Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…
«Оператор БПЛА» — така військово-облікова спеціальність з’явилася в українському війську порівняно недавно, але вже встигла здобути статус «елітної». Поруч з великими серійними військовими БПЛА щоденно в небо підіймаються тисячі невеличких дронів, що спроможні виконувати тактичні завдання з розвідки та вогневого ураження ворога. Про особливості роботи тактичних БПЛА нам розповів воїн окремої повітрянодесантної Січеславської бригади на псевдо «Сова».
— Наше завдання вчасно отримати якісну розвідувальну інформацію та за можливості завдати ворогу вогневе ураження. У своїй роботі ми використовуємо одну з модифікацій квадрокоптера DJI Mavic 3, — починає розмову військовий. — Звісно, що ми також зробили свої доробки щоб перетворити звичайний цивільний дрон на повітряного мисливця. Перше — це збільшили час перебування у повітрі, а друге — додали можливість використання різних видів боєприпасів для завдавання вогневого ураження особовому складу та бойовій техніці.
— Якщо пошукати в інтернеті, то можна знайти безліч різноманітних систем для скидання вантажів з БПЛА. Кожна з них має свої переваги та недоліки. Специфіка ж нашої роботи така, що необхідно мати пристрій, якій спроможний безпечно донести боєприпаси до цілі та виконати точне скидання з висоти приблизно 100 метрів, — зауважує оператор БПЛА. — Зараз я покажу вам дві різні системи, які є у вільному доступі для замовлення через Інтернет та розповім про їхні недоліки та переваги. Одна з них доволі проста та має обмежені можливості — жорстко закріплена одна одиниця вантажу. Її недоліком є те, що пристрій заважає роботі кількох датчиків БПЛА, а це суттєво ускладнює роботу оператора. Інша, більш складна — дозволяє одночасно підняти в повітря кілька різноманітних вантажів. Вона не впливає на роботу коптера, але ми її придбали нещодавно, тож зараз доопрацьовуємо та тестуємо. До речі, на своїх тактичних БПЛА ворог використовує подібні системи.
На перший погляд здається, що робота оператора БПЛА доволі проста безпечна. Купив або отримав від волонтерів коптер, навчився ним керувати, закріпив вибухівку і полетів на розвідку та нищити ворогів, але це лише на перший погляд.
— Щоб стати повноцінним оператором БПЛА, потрібно пройти відповідний курс навчання. Він включає у себе, окрім управління коптером, ще цілу низку інших дисциплін: основи аеродинаміки, саперна справа.., — зазначає «Сова». — Окремо хочу відзначити заняття з особистої безпеки оператора. Наприклад, уже є випадки, коли ворог використовує комплекс виявлення БПЛА AeroScope, який розробила та виготовляє китайська компанія DJI. Він призначений якраз для полювання на квадрокоптери типу Mavic. За його допомогою противник визначає місцеположення апарату, його висоту, швидкість і напрям польоту, місце запуску, місце перебування оператора, а ще модель і серійний номер БПЛА та навіть адресу електронної пошти, використану для реєстрації апарату. Тобто, якщо оператор дилетант, то, на жаль, після такого сканування жити йому залишається недовго.
Загалом «Сова» радить не нехтувати правилами безпеки під час роботи з дронами, а також не недооцінювати ворога. На його думку, наступним етапом використання БПЛА стануть повітряні бої між ними, які вже іноді трапляються й нині.
Фото автора
@armyinformcomua
Пілоти бригади «Буревій» влаштували нічне полювання на ворожу піхоту, яка пересувалася біля залізничних колій на тимчасово окупованій території, відправивши окупантів на станцію призначення «вічний спокій».
На Покровському напрямку пілоти батальйону БпЛА «EWOKS» 152-ї бригади двома влучними ударами знищили дорогу та технічно складну ворожу антену зв’язку.
Натхненний прикладом загиблого дядька, 18-річний Данііл зі Слов’янська одразу після повноліття долучився до лав морської піхоти, бо, за його словами, «не хотів чекати, поки хтось інший стане між моєю родиною й ворогом».
На Краматорському напрямку оператори FPV-дронів 5-ї штурмової бригади знищили групу ворожої піхоти.
На Харківщині пілоти прикордонного підрозділу «Фенікс» продемонстрували результативну роботу, знищивши БТР, танк, міномет, САУ «Гвоздика» та вантажівки російських окупантів.
Депутату Дворічанської селищної ради на Купʼянщині заочно повідомили про підозру у колабораційній діяльності за те, що під час окупації він добровільно очолив комунальне підприємство, створене загарбниками.
Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…