ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Спеціальний трибунал над путіним і лукашенком: алгоритм створення, можливе покарання…

Публікації
Прочитаєте за: 11 хв. 27 Січня 2023, 11:11

Демократичний світ за трибунал над путіним та лукашенком

Про необхідність створення міжнародного трибуналу для путіна заговорили чи не з перших днів повномасштабної війни рф проти України. Цей  віроломний напад на суверенну європейську державу, без перебільшення, збентежив усю демократичну світову спільноту.

Уже 28 лютого 2022 року представники понад п’ятдесятьох українських організацій громадянського суспільства звернулися до ООН  з вимогою створити Спеціальний міжнародний трибунал над президентом росії володимиром путіним та всіма посадовими особами рф, які відповідають за розв’язання загарбницької війни з найтяжчими наслідками для народу України.

4 березня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба презентував на платформі Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House декларацію щодо створення Спеціального трибуналу для покарання за злочин агресії проти України.

«Рішення президента путіна атакувати Україну створює серйозні виклики для міжнародного правопорядку, який було встановлено після 1945 року. путін намагався замінити принципи верховенства права та самовизначення для всіх народів застосуванням сили. Увесь світ має знати про акт агресії, який він ініціював, та про звірства, які він наказав вчинити», — йшлося в декларації, яку підписали 37 провідних юристів-міжнародників з Європи, Америки та Азії.

Серед країн, що закликають покарати ватажка держави-терориста: Велика Британія, Греція, Естонія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Польща, Туреччина, Франція, Чехія й, звісно, Україна.

Створення такого трибуналу підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ і минулого тижня — депутати Європарламенту.

«Парламент заявляє, що звірства, здійснені російськими військами в Бучі, Ірпені та багатьох інших українських містах, свідчать про жорстокість війни та наголошують на важливості скоординованих міжнародних дій для притягнення винних до відповідальності відповідно до міжнародного права. Депутати Європарламенту закликають ЄС у тісній співпраці з Україною та міжнародною спільнотою домагатися створення Спеціального міжнародного трибуналу для судового переслідування політичного та військового керівництва росії та її союзників… 

Парламент твердо переконаний, що створення Спеціального трибуналу надішле дуже чіткий сигнал як російському суспільству, так і міжнародній спільноті про те, що президент путін і керівництво росії в цілому можуть бути засуджені за злочин агресії в Україні. Члени Європарламенту зазначають, що для російської федерації під керівництвом путіна вже неможливо повернутись до звичайних справ із Заходом». (Європейський парламент, 19.01.2023 р.)

Спецтрибунал, на думку депутатів виконавчого органу Європейського Союзу, заповнить вакуум у міжнародному кримінальному правосудді та доповнить слідчі зусилля Міжнародного кримінального суду, оскільки зараз він не може розслідувати злочин агресії, коли він стосується України.

Політичне та військове керівництво в росії та білорусі має бути притягнуто до відповідальності, трибунал матиме юрисдикцію для розслідування злочинів не лише путіна, а й лукашенка.

Резолюцію було ухвалено 472 голосами. Проти проголосували 19 європарламентарів, 33 — утрималися.

І дійсно, необхідність створення Спеціального трибуналу викликана тим, що ані Міжнародний Суд ООН, ані Міжнародний кримінальний суд, ані Європейський суд з прав людини не мають юридичної можливості притягти  до відповідальності найвище керівництво держави-агресора.

Сайт міжнародної громадської організації та соціальна мережа AVAAZ

Громадяни світу закликають притягнути путіна та його спільників до відповідальності

На сайті міжнародної громадської організації AVAAZ, що просуває дії активістів з таких питань, як права людини, кліматичні зміни і релігійні конфлікти, триває збір підписів з вимогою створити Спеціальний трибунал для покарання злочину агресії й притягнення путіна та його поплічників до особистої відповідальності.

«Поки матері та діти тікають від бомб і куль, путін прямо на наших очах здійснює «найвищий міжнародний злочин» — агресію. Існує потужний спосіб притягнути його до відповідальності: новий трибунал у стилі Нюрнберга, щоб переслідувати його особисто за цей жахливий вчинок», — йдеться в петиції.

Наразі її підписало понад 1,8 млн осіб зі всього світу.

Нюрнберзький трибунал

1 листопада 1943 був підписаний Секретний протокол московської конференції міністрів закордонних справ срср, США і Великої Британії, 18-м пунктом якого була «Декларація про відповідальність гітлерівців за здійснювані звірства».

