ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Війна в Україні у фокусі безпекової політики Великої Британії

Публікації
Прочитаєте за: 11 хв. 15 Березня 2023, 12:54

13 березня уряд Великої Британії презентував британському парламенту оновлений інтегрований огляд Integrated Review Refresh 2023 до попереднього огляду з питань безпеки, оборони, розвитку та закордонної політики від 2021 року (далі – Огляд безпеки). В контексті подій в світі питання, пов’язані з Україною та російською агресією проти нашої держави, займають в ньому чільне місце. 

Як зазначив з цього приводу британський прем’єр-міністр Ріші Сунак, попередній Огляд безпеки, хоч і передбачив далеко не всі глобальні турбулентності останніх двох років, він допоміг стимулювати рекордні інвестиції в оборону і забезпечив більш активну позицію країни на світовій арені. Такий підхід був відображений у провідному внеску Великої Британії в оборону України – як з точки зору власне обсягу оборонної підтримки, так і з точки зору провідної ролі, яку відіграла британська сторона  у зміцненні міжнародної спільноти. Коли безпека континенту опинилася під загрозою, британці були в авангарді його оборони та мають намір зберігати це зобов’язання стільки, скільки це буде потрібно. 

Британський прем’єр-міністр зробив висновок, що чого не можна було повністю передбачити у 2021 році, так це темпів геополітичних змін та масштабів їхнього впливу на Велику Британію та її населення. Британці дізналися, наскільки події, які починаються за кордоном, можуть мати вплив на їхні життя. Наприклад, незаконне вторгнення росії в Україну, перетворення енерго- та продовольчих поставок на зброю та безвідповідальна ядерна риторика рф.

Існує низка чинників, які спонукали зробити оновлений Огляд безпеки.

У попередньому огляді 2021 року було виділено чотири основні тенденції, які формують міжнародне середовище до 2030 року: зміни в розподілі глобальної влади; міждержавна, «системна» конкуренція за характер міжнародного порядку; швидкі технологічні зміни; загострення транснаціональних викликів. Поточна оцінка британської сторони полягає в тому, що наведене так і залишиться тенденціями, які домінуватимуть у наступному десятилітті й на які національна безпека та міжнародна політика Великої Британії повинні адекватно реагувати.

Водночас  рішення уряду зробити оновлення Огляду безпеки відображає темпи, якими ці тенденції прискорилися за останні два роки. Перехід у багатополярний, фрагментований і спірний світ відбувся швидше і остаточно, ніж передбачалося. Зараз світ перебуває в періоді підвищеного ризику та непостійності, який, ймовірно, триватиме і після 2030-х. Тому Огляд безпеки оновлює пріоритети та основні завдання Великої Британії, які спричинені змінами у глобальному контексті.

По-перше, в документі відображено всі аспекти ситуації щодо  незаконного вторгнення росії в Україну. Акт агресії путіна призвів до наймасштабнішого збройного конфлікту, біженців та енергетичної кризи в Європі з часів закінчення Другої світової війни. Війна повернула широкомасштабні наземні бойові дії високої інтенсивності до регіону, що має наслідки для підходу Великої Британії та НАТО загалом до стримування і оборони. Наразі росія є найгострішою загрозою безпеці Великої Британії. Змінилося те, що колективна безпека тепер невіддільно пов’язана з результатом конфлікту в Україні. Наголошується, що британці також повинні аналізувати, вчитися і адаптуватися до мінливого характеру війни – особливо в сухопутній сфері.

Існує зростаюча перспектива того, що в найближчі роки міжнародне середовище безпеки ще більше погіршиться, а державні загрози зростуть і диверсифікуються в Європі та за її межами. Ризик ескалації більший, ніж будь-коли за десятиліття, і все більша кількість передових систем озброєння розробляються і випробовуються або приймаються на озброєння. Механізми стратегічної стабільності, які допомогли у 21 столітті пом’якшити ризики нерозуміння, прорахунку і ненавмисної ескалації, не розвивалися темпами, необхідними для того, щоб поточна конкуренція не переросла в неконтрольований конфлікт. 

