіткнулася зі справжнім дефіцитом озброєння. Про це свідчать чимало ознак, одна з яких — намагання якнайшвидше знайти і придбати навіть старі зразки техніки, які є в деяких африканських країнах.

Ще пів року тому, в жовтні 2022-го, російський опозиціонер та ексдепутат держдуми геннадій гудков розповів подробиці таких «пошуків». За його словами: «росія, як жебрак, бігає по всьому світу і збирає рештки якихось озброєнь. Вони дісталися і до Африки, і там скуповують стару техніку часів радянського союзу. Вони ремонтують її на заводах та кидають у бій. Там гармати, які я ще бачив 1979 року, коли проходив службу в армії. Причому конструкція гармати 1943 чи 1947 року. Шукають усе, що можна купити чи отримати», — заявив гудков.

Про те, що в африканських країнах таке озброєння можна ще знайти, говорить чимало фактів. Зокрема, згідно з підрахунками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), майже половина всіх озброєнь, які ввозились в Африку за останні декілька років — це поставки з росії.

Такі цифри були до лютого 2022 року — початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну, але вони красномовно говорять про значні обсяги російського експорту озброєнь в Африку. Під час проведеного аналізу з’ясувалося, що найбільше зброї в росії купують Алжир, Єгипет, Ангола та Судан. Співпраця з цими країнами у військово-промисловій сфері сягає корінням у радянське минуле.

У 2018–2021 роках російські чиновники з федеральної служби з військово-технічного співробітництва та «Рособоронэкспорта» з гордістю розповідали про те, що африканські країни закуповуть в москви озброєнь на майже 15 мільярдів доларів щороку. Постачання зброї до Африки становлять 30-40% від усього обсягу експорту російських озброєнь, заявив у серпні 2021 року директор федеральної служби з військово-технічного співробітництва рф дмитро шугаєв.

Чимало такого озброєння для африканських країн москва поставила по демпінгових цінах, інше йшло в рахунок різних таємних «бартерів» і «договорняків», тому загальні цифри усіх контактів доволі відносні. За словами шугаєва, найбільшим попитом у країнах Африки на південь від Сахари користувались гелікоптери родини «Мі», літаки родини «Сухой» та «МіГ», системи ППО «Панцир-С1», «Корнет-Е», «Тор-М2Е», а також танки, бронетранспортери та стрілецьке озброєння і найрізноманітніші номенклатури боєприпасів. Загалом запити держав регіону, незважаючи на обмеження фінансового характеру, були дуже великі. 

Сьогодні росія з багатьма своїми партнерами по військово-технічному співробітництву проводить таємні переговори, намагаючись викупити чи отримати деякі дефіцитні для неї зразки озброєння назад, такі собі «подарунки-віддарунки». 

І одна з причин, чому ці країни можуть погодитись на нові подібні угоди – продовольча криза, від якої постійно страждають в Африці. Чудово розуміючи це, росія значно поглибила її, пограбувавши наше збіжжя і перекривши шляхи його доставки з України. Голод примусить деяких віддати необхідне агресору озброєння та ще й на вигідних йому умовах. 

Приблизно за подібною «схемою» росія «домовилась» з Єгиптом. Видання The Washington Post вважає, що останнім часом москва та Каїр уклали кілька значних угод. Особливо активізувались ці процеси після порушення доступу до української пшениці, тож Каїр став значною мірою покладатися на закупівлю російського (награбованого. — Авт.) зерна.

Щодо згаданих вище оприлюднених The Washington Post документів про 40 000 реактивних снарядів для росії, то є й деякі подробиці. Зокрема, у документі йшлося, що порох, який пропонується росії, буде вироблятися на єгипетському хімзаводі № 18. Також на фото документа цитується заява президента Ас-Сісі, в якій він розглядає можливість продажу певних  «звичайних речей» Китаю, щоб звільнити місце на арсеналах для «великого виробництва Sakr 45» (тип 122-мм реактивного снаряду. — Авт.). Не уточнюється, чи це будуть саме ті снаряди, які хотіли виробляти для росії. (Sakr 45 – сумісні з російськими РСЗВ БМ-21«Град». — Авт.).

Офіційний Каїр відкидає звинувачення у поставках росії реактивних снарядів. Представник міністерства закордонних справ близькосхідної країни Ахмед Абу Зейд формально заявив, що «позиція Єгипту з самого початку базується на невтручанні» у війну, «зобов’язанні зберігати рівну дистанцію з обома сторонами». У кремлі повідомлення про плани Єгипту поставити рф снаряди взагалі назвали «черговим фейком». 

Офіційний представник Національної ради безпеки США Джон Кірбі прокоментував агентству CNN дане повідомлення теж словами, що наразі американська влада не має даних про реалізацію таких планів Єгипту.

І невелика, але важлива ремарка: в публікації The Washington Post не вказується, як уряд США отримав відомості про згадані переговори в Єгипті, та про що під час них йшлось. Ймовірно, вважають журналісти, це спрацювала американська радіотехнічна розвідка перехоплення повідомлень. Тому інформацію ніхто офіційно не підтвердить… і не спростує.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Ворог вдарив касетними боєприпасами по Харківщині: кількість жертв зростає

Ворог вдарив касетними боєприпасами по Харківщині: кількість жертв зростає

Окупанти о 12:40 вдарили по смт Боровій Ізюмського району Харківської області. Внаслідок атаки є загиблі та поранені.

Президент і прем’єр-міністер Латвії обговорили реалізацію двосторонньої безпекової угоди

Президент і прем’єр-міністер Латвії обговорили реалізацію двосторонньої безпекової угоди

У Києві Президент України Володимир Зеленський зустрівся з прем'єр-міністром Латвії Евікою Сілінею й обговорив посилення військово-технічної співпраці.

Не биті, не фарбовані: військовим продавали гуманітарні автомобілі

Не биті, не фарбовані: військовим продавали гуманітарні автомобілі

Працівника ТЦК та СП, який торгував гуманітарними автівками, затримали на Тернопільщині.

«Я думав буде як тіндер»: у Мінцифри розповіли, скільки українців одружилися в Дії

«Я думав буде як тіндер»: у Мінцифри розповіли, скільки українців одружилися в Дії

Лише за перші 24 години українці через Дію забронювали дати шлюбів на 2 місяці вперед. А пропозиція в Дії, без перебільшень, стала трендом тижня.

Розвідка боєм — унікальні кадри бойової операції на болотах Луганщини

Розвідка боєм — унікальні кадри бойової операції на болотах Луганщини

Бійці 12 бригади спеціального призначення «Азов» Нацгвардії України зачистили позиції окупантів, ліквідували ворожу піхоту і захопили трофейну зброю в густих лісах біля Сіверського Донця.

Ракетний удар по Красноярському: один загиблий, четверо поранених з однієї родини

Ракетний удар по Красноярському: один загиблий, четверо поранених з однієї родини

Унаслідок сьогоднішніх обстрілів Донеччини одна людина загинула і шість поранені.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Військова служба за контрактом: Обери свою майбутню професію!

від 21300 до 121200 грн

Сновськ, Чернігівська область

Стрілець, помічник гранатометника

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Водій-електрик звукометричного комплексу

від 20000 до 120000 грн

Рівне, Рівненська область

Старший механік обслуги обслуговування авіаційного озброєння

від 20000 до 25000 грн

Васильків

Військова частина А1789

Головний сержант взводу

від 23000 до 23000 грн

Одеса

ВМС ЗС України