Міжнародний судовий процес над колишніми керівниками гітлерівської Німеччини. Відбувався з 20 листопада 1945 по 1 жовтня 1946 в Міжнародному військовому трибуналі в Нюрнберзі ( Німеччина). Усього було проведено 403 судові слухання.

Міжнародний військовий трибунал засудив до смертної кари через повішення: Германа Герінга, Йоахіма фон Ріббентропа, Вільгельма Кейтеля, Ернста Кальтенбруннера, Альфреда Розенберга, Ганса Франка, Вільгельма Фріка, Юліуса Штрайхера, Фріца Заукель, Артура Зейсс-Інкварт, Мартіна Бормана (заочно) і Альфреда Йодля. До довічного ув’язнення: Рудольфа Гесса, Вальтера Функа і Еріха Редера.

Токійський трибунал

Міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу був утворений 19 січня 1946 року в Токіо (Японія) в результаті переговорів між союзними урядами. 

Суд над японськими воєнними злочинцями, що тривав у Токіо з 3 травня 1946 року по 12 листопада 1948. Обвинувальний висновок у справі 28 головних японських воєнних злочинців було складено від імені США, Китаю, Великої Британії, срср, Австралії, Канади, Франції, Нової Зеландії, Нідерландів, Індії та Філіппін.

Міжнародний трибунал щодо Руанди

Допоміжний орган Організації Об’єднаних Націй, заснований для судового переслідування осіб, відповідальних за геноцид, вчинений на території Руанди або ж злочини, вчинені громадянами Руанди, але на території сусідніх країн у період з 1 січня 1994 року по 31 грудня 1994 року.

З моменту його відкриття в 1995 році трибунал виніс обвинувальні висновки щодо 93 осіб, яких він вважав відповідальними за серйозні порушення міжнародного гуманітарного права. До обвинувачених зарахували високопоставлених військових та урядовців, політиків, бізнесменів, а також членів релігійних груп, міліцію, і керівників засобів масової інформації.

Міжнародний трибунал із воєнних злочинів у колишній Югославії

12 лютого 2002 року колишній президент Югославії і Сербії Слободан Мілошевич постав перед гаазьким Міжнародним трибуналом з воєнних злочинів у колишній Югославії за звинуваченнями у злочинах проти людяності, геноциді і військових злочинах, здійснених у період Боснійської і Косовської воєн. Суд тривав понад чотири роки і не завершився винесенням вироку через несподівану смерть Мілошевича від інфаркту міокарда.

Як створити Спеціальний трибунал

Спеціальний трибунал щодо путіна має стосуватися саме злочину агресії. Воєнні злочини, злочин геноциду, злочини проти людяності — юрисдикція Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

Про перші декларативні кроки до створення трибуналу ми вже згадали. Далі слід очікувати міжнародного договору, підписаного кількома десятками країн. У договорі має міститися місце розташування трибуналу, джерела його фінансування та структура.

Роман Безсмертний

Політик і дипломат Роман Безсмертний за політичний Рамштайн

Український політик і дипломат Роман Безсмертний у коментарі для АрміяInform розповів, що досвід створення подібного спеціального суду доволі куций, за приклад можна взяти хіба що Нюрнберзький процес.

— Перше рішення, котре необхідне для початку роботи над організацією процесу, самого інституту — це політичне рішення. Чому я так наполягаю на тому, щоб Рамштайн був не лише воєнно-технологічним, а він був ще й політичним. У його рамках мають зустрітися лідери країн — неважливо скількох — п’яти, десяти, двадцяти… Саме вони мають прийняти рішення про створення міжнародного трибуналу. Таке рішення також можуть прийняти такі інститути, як Генеральна Асамблея ООН, — наголосив Роман Безсмертний. — Друге, важливо, щоб Україна сама на рівні політичної еліти була готова і почала цей процес. 

На думку дипломата, виникає питання: за якими правилами, якими законами його здійснювати: чи писати якійсь новий регламент, чи брати в роботу процесуальне законодавство, що зараз застосовується у Страсбурзі,  Римі, Брюсселі, чи взяти за основу українське законодавство. 

— Відповідь на це питання не потребує довгого роздумування, можна брати будь-який із цих процесів, в тому числі й існуючий міжнародний судовий процес (Міжнародний кримінальний суд, Гаага. — Авт.). Після цього слід приймати рішення про утворення і формування самої інституції спеціального міжнародного трибуналу, — вважає Роман Безсмертний.

