— Чим нині займається ваша компанія? — Ми виробляємо наземні роботизовані комплекси (НРК) — як логістичні платформи, так і камікадзе, мінерів. Також у нас є підрозділ, який…
Службові собаки завжди виконували бойові завдання на рівні з військовослужбовцями. Кінологічні розрахунки спільно працювали в миротворчих місіях у різних гарячих точках, а з 2014 року — в АТО/ООС. З початком широкомасштабного вторгнення потреба у службових собаках зросла в рази через велику кількість вибухонебезпечних предметів на деокупованих територіях. Нині службові собаки разом із саперами розчищають українські землі для подальшого безпечного життя.
До професійного свята Дня кінолога, яке в Україні відзначатимуть 2 квітня, кількість службових собак у підрозділах Сил безпеки та оборони збільшиться на 9 чотирилапих.
На Хмельниччині в кінологічному центрі одного із підрозділів Командування Сил підтримки відбулась сертифікація мінно-розшукових собак, яких передали нам країни-партнери. Протягом майже шести місяців навчання службових собак відбувалось у країнах, з яких вони родом. Після цього службові собаки в Польщі протягом двох тижнів знайомились з українськими кінологами, які в подальшому стали їхніми інструкторами, налаштовували контакт та спільно навчалися за сприяння Представництва України в ЄС у рамках проєкту з гуманітарного розмінування в Україні.
Як зазначає начальник кінологічної служби Командування Сил підтримки полковник Петро Бружина, для організації проєкту було залучено велику кількість західних країн-партнерів: Бельгія, Австрія, Італія, Люксембург, Фінляндія, Мальта та Польща.
— Знайомство службових собак з українськими інструкторами та спільне навчання відбувалось у Польщі в місті Новий Санч за підтримки польської прикордонної служби. Кінологи разом із службовими собаками виконували завдання у різних локаціях: поліцейський відділок, ліси, поля, аеродром тощо. Нині службові собаки проходять сертифікацію в Україні, адже згідно з чинним законодавством собаки повинні отримати сертифікати за результатами екзаменів для подальшого проходження служби в Силах безпеки та оборони, — розповідає Петро Бружина.
Після психологічної адаптації службових собак в Україні, адаптації до зміни клімату, вони складали іспити для отримання сертифікатів.
— Під час іспиту кожна собака повинна була відшукати «закладку» (вибухоімітатори запаху. — Авт.). Пошук вибухонебезпечних предметів відбувався у транспорті, на дорогах, у будівлях, полях. Після завершення сертифікації службові собаки разом зі своїми інструкторами відправляться у військові частини для подальшого проходження служби та виконання завдань за призначенням, — говорить полковник Петро Бружина.
За його словами, підготовка службових собак в Україні і за кордоном частково відрізняється.
— У нас більше звертають увагу на загальні команди, такі як «сидіти», «лежати», «стояти» і так далі, застосовують механічний метод підготовки. Він полягає в тому, що ти торкаєшся собаки, допомагаєш їй сісти, лягти. У західних країнах специфіка навчання полягає в тому, що там застосовують психологічний метод підготовки службових собак, адже в них не відбувається навантаження стандартними командами, а відразу направлення йде на конкретний напрямок підготовки. Але ми вже також розпочали частково навчати за стандартами НАТО, — зазначає начальник кінологічної служби КСП.
Під час знайомства кінологів зі службовими собаками в Польщі вони обирали одне одного інтуїтивно. Кінолог Михайло 22 лютого 2022 року лише звільнився з лав ЗСУ, проте вже 24-го знову став до строю. Говорить, що навіть форму ще не встиг заховати до шафи. За словами Михайла, коли в Польщі майже всі інструктори знайшли своїх чотирилапих колег, у кінці залишився він і службовий собака Тор.
— У процесі знайомства та налагодження контакту з Тором, я зрозумів, що це була доля, — доля працювати нам разом. Тор схожий зі мною за характером, він дуже цікавий та енергій пес. Мені було цікаво боротися з його характером, шукати спільну мову з ним. Це мене заряджало і дуже мотивувало. Ми швидко знайшли контакт з Тором, навіть закордонні інструктори були шоковані, як ми так швидко притерлася один до одного, — розповідає Михайло.
Тор живе зі своїм інструктором. Вони разом ходять на пробіжки, по магазинах, на службу. За словами Михайла, Тор обожнює подорожувати, бігати, свій помаранчевий м’ячик та м’ясо. Як виявилося, Тор (супергерой всесвіту Marvel) — улюблений персонаж Михайла, а тепер ще й є улюблений пес Тор. Хоча імена або клички собакам дали іноземні інструктори.
Військовослужбовець Сергій розповідає, що бельгійська вівчарка породи малінуа Аріна сподобалась йому з першого погляду.
— За своїм характером Аріна — холерик, дуже енергійна. Вона обожнює гратися з м’ячем — це її улюблена іграшка. Також полюбляє смаколики, які отримує як заохочення під час навчання. Звісно, знайти контакт було важко, адже собака вже сформована, у неї був свій господар. А тут прийшов я, ніхто для неї, чужа людина. Десь за тиждень ми знайшли контакт через ігрову форму та смаколики, — каже Сергій.
Наразі після завершення сертифікації 9 собак разом з інструкторами продовжать службу у підрозділах Сил безпеки та оборони. Загалом у рамках проєкту передбачено передачу країнами-партнерами 50 службових собак.
Фото та відео автора
@armyinformcomua
На Лиманському напрямку, де тримає позиції бригада «Рубіж», ворог продовжує пробувати тиснути, ситуація дуже напружена. Незважаючи на цей тиск, росіяни мають відчутні втрати.
З початку кампанії «Контракт 18-24» рекрутинговий центр 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу отримав значну кількість заявок від молодих людей, які бажають долучитися до лав бригади.
У сучасній війні виграє не лише той, хто сильний, а й той, хто непомітний. 56 окрема мотопіхотна Маріупольська бригада продовжує впроваджувати інновації, які дають перевагу нашим воїнам над ворогом. Серед таких — антитепловізійні костюми, здатні робити бійців фактично невидимими для ворожих тепловізорів і дронів.
Вночі російська армія знову атакувала Дніпропетровську область безпілотниками. Сили ППО збили 8 ворожих БПЛА, але атака не минулася без наслідків.
Ярослав — один із перших добровольців, які підписали контракт за програмою «18-24» з 95 окремою десантно-штурмовою Поліською бригадою ЗСУ.
Якщо шукаєте приклад людини, яка дихає стійкістю і випромінює спокій у найбурхливіші моменти, просто подивіться на Ярослава. З 18 років у строю, сьогодні — командир батальйону 95 окремої десантно-штурмової бригади Збройних Сил України.
від 20000 до 120000 грн
Дніпро, Дніпропетровська область
— Чим нині займається ваша компанія? — Ми виробляємо наземні роботизовані комплекси (НРК) — як логістичні платформи, так і камікадзе, мінерів. Також у нас є підрозділ, який…