Невдовзі після оприлюднення короткого повідомлення про цю успішну операцію Командування Повітряних Сил ЗСУ опублікувало також відео об’єктивного контролю, на якому зафіксовано палаючий Су-35 на землі. Жодних подробиць…
Новина про підтвердження поставлення Збройним Силам України разом з Leopard 2 німецьких танків «старшого покоління» Leopard 1 викликала відразу дві хвилі реакцій суспільства. Одночасно з радістю щодо початку масового постачання Україні «справжніх танків» почали ширитися твердження про застарілість перших «леопардів», про «відсутність боєприпасів» до їхньої «нестандартної» 105-мм гармати, про ненадійну броню машини тощо. Зі зрозумілих причин другу хвилю активно розганяють і ЗМІ противника.
АрміяInform звернулася до військового історика, професора кафедри гуманітарних наук Національної академії Сухопутних військ, доктора історичних наук Андрія Харука, який, перефразовуючи відомий вислів, «леопарда» з’їв на цій справі, прокоментувати всі «за» і «проти».
Отже, чи насправді все так погано зі «старими» Leopard 1 та чи зможуть вони реально допомогти Україні перемогти в жорстокій війні проти росіян?
По-перше, за словами Андрія Харука, порівнювати Leopard 1 і Leopard 2 немає сенсу, адже це бойові машини різних поколінь і вони відрізняють принципово.
— Свого часу Leopard 1 ознаменував повний розрив із традицією німецького танкобудування Другої світової війни, коли танки будувалися важкі, але захищені. Розробка легкоброньованого Leopard 1 стала спробою створити щось на кшталт французького AMX-30, коли основним став не захист, а маневреність машини, — розповів Андрій Харук.
Leopard 1 з’явився на тлі загрози переростання холодної війни в гарячий конфлікт, коли провідні конструктори європейських країн почали розробляти єдиний ОБТ для НАТО. Але через деякі розбіжності в концепції танка в підсумку Італія прийняла на озброєння американський M60, французи створили свій AMX-30, а в німецьких розробників з’явився слабоброньований, але непогано озброєний «леопард».
Щодо 105-мм гармати Royal Ordnance L7A3 L/52 (ліцензійний варіант британської L7), встановленої на Leopard 1, Андрій Харук підкреслює, що вона дуже поширена у світі.
— І в зв’язку з цим мені не зовсім зрозумілі оці «стогони», що «немає снарядів до них»… Ці гармати L7 — вони скрізь розповсюджені, — говорить доктор наук. — Зокрема вони встановлені на модернізовані словенські танки M-55S (поліпшений варіант радянських Т-55. — Ред.). Є й інші аналоги з узаємозамінними снарядами — тобто щодо цієї танкової гармати проблем немає.
— Загалом не лише гармата Leopard 1, і сам танк є дуже поширеним, — зауважує Андрій Харук: «Leopard 1 був „майже стандартним танком“ НАТО — окрім Німеччини, він перебував на озброєнні Данії, Норвегії, Нідерландів, Бельгії, Канади, Італії… Він і досі стоїть на озброєнні Греції та Туреччини. Також велика кількість цих танків є в законсервованому стані в різних країнах».
Повернімося до Leopard 1 — чи зможе така стара машина допомогти ЗСУ? Зрозуміло, що брухт ніхто не став би тримати на озброєнні, й хоча, за словами експерта, корпус танка Leopard 1 «відстає від сучасних вимог», але сучасні варіанти Leopard 1 А5 мають модернізовану систему управління, краще захищену зварену башту тощо.
— Загалом, якщо навіть AMX-10 — «колісний танк», то це вже справжній танк, — запевняє Андрій Харук. — Тільки не надто новий.
Крім того, незважаючи на концепцію Leopard 1 як «не дуже броньованого танка», за словами Андрія Харука, німецьку гусеничну бронемашину можна ефективно використовувати (так само, як і французький колісний AMX-10) у маневреному бою.
— Як і будь-яка нова для ЗСУ зброя, цей танк потребує специфічної тактики застосування, — підкреслює експерт. — Тут я би говорив, що все-таки це дія засідок, удари у фланг основним танкам і, відповідно, боротьба із легкоброньованої технікою на кшталт бронетранспортерів і так далі.
Мінусом є те, що в нас немає достатнього досвіду використання такої техніки в бойових операціях. Власне, усі основні бойові танки покоління «Леопард 1» давно зняті з озброєння: окрім згаданих словенських M-55S з оновленою активно-реактивною бронею, всі ці Т-54, Т-55, Т-62 та подібні давно — на зберіганні.
— Але будь-яка західна техніка в експлуатації простіша за нашу, — зауважує Андрій Харук. — Крім того, шасі Leopard 1 для нас знайоме: на ньому працює зенітна самохідна артилерійська установка Gepard, броньовані ремонтно-евакуаційні машини Bergepanzer 2, які, власне, призначені для взаємодії з «Леопардами». І навіть в САУ Panzerhaubitze 2000 використані елементи шасі «Леопарда 1».
— Щодо посилення броні — найбільш очевидний варіант, який напрошується одразу, — це навісити той же самий «Контакт», — говорить Андрій Харук. — Але тут треба дивитися, яка «підложка», тому що, наприклад, на БМП «Контакт» навішувати не варто — він проламає броню машини своїм спрацюванням. Але, можливо, «Леопард» удасться таким чином удосконалити, навісивши цю активно-реактивну броню.
— Так сталося, що Leopard 1 не відіграв якоїсь практичної ролі в історії, — завершує розмову доктор історичних наук Андрій Харук. — Його служба припала на період холодної війни, коли активних бойових дій не велося: вони стояли на кордонах, на чергуванні, в готовності… Але не брали участі в боях. Тож, коли зараз росіяни піднімають з баз Т-62 — приблизний відповідник Leopard 1, ми зможемо побачити дуель, яка мала би відбутися в роки холодної війни, якби вона була «гарячою», і вирішити нарешті, який танк кращий.
@armyinformcomua
Україна вже четвертий день поспіль повертає з російського полону наших громадян.
У Харківській області просуванню росіян стає на заваді річка Оскіл і ворог не має можливості використовувати важку техніку.
Бійці 33 окремої механізованої бригади ЗСУ спростували російський фейк про нібито окупацію села Багатир на Донеччині.
Оперативна ситуація на Краматорському напрямку залишається складною. Російські війська щодня здійснюють спроби прорвати оборону малими групами піхоти — по 2–3 військовослужбовці.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про черговий етап повернення українських захисників із російського полону.
Українська оборонна промисловість продовжує давати асиметричну відповідь ворогу. Новий ударно-розвідувальний комплекс Bulava, розроблений компанією DeViro в межах кластеру оборонних інновацій Brave1, уже виконує бойові завдання на фронті. Його ефективність перевищує можливості російського БПЛА «Ланцет» за ключовими характеристиками.
Невдовзі після оприлюднення короткого повідомлення про цю успішну операцію Командування Повітряних Сил ЗСУ опублікувало також відео об’єктивного контролю, на якому зафіксовано палаючий Су-35 на землі. Жодних подробиць…