На його думку, трибунал зможе розглядати не лише матеріали, надані Україною, а й такими країнами, як Польща, Молдова, балтійські держави. 

— Не треба забувати про те, що війна триває з 2014 року, відтоді були штурми кордонів мігрантами, падіння ракет, підрив комунікацій, газогонів… Тож ці матеріали мають бути представлені усіма: і французами, і німцями, — каже Роман Безсмертний.  

Де може відбутися трибунал над путіним і лукашенком

Трибунал могла б прийняти Гаага, Страсбург, якесь інше європейське місто. Знаковим було рішення провести його в Києві або в одному з українських міст, що найбільше постраждали від російської агресії.

У перші дні повномасштабного вторгнення росії Міністр оборони України Олексій Резніков припустив, що Спеціальний міжнародний трибунал варто було б створити в Харкові.

Далі буде нормотворча робота, формування міжнародного суддівського та прокурорського корпусу. Обвинувачення висуватиме український прокурор. 

На основі наданих нашою країною доказів злочину агресії буде сформовано обвинувальний акт. Після цього слідчий суддя на підставі відкритого попереднього провадження видасть ордер на арешт володимира путіна, олександра лукашенка, інших представників військово-політичного  керівництва росії та білорусі.

Верховна Рада України у своєму Зверненні до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів іноземних держав закликає, аби Спецтрибунал мав «юрисдикцію щодо всіх подій, починаючи з лютого 2014 року, коли російська федерація розпочала збройну агресію проти України».

В усіх країнах, котрі визнають юрисдикцію Спецтрибуналу, правоохоронці їх арештують та передадуть суддям. На думку юристів, покарання за злочин агресії проти України після того, як його буде доведено, може передбачати позбавлення волі на строк до 30 років або довічно.

На лаві підсудних, ймовірно, опиняться диктатор путін, його сателіт лукашенко, медведєв, патрушев, шойгу, бортніков, герасімов, лавров…

Вирок таким злочинцям не матиме строку давнини.

Як доправити путіна та лукашенка до Спецтрибуналу

Звичайно, фігуранти злочину агресії обминатимуть десятою дорогою країни-підписанти договору. Тож, у системі міжнародного права треба передбачити можливість їхнього заочного засудження.

Утім, не факт, що злочинцям вдасться безкінечно переховуватися у власних країнах. Зміна політичного режиму — ось що їх лякає найбільше.

Сприяти їхньому затриманню й відправці до місця проведення трибуналу можуть політичні опоненти, ті, хто мріє стати у керма нових поствоєнних країн або ж звичайні прості росіяни та білоруси. Що їх підштовхне до такого кроку: бажання помсти за програш у війні, за безлад в країнах чи банальна грошова винагорода — покаже час.  

У серпні 2000 року Слободан Мілошевич здійснює спробу фальсифікувати вибори. Це призводить до масових протестів і демонстрацій, відомих як «Бульдозерна революція».  Мілошевич подає у відставку.

27 грудня того ж року він був звинувачений ООН у воєнних злочинах, порушенні низки Женевських конвенцій та геноциді, і 1 квітня 2001 року за звинуваченнями у перевищенні повноважень і корупції Мілошевич був заарештований сербською поліцією у себе вдома в Белграді.

Через три тижні за розпорядженням прем’єр-міністра Зорана Джинджича його передають до Міжнародного трибуналу в Гаазі, перед яким він постав 12 лютого 2002 року.

Як помирали деспоти

Такий розвиток подій не найбільш трагічний для теперішніх всемогутніх (у своїх країнах) деспотів. Як дамоклів меч над ними висить небезпека бути жорстоко страченими своїми ж колишніми підданими.

Адольф Гітлер, Німеччина. У 56 років наклав на себе руки разом зі своєю дружиною Євою Браун, перед цим умертвивши улюбленого собаку. Вважається, що Гітлер застрелився, попередньо прийнявши отруту.

Тодзьо Хідекі, Японія. Один із найвідоміших японських військових злочинців був засуджений до страти, вирок приведений до виконання. На момент смерті йому було 64 роки.

Йосип Сталін, СРСР. Помер у 75 років від серцевого нападу. Існують численні версії неприродності його смерті та причетності до неї кремлівської владної верхівки.

Пол Пот, Камбоджа. Помер в 54 роки від отруєння. Є версія, що він вчинив самогубство.

