ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Особливості зовнішньої політики Франції та військова допомога Україні

Актуальна тема
Прочитаєте за: 8 хв. 12 Січня 2023, 21:22

Франція — одна з ключових країн Заходу, що формує європейську та світову безпеку. За умов російсько-української війни, яка триває з 2014 року, позиція Франції є визначальною з огляду на впливову роль країни в ЄС і НАТО. Тому проаналізуємо визначальні риси сучасної зовнішньої політики Парижу та те, як Франція підтримує Україну в протидії широкомасштабній російській агресії.

Нинішню Францію, зокрема її зовнішню політику, сформував генерал Шарль де Голль. Військовий, герой Першої світової війни, лідер Руху опору в роки Другої світової, а згодом прем’єр і президент Франції. Створивши П’яту республіку в 1958 році, де Голль прагнув у зовнішній політиці більше працювати над лідерством у Європі та дистанціюватися від США. Саме Шарль де Голль блокував дві заявки Британії на вступ до Європейського економічного співтовариства через те, що вважав Лондон «троянським конем Вашингтону в Європі».

Автономність Парижу в міжнародних справах була підкріплена наявністю ядерної зброї. Отримавши її, Франція намагалася більш самостійно вести зовнішню політику. Приміром, у 1966 році Франція вийшла з військових структур НАТО.

Водночас французько-німецьке замирення після Другої світової стало символом єдиного європейського майбутнього у вигляді Спільного ринку (нинішній ЄС). Вороги в минулому почали будувати Європу без воєн та міжусобиць. Тандем Франції та Німеччини вже понад 60 років визначає майбутній розвиток Європи.

Лавірування між срср та США в 1960-х мало за мету посилити позиції Франції в Європі, зберегти вплив у колишніх колоніях (Франкофонія) та підтримувати автономність французьких громад по світу, наприклад Квебеку в Канаді. Амбіції європейського лідерства нікуди не зникли у Франції із часів де Голля, а відносини із США покращилися та вийшли на стратегічний рівень.

Еммануель Макрон, який є президентом Франції з 2017 року та був вдруге переобраний у травні минулого року, продовжує втілювати стратегію своїх попередників. У розрізі російсько-української війни Париж виступив у ролі посередника між москвою та Києвом. Але після 24 лютого багатьом стало зрозуміло, що росії плювати на дипломатію (Мінський процес, Нормандський формат). Точніше, світ побачив справжню рф — країну ґвалтівників, мародерів і вбивць з імперськими комплексами.

Кандидат політичних наук, старший науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАНУ, викладач-дослідник Національного інституту східних мов та цивілізацій (INALCO) Оксана Мітрофанова прокоментувала АрміяInform особливості сприйняття російсько-української війни французами та зовнішньої політики Парижу.

На думку Мітрофанової, зараз французи переосмислюють Україну. Але лише внаслідок трагічних обставин війни росії проти України.

«Нині у Франції є дуже велика зацікавленість Україною. Намагання зрозуміти, що саме тут відбувається. І зрозуміти саме український погляд, тому що раніше пересічним французам небагато чого було відомо про Україну. Навіть географія України не була зрозуміла.

На жаль, зараз багато французів відкривають для себе Україну, але, мабуть, через найгірші обставини. Якщо йдеться про те, що відбувалося в Маріуполі, то французи побачили єднання Збройних Сил України із суспільством та як українці мобілізувалося задля протидії агресору», — розповіла науковиця.

Мітрофанова досить часто коментує російсько-українську війну у французьких медіа та викладає студентам зовнішню політику України. І вона бачить відмінності в громадській думці французів щодо України та війни так:

«Якщо йдеться про французів дуже поважного віку, то вони, на жаль, не будуть змінювати свою думку. Вони є переконаними прихильниками росії через багато причин: вплив емігрантів Білого руху, російської культури, діяльності проросійського лобі, економічні інтереси.

