ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Бойовий ветеран-евакуатор, який витягає «Абрамси» з будь-якої біди

Озброєння та техніка
Прочитаєте за: 6 хв. 10 Березня 2023, 12:14

З огляду на вартість сучасної бойової техніки, її відновлення після отримання ушкоджень ремонтними підрозділами у стислі терміни відіграє важливу роль. Частина цього процесу — швидка евакуація танків та ББМ із поля бою навіть під вогнем противника. Для таких завдань призначаються броньовані ремонтно-евакуаційні машини (БРЕМ), які за ухваленою в НАТО класифікацією належать до спеціального типу бронетанкової техніки. Одним із лідерів цього сімейства є модернізована БРЕМ M88A2 HERCULES.

Абревіатура БРЕМ M88A2 HERCULES розшифровується як Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift and Evacuation System — система для евакуації та ремонту важкої бойової техніки загального призначення. Стартовий зразок цієї машини був розроблений американською машинобудівною компанією Bowen-McLaughlin-York (BMY) ще наприкінці 1950-х років. Надалі цю компанію придбала британська корпорація BAE Systems. У 1977 році на світ з’явилася модернізація M88A1, а версію M88A2 почали розробляти у 1991 році.

M88A2 HERCULES виробляється компанією United Defence (колишня BMY) на заводі в Йорку, Пенсільванія (США). БРЕМ отримала бульдозерний відвал, лебідку та підйомний кран. Модернізація M88A1 до M88A2 проводилася United Defence на військовому складі в Анністоні, Алабама (США). Контракт на виробництво був укладений у 1994 р. Перший екземпляр M88A2 сухопутні війська США отримали в липні 1997 р. Вся родина цих БРЕМ базується на оригінальній версії машини, побудованої на основі танків M48 і M60 PATTON.

На модифікації M88A2 посилили бронювання передньої частини корпусу, що забезпечує захист від 30-мм снарядів, встановили потужніший двигун AVDS-1790-8DR і трансмісію XT-14105A, удосконалили елементи гальмівної системи й підвіски, лебідку замінили на таку, що має більше тягове зусилля до 64,8 тс і тросом довжиною 85 м, подовжили А-подібну кран-стрілу вантажопідйомністю при опорі на сошник 32,6 тс, (висота підйому вантажу 6,9 м при вильоті стріли 2,4 м) і підйомна сила крана збільшилася на 40%. Потужність під час буксирування зросла на 25%.

БРЕМ M88A2 HERCULES. Фото: track-link.

Допоміжний дизельний двигун потужністю 11 к.с. забезпечує роботу устаткування незалежно від функціонування основних гідравлічних систем. Від нього потужність також подається на насос для заправки відновленої БМ або забору палива з машини, що не підлягає ремонту. Місткість основних паливних баків БРЕМ 1,5 тис. л.

При цьому екіпаж машини вдалося скоротити з 4 до 3 осіб (командир, водій та механік). Наразі гусенична БРЕМ M88A2 є єдиним засобом в американській армії, який може самостійно евакуювати з поля бою основний американський бойовий танк Abrams. Крім того, БРЕМ HERCULES призначена для транспортування пошкоджених, 70-тонних основних бойових танків, що застрягли або вийшли з ладу, зокрема M1A1 і M1A2, Leopard 2, а також більш легкої техніки, зокрема LAV, Stryker, M2/M3 Bradley та інших бойових машин.

Тактико-технічні характеристики БРЕМ M88A2 HERCULES:

 • Бойова маса — 63,5 т
 • Екіпаж — 3 особи
 • Довжина — 8,64 м
 • Ширина — 3,66 м
 • Висота — 3,12 м
 • Двигун — дизельний AVDS 1790-8DR
 • Потужність двигуна — 1050 к.с.
 • Максимальна швидкість — 42 км/год
 • Запас ходу — 480 км
 • Вантажопідйомність крана — 31,7 т
 • Тягове зусилля лебідки — 64,8 тс.

Вважається, що БРЕМ необхідно приймати на озброєння одночасно з бойовими машинами, дії яких цей засіб повинен забезпечувати. Це — ідеальний варіант. Факти ж свідчать про те, що серійне виробництво та надходження цих машин до військ здійснюються через деякий час після початку експлуатації нового основного бойового танка (ОБТ).

БРЕМ M88A2 HERCULES. Фото: BAE Systems.

При повній масі 63,5 т (140 тис. фунтів) та при потужності двигуна у 1050 к.с. HERCULES здатний буксирувати іншу машину на швидкості до 42 км/год (26 миль/год). Компанія BAE Systems заявляє, що запас ходу шосе становить 480 км (300 миль). M88A2 також здатна долати ухил 60%, стінку заввишки 1 метр (42 дюйми), траншею шириною 2,6 метра (103 дюйми).

Ці машини можуть використовуватися також для виконання вантажопідйомних, землерийних (облаштування окопів, обладнання укриттів для бронетанкової техніки, розчищення завалів) та інших видів робіт.

Корпус БРЕМ цільнозварний (зварений зі сталевих броньових листів), складається з трьох відділень: у передній частині — відділення управління, в середній частині — відділення гідравлічного обладнання, в кормі — моторно-трансмісійне відділення. Водій та механік розміщуються у передній частині корпусу, над їхніми робочими місцями вмонтовані люки та змонтовані перископи. У лівому борту розташовані двері для екіпажу. Бронювання забезпечує захист військовослужбовців від куль, осколків артилерійських снарядів та протитранспортних мін.