Ніколае Чаушеску, Румунія. У 71 рік — після суду — був розстріляний біля стіни солдатської вбиральні разом із дружиною.

Саддам Хусейн, Ірак. У 69 років був страчений через повішення.

Франсиско Масіас Нгема, Екваторіальна Гвінея. У 56 років був повалений і страчений. Для страти довелося спеціально викликати взвод марокканських солдатів. Його разом із п’ятьма сподвижниками було розстріляно.

Рафаель Трухільйо, Домініканська Республіка. У 70 років був застрелений у власному автомобілі.

Муаммар Каддафі, Лівія. У 69 років був убитий в результаті самосуду повстанцями, що захопили його в полон.

Спеціальний трибунал над путіним відновлення дієвості міжнародного права

«Ми маємо повернути справедливість. Ми можемо повернути справедливість. Ми повинні покарати зло. Міжнародний кримінальний суд має юрисдикцію, щоб притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців. 

Міжнародний трибунал щодо злочину агресії росії проти України матиме юрисдикцію, щоб притягнути до відповідальності найвищих посадових осіб російської політики та армії, які розпочали цю загарбницьку війну», — наголосив Президент України Володимир Зеленський у зверненні до учасників виставки Russian War Crimes у Давосі.

І дійсно, засудити путіна та його посіпак, покарати їх за злочин агресії — чи не найважливіше завдання світової демократичної спільноти, котра має на меті зберегти людяність, відновити міжнародне право, зробити все, аби в майбутньому подібних війн ніколи не було на нашій Землі.

Коли це станеться? Процес створення Спеціального міжнародного трибуналу не швидкий, але він впевнено наближається до свого завершення. Вже відбулося засідання групи, яка над цим працює.

Про це глава МЗС Дмитро Кулеба написав у своєму Twitter: «…Україна зібрала представників 20 країн у Празі на засідання ключової групи зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Фокусуємось на шляхах до здійснення правосуддя». 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Противник тримає у Середземному морі корабель із 16 ракетами «Калібр» на борту

Противник тримає у Середземному морі корабель із 16 ракетами «Калібр» на борту

У Чорному морі 1 ворожий корабель, якій є носієм крилатих ракет «Калібр», загальним залпом до 0 ракет.

Кривий Ріг оговтується від удару: з-під завалів дістали тіло третього загиблого

Кривий Ріг оговтується від удару: з-під завалів дістали тіло третього загиблого

У Кривому Розі завершено аварійно-рятувальні роботи після ракетного удару, який зруйнував житлову будівлю. з-під завалів дістали тіло третього загиблого. Загалом постраждали 17 людей, серед яких одна дитина.

Майже п’ять десятків одиниць автотехніки та 1300 піхотинців: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати ворога

Майже п’ять десятків одиниць автотехніки та 1300 піхотинців: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати ворога

Станом на ранок 7 грудня за добу на фронті російські загарбники втратили 1300 осіб вбитими та пораненими.

Бронеіграшка для Кім Чен Ина: у Північній Кореї пройшли оглядини нового танка

Бронеіграшка для Кім Чен Ина: у Північній Кореї пройшли оглядини нового танка

Під час оборонної виставки, що проходила в столиці КНДР Пхеньяні, Північна Корея показала модернізовану версію свого основного бойового танка Cheonma-2 — ОБТ Tianma-2.

Тривають жорстокі бої на Сході: ЗСУ стримали 163 штурми росіян

Тривають жорстокі бої на Сході: ЗСУ стримали 163 штурми росіян

На фронті відбулося 163 бойових зіткнень. Сили оборони спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження їхнього бойового потенціалу.

У Запоріжжі завершилась рятувальна операція: зросла кількість загиблих та постраждалих

У Запоріжжі завершилась рятувальна операція: зросла кількість загиблих та постраждалих

У Запоріжжі завершено аварійно-рятувальні роботи після авіаудару, що стався 6 грудня.

ВАКАНСІЇ

Стрілець-санітар, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Водій (кат. С, СЕ), військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ

Зв’язківець в 126 ОБр ТРО

від 20000 до 120000 грн

Херсон, Херсонська область

Стрілець-зенітник (128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада)

від 24000 до 124000 грн

Мукачеве, Закарпатська область

Офіцер групи виявлення и припинення злочинів

від 30000 до 60000 грн

Запоріжжя, Запорізька область

Розвідник зенітного артилерійського відділення

від 50000 до 100000 грн

Вся Україна

Військова частина А4085