Я думаю, що сперечатися з людьми, яким по 70-80 років, можливо, немає сенсу. Набагато перспективнішим є спілкуватися з французами, яким зараз 20-30 років, зі студентами, які самі намагаються проаналізувати ситуацію та зробити власні висновки. Вони ще не є отруєними російською пропагандою. Через це їм достатньо подивитися французьке телебачення, щоб побачити, що насправді відбувається в Україні», — розповідає Оксана Мітрофанова.

Нагадаємо, що нині триває активізація публічної та культурної дипломатії у Франції. Це означає більше спільних проєктів у сфері культури, наприклад кінофестивалів, виставок. Через краще розуміння українського минулого та її культурної спадщини Україна стане ближчою для французів. Останні будуть більше вимагати від французького уряду підтримувати Україну та наближати нашу спільну перемогу над рф.

Позиція Франції щодо російсько-української війни пройшла таку еволюцію: від дипломатії до військової допомоги Силам оборони України.  Навесні 2022 року була президентська кампанія у Франції. Макрон намагався через «телефонну дипломатію» домовитися з путіним. Але російський диктатор навряд чи зацікавлений у завершенні війни, яку сам розпочав.

На початковому етапі повномасштабного російського вторгнення (кінець лютого – травень 2022 року) зовнішня політика Франції в цілому робила акцент на дипломатичних зусиллях щодо можливих переговорів між рф та Україною. Водночас саме французькі слідчі прибули одними з перших навесні 2022 року, щоб допомогти в розслідуванні російських воєнних злочинів на території України. Згадаймо й карети швидкої допомоги для України з французького боку.

Переломним моментом у зміні політики Франції щодо України став візит французького президента Еммануеля Макрона до Києва в червні 2022 року. Тоді ж до української столиці прибули також канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Румунії Клаус Йоганніс.

Побачивши на власні очі жахіття від наслідків російської окупації передмість Києва, Макрон ухвалив рішення посилити надання Україні військової допомоги. І влітку 2022 року Франція надіслала Збройним Силам України самохідні артилерійські установки «Цезар», а українські військові досить швидко опанували цю зброю.

«Французька політика перебуває в стані трансформації, бо Париж не був готовий до повномасштабної війни в Європі. Для них Україна це Європа. І французькі політики не мають довготермінової стратегії ні стосовно України, ні стосовно росії.

Але водночас у Парижі розуміють, потрібно розв’язувати більш термінові питання, наприклад, треба допомагати Україні в енергетичній сфері, щоб українці пережили цю зиму. З огляду на це все розширюється співпраця на рівні міністерств, якщо йдеться про енергетику», — відзначила Мітрофанова.

Франція, яка головувала в Євросоюзі в першій половині 2022 року, сприяла наданню Україні кандидатського статусу 23 червня. Це вивело європейську інтеграцію України на новий рівень. І тепер наступний крок уже за переговорами про вступ нашої держави до ЄС.

Якщо ми говоримо про роль Франції в ЄС з погляду безпеки та оборони, то саме Париж нині працює над стратегією щодо космосу. Останній теж став об’єктом військового значення, як і земля, повітря, вода та кіберпростір.

Хоча відносно НАТО варто нагадати, що Франція проводить більш автономну політику в порівнянні з іншими державами. Таку тенденцію можна пояснити як наявністю ядерної зброї, так і прагненням менше координувати свої дії з ядерного стримування з Великою Британією та США.

Безумовно, що Франція є одним зі стовпів НАТО, але історія з AUKUS (безпековий союз Британії, Австралії та США, створений у вересні 2021 року. — Ред.) затьмарила відносини серед союзників Альянсу. Щоправда, на початку липня 2022 року прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албаніз відвідав Париж, аби перезапустити стратегічне партнерство. Макрон на початку грудня здійснив офіційний візит до США, де заявив, що має спільну з Байденом позицію щодо російсько-української війни.

Паралельно з тим, що Макрон робить акцент на переговорах України з росією, французький президент переконаний, що Володимир Зеленський має «досить багато умов для переговорів». Перекладаючи з мови дипломатії, Україна сама вирішуватиме своє майбутнє та умови перемоги над росією.