По-друге, оновлений огляд відображає посилення системної конкуренції, яка зараз є панівним геополітичним трендом і головним рушієм погіршення безпекового середовища. Зростаюча конвергенція авторитарних держав кидає виклик основним умовам відкритого, стабільного і мирного міжнародного порядку, працюючи разом над підривом міжнародної системи або переробкою її на свій образ. Поглиблення партнерства Китаю з росією та зростаюча співпраця росії з Іраном після вторгнення в Україну є двома подіями, що викликають особливе занепокоєння. Зазначається, що глибина відносин Великої Британії зі США – від розвідки до військової та дипломатичної координації – залишається абсолютно важливою опорою безпеки, яка була ще більше посилена завдяки відповіді на війну в Україні.

Також спостерігається різке зростання геополітичної напруженості щодо джерел енергії, особливо після серйозних перебоїв на світових енергетичних ринках та війни в Україні. Це може ускладнитися переходом на чисту енергію: необхідність гарантованого доступу до ключових технологій, сировини та критично важливих корисних копалин створить нові виклики, які повинні почати вирішуватися вже зараз, зокрема за допомогою ефективного глобального управління, яке може підтримати справедливий перехід для всіх країн. 

Нарешті, новий огляд реагує на зростаючий вплив глобальної непостійності на повсякденне життя британського населення. Як і в багатьох інших країнах, наслідки вторгнення росії в Україну для британських громадян виявилися далекосяжними. Це сприяло величезному зростанню цін на енергоносії та серйозному тягарю для сімей, що призвело до безпрецедентного втручання уряду через гарантування цін на енергію та інші схеми підтримки. У більш широкому сенсі геополітична нестабільність проявляється в: більшому обсязі та різноманітності нападів як державних акторів, так і організованих злочинних груп на британські установи, організації та людей; зростаюча проблема нелегальної міграції; перервані ланцюжки поставок і зростання цін на основні товари; розповсюдження дезінформації та кібершахрайства. 

Тому британський уряд визначив для себе низку пріоритетів забезпечення безпеки, оборони, розвитку та закордонної політики.

По-перше, мова має йти про формування глобального стратегічного середовища, працюючи з партнерами-однодумцями по всьому світу, а також з тими, хто не обов’язково поділяє цінності та перспективу. Безпека і процвітання євроатлантичного регіону залишатимуться головним пріоритетом, підкріпленим пожвавленням європейських відносин. 

По-друге, зі зростанням загроз і нестабільності зростає важливість стримування і оборони для забезпечення безпеки британського народу і міцності альянсів. Безпосереднім і найактуальнішим пріоритетом є підтримка оборони та відновлення суверенітету і територіальної цілісності України. Тобто йдеться не лише про цінності Великої Британії, оскільки безпека України – це загальна безпека. Вторгнення росії та триваюча окупація Грузії, вторгнення та окупація Криму, загрози Великій Британії та спроби знищити Україну є наступами на європейську безпеку. Тому британські партнери вже виділили щонайменше 2,3 мільярда фунтів стерлінгів для підтримки Україні у другому році війни, доповнюючи попередні внески 2022 року.

Поточний геополітичний момент вимагає від Великої Британії не тільки діяти зараз, але й планувати на довгострокову перспективу. В результаті реалізації висновків оновленого інтегрованого огляду оборона отримає 5 мільярдів фунтів стерлінгів додаткового фінансування протягом двох років, зосередившись на пріоритетних сферах ядерної стійкості та звичайних запасах. Очікується, що загальні витрати Великої Британії на оборону досягнуть 2,2% ВВП цього року (або 2,29% включаючи підтримку Україні), маючи намір найближчим часом досягти 2,5%. Разом узяті, ці зобов’язання збережуть провідні позиції в НАТО і продовжать модернізацію національних збройних сил, яка буде ще більше зміцнюватися в міру того, як засвоюються уроки війни в Україні

По-третє, стабільність і стійкість британської економіки та суспільства є передумовою безпеки, мотивуючи боротися з вразливостями, які були виявлені у Великій Британії і багатьох країнах подіями останніх двох років. Це означає покращення економічної, медичної та енергетичної безпеки за допомогою практичних кроків, таких, як пакети енергетичної підтримки або імплементація Закону про національну безпеку та інвестиції для запобігання високоризиковим інвестиціям у критичну інфраструктуру та чутливі технології.  Також тісніша співпраця з іншими країнами буде життєво важливою для цих зусиль. За останній рік спільно з G7 та іншими партнерами започатковані нові економічні інструменти, розгорнувши безпрецедентний пакет санкцій проти росії. Вони будуть продовжені з новою ініціативою щодо підтримки застосування санкцій та посилення інших інструментів економічного державотворення, які мають забезпечити кращу підготовку до майбутніх викликів.