БРЕМ M88A2 HERCULES. Фото: track-link.

На даху корпусу встановлена башта, що обертається, з 12,7-мм зенітним кулеметом Browning M2 і шістьма склоблоками. Боєкомплект кулемета становить 1,3 тис. набоїв. Крім того, на машині розміщена термодимова апаратура для її маскування.

У лобовій частині корпусу розташовані дві башти з приладами спостереження, що забезпечують огляд уперед. Для керування машиною в нічних умовах є перископ M24 нічного бачення.

Збройні сили Сполучених Штатів мають у своєму розпорядженні понад 700 важких броньованих ремонтно-евакуаційних машин типу M88A2. На озброєння корпусу морської піхоти США надійшло 75 одиниць подібної бойової техніки. Ця машина стоїть на озброєнні не тільки американської армії, а й була прийнята Німеччиною, Грецією, Португалією, Ізраїлем, Південною Кореєю, Австрією та Єгиптом.

«Як показує практика, укладання контрактів на придбання іноземними партнерами США основних бойових танків Abrams, такі угоди охоплюють не тільки постачання відповідних боєприпасів до них, логістичного й навчального комплекту та тренажерів, а й дозвіл на закупівлю машин технічного обслуговування M88A2. Зокрема так було у випадках з підписанням оборонних угод між Сполученими Штатами і Польщею та Австралією». Про таке в коментарі ІА АрміяInform повідомив військовий експерт і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Важливим питанням є, яким має бути співвідношення між бойовими машинами і БРЕМ. Тобто скільки БРЕМ потрібно мати, наприклад, на кожні 100 бойових машин? В арміях розвинених країн, що мають сучасне озброєння, кількість БРЕМ у середньому становить 6-7 % від усіх бойових броньованих машин відповідного типу, які планується забезпечувати. Іншими словами, вважається, що на кожні 16 лінійних БМ та одну командирську машину потрібна одна БРЕМ.

Підсумовуючи все вищезгадане, слід зазначити, що ця машина фактично перебуває на озброєнні ще з часів В’єтнамської війни. І, ймовірно, за допомогою модернізації ще довго перебуватиме на службі збройних сил багатьох країн. Як показує досвід її практичного використання під час цілого ряду військових конфліктів, на сьогодні БРЕМ M88A2 HERCULES є однією з найкращих ремонтно-евакуаційних машин у світі.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Ворог інтенсивно атакує Покровський напрямок, бої тривають на 8 локаціях

Ворог інтенсивно атакує Покровський напрямок, бої тривають на 8 локаціях

Протягом поточної доби кількість бойових зіткнень збільшилась до 52. Найбільша активність окупантів сьогодні спостерігається на Покровському напрямку. Сили оборони вживають всіх необхідних заходів для недопущення просування ворожих підрозділів в глибину території України.

У різних областях України викрили ділків, які організовували нелегальні канали міграції для чоловіків призивного віку

У різних областях України викрили ділків, які організовували нелегальні канали міграції для чоловіків призивного віку

Служба безпеки заблокувала ще 3 схеми ухилення від мобілізації та нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку.

Президент: Хто відстояв свою свободу, права, незалежність і гідність — зміцнює свободу того, хто поруч

Президент: Хто відстояв свою свободу, права, незалежність і гідність — зміцнює свободу того, хто поруч

Президент України Володимир Зеленський заявив, що свобода завжди має таку властивість — зміцнюватись, поширюючись від людини до людини, і при цьому єдина дорога, якою може пройти свобода — це сміливість людей.

Будь-які об’єкти росії у радіусі 800 кілометрів українська розвідка розглядає як потенційні

Будь-які об’єкти росії у радіусі 800 кілометрів українська розвідка розглядає як потенційні

Українська розвідка розглядає будь-які військові цілі на території росії дальністю до 800 км для ураження морськими дронами.

Збивають ракети Х-101 та «калібри»: у Повітряних Силах розповіли про точність ЗРК IRIS-T

Збивають ракети Х-101 та «калібри»: у Повітряних Силах розповіли про точність ЗРК IRIS-T

Повітряне командування «Захід» розповіло про роботу зенітного ракетного комплексу IRIS-T, який знищує ворожі ракети зі 100-відсотковою точністю.

Мінус 1000 окупантів і стілький ж БПЛА: втрати ворога на сході

Мінус 1000 окупантів і стілький ж БПЛА: втрати ворога на сході

На Східному напрямку Сили оборони продовжують завдавати противнику втрат в живій силі та техніці.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Військовий Кухар

від 20100 до 50000 грн

Запоріжжя

Сватівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Командир взводу спеціальних робіт, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Гранатометник

від 22000 до 50000 грн

Шостка

Військова частина 3022 НГУ

Гранатометник окремого батальйону сил ТрО

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

233 окремий батальйон 128 ОБр Сил ТрО

Бойовий медик взводу

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

128 ОБр Сил ТрО

Служба в ЗСУ за контрактом

від 20100 до 121100 грн

Чернігів, Чернігівська область