Військова допомога Франції для захисників і захисниць України триває. На додачу до ЗРК Crotale, французькі РСЗВ LRU (ракетні системи залпового вогню Lance Roquette Unitaire. — Ред.) теж надійшли на озброєння ЗСУ як міжнародна технічна допомога наприкінці минулого року.

Важливим з погляду визначення подальших напрямів військового співробітництва став візит до Києва міністра Збройних сил Французької Республіки Себастьєн Лекорню наприкінці грудня 2022 року.

Лекорню розповів про чотири аспекти військової підтримки Україні: навчання ЗСУ використанню сучасної зброї, Європейський фонд миру, новий французький фонд, пряма передача озброєння ЗСУ.

Оксана Мітрофанова поділилася враженнями про навчання французьких військових історії розвитку ЗСУ.

«Упродовж місяця я читала курс «Зовнішня й безпекова політика України». На нього записалися молоді французькі військові, які хочуть з’ясувати для себе історію розвитку української армії після 1991 року. Вони зацікавлені щодо різних аспектів політичного життя України. Професійне життя генерала Залужного також для них є дуже цікавим: де він навчався, служив, його стратегія. Також як вдалося швидко реформувати ЗСУ після 2014 року. І, власне, результат можна побачити на практиці.

Але французам ще потрібно зрозуміти одну важливу річ, що українці мають бойовий досвід із 2014 року, коли ще була Антитерористична операція. Їм варто пояснювати, що чоловіки та жінки, що повернулися з АТО, — це ветерани зі справжнім бойовим досвідом», — резюмувала Мітрофанова.

Фото Тетяни Головатюк, Twitter President Biden

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Рустем Умєров та Ллойд Остін обговорили ситуацію на фронті та потребу України в ППО

Рустем Умєров та Ллойд Остін обговорили ситуацію на фронті та потребу України в ППО

Міністр оборони України Рустем Умєров провів щотижневу телефонну розмову з американським колегою Ллойдом Остіном та обговорив з ним поточну ситуацію на фронті.

Лідер рок-гурту «Широкий лан» Святослав Бойко: про волонтерство, про кума Руфа та службу в ЗСУ

Лідер рок-гурту «Широкий лан» Святослав Бойко: про волонтерство, про кума Руфа та службу в ЗСУ

До 24 лютого 2022 року Святослав Бойко з Калуша був лідером рок-гурту «Широкий Лан», творцем власного акустичного проєкту.

росіяни завдали 5 ударів по Лиману

росіяни завдали 5 ударів по Лиману

Окупанти завдали по місту 5 ударів: 1 ракетою «Гром-Е1» і 4 бомбами «УМПБ Д-30 СМ».

Глава держави провів телефонну розмову з Генсеком ООН

Глава держави провів телефонну розмову з Генсеком ООН

Президент України провів телефонну розмову з Генсеком ООН Антоніу Гутеррішем та подякував йому за активну підтримку Формули миру та Саміту миру.

росіяни 8 разів штурмували Білогорівку

росіяни 8 разів штурмували Білогорівку

Ворог вісім разів штурмував Білогорівку, намагаючись вклинитися в бойовий порядок українських підрозділів. Ситуація там напружена.

Володимир Зеленський: Сьогодні заслухав доповідь Головнокомандувача щодо ситуації на фронті

Володимир Зеленський: Сьогодні заслухав доповідь Головнокомандувача щодо ситуації на фронті

Президент України сьогодні заслухав доповіді Головнокомандувача, Міністра оборони України та начальника Генштабу України щодо ситуації на фронті.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Фельдшер, інспектор прикордонної служби

від 21000 до 24000 грн

Чоп

Державна прикордонна служба України

Вогнеметник, військовослужбовець у ЗСУ

від 50000 до 120000 грн

Київ

66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго

Розвідник

від 20000 до 120000 грн

Херсон

126 ОБр Сил ТрО

Водій, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Лозова

Військова частина А7290

C Engineer

від 55000 до 130000 грн

Ужгород

68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша

Машиніст бульдозера, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Кропивницький

Військова частина А3406