По-четверте, уряд буде інвестувати в унікальні сильні сторони Великої Британії. Хоч країна і є провідною економікою світу, але її сила полягає не тільки в розмірах, але й у спеціалізації. 

Отже, загальна оцінка з боку британського уряду щодо поточної безпекової полягає в тому, що:

найактуальнішим пріоритетом національної безпеки та зовнішньої політики у коротко- та середньостроковій перспективі є протидія загрозі, яку становить росія європейській безпеці. Важливою частиною цього є підтримка України у відновленні її суверенітету та відмова росії у будь-якій стратегічній вигоді від її вторгнення. У міру того, як оновлюється стратегія щодо росії, метою Великої Британії буде стримування і кидання виклику здатності й намірам росії порушити безпеку Великої Британії, євроатлантичного і ширшого міжнародного порядку. Британці вже послабили російську військову машину сотнями цілеспрямованих санкцій, скоординованих із союзниками, і запустили міжнародне правосуддя за кричущі воєнні злочини москви. У 2022/23 році Британія надала Україні 2,3 млрд фунтів стерлінгів військової та гуманітарної допомоги, і збереже принаймні такий самий рівень підтримки у 2023/24 році, а також забезпечить підтримку на відбудову в майбутньому.

Збільшення бюджету на безпеку і оборону пріоритетно буде спрямовано на поповнення та збільшення оборонних запасів та інвестування у стійкість інфраструктури, наявність боєприпасів, а також продовження модернізації ядерного потенціалу, включаючи інвестиції в підводні човни, що знаходяться на озброєнні. 

Велика Британія збереже провідні позиції в НАТО в наступному десятилітті, що свідчить про її зростаючу важливість. 

Планується і надалі зміцнювати здатність Великої Британії протистояти державним та недержавним загрозам нижче порогового значення збройного конфлікту. Це означає підвищення стійкості у ключових сферах, зокрема з питань захисту демократії та посилення заходів кібербезпеки. Законопроєкт про національну безпеку створить більш складне операційне середовище для держав та інших акторів, які прагнуть підірвати інтереси Великої Британії. Буде продовжено розвиток ширшого інструментарію стримування і оборони, включаючи інформаційні операції та наступальні кіберінструменти поряд з розвідувальними можливостями.

 Будуть розроблені більш надійні заходи для зміцнення економічної безпеки Великої Британії, особливо щодо захисту сил і засобів, ланцюгів поставок та технологій, що мають стратегічне значення для Великої Британії, союзників та партнерів.

Планується запустити нову ініціативу економічного стримування для зміцнення дипломатичних та економічних інструментів реагування й стримування ворожих дій нинішніх та майбутніх агресорів. Це максимізує вплив торгових, транспортних та фінансових санкцій, зокрема шляхом боротьби з ухиленням від санкцій. Він також буде використаний для підготовки до майбутніх сценаріїв, коли Великій Британії може знадобитися стримувати або реагувати на ворожі дії та посилювати ту роботу, яку вже провели в G7 у відповідь на вторгнення в Україну.

 Наразі пріоритетом у євроатлантичній політиці є підтримка України у відновленні її суверенітету та відмові росії у будь-якій стратегічній вигоді від її вторгнення. Зазначається, що Велика Британія і надалі відіграватиме провідну роль у підтримці України. Спираючись на наявну військову, гуманітарну та економічну підтримку, британська сторона надаватиме подальшу дипломатичну та військову допомогу, щоб підтримати Україну у захисті, відновленні її територіальної цілісності та забезпеченні тривалого миру. У рамках цього британські партнери взяли на себе зобов’язання забезпечити Україну сучасними основними бойовими танками і будуть навчати ще 20 000 українських солдатів у Великій Британії за підтримки дев’яти країн-партнерів. Крім того, британський уряд планує прискорити зусилля з управління ризиками ескалації та підготовки до миру, прагнучи притягнути росію до відповідальності за воєнні злочини, підтримувати важливі гуманітарні ініціативи ООН, такі, як Чорноморська зернова ініціатива, та провести конференцію з відновлення України у червні 2023 року.

У більш широкому сенсі Велика Британія намагатиметься стримати і кинути виклик здатності й намірам росії порушити британську, євроатлантичну і ширшу міжнародну безпеку

З урахуванням наведеного, оновлена стратегія Великої Британії щодо росії буде зосереджена на:

збільшення вартості та недопущення вигоди для росії у підриві стабільності, безпеки та процвітання Великої Британії та всього євроатлантичного регіону. Це включатиме подальше зміцнення НАТО, як зазначено вище, і відмову росії у можливостях використовувати вразливі місця Великої Британії. Останнє, щодо росії, вимагатиме особливої уваги до енергетики, демократичних та виборчих інститутів, дезінформації та фінансових систем Сполученого Королівства;

оскарження зловмисного російського впливу на світовій арені. Це включатиме викриття російської дезінформації, роботу з партнерами по всьому світу для зменшення залежності від росії, а також зменшення її примусової здатності та використання як зброю енергетику та  продовольство. В межах наведеного буде посилено взаємодію з Молдовою, Південним Кавказом, Західними Балканами, Центральною Азією та Монголією, щоб підвищити їх процвітання, безпеку та стійкість до російського втручання;

мінімізацію  та усунення спроможностей, якими росія загрожує Великій Британії. Це включатиме російські сили і засоби вище і нижче порогу збройного конфлікту, які загрожують Великій Британії та її інтересам, недопущення російського доступу до критично важливих технологій і матеріалів, а також зниження здатності росії здійснювати розвідувальну діяльність.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Курахівський напрямок активніший за Покровський — речник НГУ

Курахівський напрямок активніший за Покровський — речник НГУ

Минулої доби найактивнішими напрямками, де ворог намагався проводити штурмові дії, були Покровський та Курахівський напрямки. Часом активність окупантів переважає саме на Курахівському напрямку.

Зима близько, мерзнути ніхто не хоче: втікачів за кордон меншає

Зима близько, мерзнути ніхто не хоче: втікачів за кордон меншає

Прикордонники спостерігають тенденцію до зменшення спроб незаконного перетину кордону.

Куп’янщина під ворожим вогнем: загинула людина, семеро постраждали

Куп’янщина під ворожим вогнем: загинула людина, семеро постраждали

У Харківській області минулої доби російські окупанти найінтенсивніше обстріляли населені пункти Куп’янського району. Під ударом був також обласний центр.

російська авіація рівняє із землею свої ж міста та села на Курщині

російська авіація рівняє із землею свої ж міста та села на Курщині

На кордоні з Чернігівською та Сумською областями противник з території рф активно застосовує артилерію та авіацію по районах українських населених пунктів.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

Шестеро мешканців, житлові будинки та молочна цистерна потрапили під російський удар

Шестеро мешканців, житлові будинки та молочна цистерна потрапили під російський удар

Унаслідок російських обстрілів у Херсонській області 6 людей дістали поранення.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Зовнішній пілот, оператор БпЛА

від 20000 до 120000 грн

Чернігів

119 ОБр Сил ТрО

Розвідник-оператор

від 25000 до 125000 грн

Одеса

137 ОБМП

Оператор радіоелектронних станцій

від 22000 до 120000 грн

Рівне

Військова частина А0532

медбрат/медсестра 144 окремої піхотної бригади

від 20000 до 120000 грн

Чернігів, Чернігівська область

Навідник “ЗУ-23-2”

від 21000 до 50000 грн

Одеса

Військова частина А2238

Інспектор прикордонної служби, водій

від 21000 до 25000 грн

Львів

Державна прикордонна служба України