Попри належність до винищувачів четвертого покоління та наявність у бойовому строю Ізраїлю сучасних F-35 і F-15, саме F-16I Sufa виконують левову частку ударних місій:…
28 листопада 2022 року активісти зі спільноти «белорускі гаюн» на своєму Telegram-каналі повідомили про ешелон російської військової техніки на території білорусі, яка прямує у напрямку Волині та Рівненщини. У ешелоні росіяни переміщують не менш ніж півтора десятка ЗРК «Тор-М2» та десять одиниць інженерних машин.
білоруські активісти відстежували і маршрут ешелону. Ще 25 листопада 2022 року він вирушив до білорусі з Краснодарського краю рф, а зранку 28 листопада перетнув у Смоленській області російсько-білоруський кордон. Далі, того ж дня, ешелон, об’їжджаючи Мінськ з півдня, попрямував до станції Лісова поблизу Бреста, з якої відстань до кордону з Україною — близько 120 кілометрів. З неї залізниця веде у два населених пункти: у Брест та Пінськ за 45 км та 19 км відповідно. Активісти стверджують, що цей ешелон — не останній і незабаром будуть ще.
«Тор» (індекс ГРАУ — 9К330, за класифікацією НАТО — SA-15 Gauntlet) — всепогодний тактичний зенітний ракетний комплекс, призначений для вирішення завдань протиповітряної і протиракетної оборони на рівні дивізійної ланки. Він призначений для прикриття важливих адміністративних, економічних і військових об’єктів, перших ешелонів сухопутних військ від ударів протирадіолокаційних і крилатих ракет, безпілотних літальних апаратів, керованих авіабомб, літаків і вертольотів, зокрема і сконструйованих за технологією «стелс». ЗРК «Тор» здатний працювати як в ручному, за участю операторів, так і повністю автоматичному режимі. При цьому система «Тор» сама контролює окреслений повітряний простір і самостійно збиває всі повітряні цілі, що не упізнані системою «свій-чужий».
З початку 2021 року російські частини ППО почали отримувати зенітні ракетні комплекси «Тор-М2», головною відмінністю яких є можливість вести вогонь на ходу без зупинок, — забезпечувати захист техніки на марші. Також, збільшений боєкомплект у нового комплексу вдвічі (до 16 ракет), а ракети 9М338 мають розширену зону ураження і підвищену точність стрільби.
Щодо ТТХ ЗРК «Тор-М2»:
Кількість цілей, що одночасно відстежуються: 48
Кількість цілей, що одночасно супроводжуються: 2 (4 для Тор-М2)
Зона виявлення цілей за дальністю: 27 км
Зона виявлення цілей за висотою: понад 23 км
Зона знищення цілі за дальністю: 12 км
Зона знищення цілі за висотою: 6 км (10 км для Тор-М2 ракетою 9М338)
Максимальна швидкість цілей: 700 м/с
Кількість ракет: 8 (16 ракет 9М338 для Тор-М2)
Маса ракети 9М330: 165 кг
Маса бойової частини 9М330: 14,5 кг
Загалом характеристики, які заявлені до цього комплексу, достатньо високі. В теорії вони дозволяють йому знищувати всі види повітряних цілей, за виключенням балістичних. Проте у операторів цього ЗРК для знищення такої типової цілі, як крилата ракета, лише для її виявлення, ідентифікації, захоплення та ухвалення рішення про запуск є хвилина-півтори максимум. І цей час у реальності може бути ще меншим через активне застосування засобів радіоелектронної боротьби.
Як розповідає Defense Express, під час бойових дій в Сирії російські ЗРК «Тор-М2» доволі результативно вирішували завдання протиповітряної оборони, ймовірність ураження БПЛА противника сягала 90% (за даними від російських військових — авт.).
Але, як показала практика війни за Нагірний Карабах 2020 року, щоб такий комплекс міг діяти якісно, потрібно забезпечити й також відповідне кількісне насичення. Вірменія мала шість ЗРК «Тор-М2КМ» (створений у вигляді модулів, для розміщення на різних видах шасі — авт.), які змогли збити декілька БПЛА, але такої кількості комплексів виявилось замало для забезпечення повноцінної протиповітряної оборони.
Хоча росіяни називають його «російським», але цей ЗРК насправді був прийнятий на озброєння ще у 1986 році та є зразком радянського озброєння. Як повідомляє УНІАН: «До зими 2020 року росіяни навіть вихвалялись, що останні модернізовані версії «Тора» можуть працювати у повністю автоматизованому режимі, навіть без участі людини і збивати все, що потрапляє у зону ураження. Проте після того, як іранський «Тор» збив український Boeing-737, кремль влаштував тотальну цензуру та спробував «підчистити цю інформацію».
За даними від Military Balance 2021, у всій армії рф ЗРК «Тор-М2» близько 120 одиниць. На початку широкомасштабного вторгнення в Україну саме ними командування російської армії намагалось забезпечити протиповітряну оборону своїх довжелезних колон. Проте ефективно протистояти українським БПЛА Bayraktar TB2 російські «Тори» не змогли. До того ж внаслідок вдалих дій наших військ близько півтора десятка комплексів українці просто затрофеїли.
Також є свідчення вдалого знищення ЗРК «Тор-М2» українськими військовими за допомогою протирадіолокаційної ракети AGM-88 HARM. У соціальній мережі «Telegram» у групі «Диванно-штурмовая бригада» повідомляють, що ракета вибухнула за кілька метрів над задньою частиною машини, викликавши пожежу та уразивши електронні системи. “Ніхто з екіпажу серйозно не постраждав. Цікаво, що хоча AGM-88 була помічена радаром системи за певний час до влучення, з якоїсь причини система стеження за ціллю не змогла зафіксувати ракету. На оприлюдненому фото видно пошкодження пускової системи ЗРК, яка знаходиться у верхній частині машини.
Перекидання цих комплексів (а також інженерної техніки) в білорусь свідчить про те, що на цьому напрямку росіяни намагаються сформувати угруповання військ, здатне самостійно вести наступальні дії. Тобто, російське командування, зосередивши в білорусі певну кількість ударних сил, тепер підтягує сюди засоби, які прикриватимуть з повітря та надаватимуть інженерне забезпечення бойових дій. Це свідчить про те, що загроза вторгнення в Україну з північного напрямку стає дедалі реальнішою.
@armyinformcomua
Доброволець Ігор з Рівненщини вступив до лав ЗСУ, щойно став повнолітнім, скориставшись програмою «18-24».
На Краматорському напрямку, в зоні відповідальності 93-ї бригади, кількість механізованих штурмів зменшилась. А от піхотні атаки на багі та мотоциклах останні два-три місяці мають дуже значний вплив.
У неділю пізно ввечері росіяни вдарили «Ланцетом» по околиці села Сновської громади на Чернігівщині.
У ніч на 23 червня (із 20:00 22 червня) противник атакував 368 засобами повітряного нападу. Основний напрямок удару — місто Київ.
Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.
Станом на 08:30 ранку відомо про шість загиблих та 16 постраждалих у Києві внаслідок російського комбінованого удару.
Попри належність до винищувачів четвертого покоління та наявність у бойовому строю Ізраїлю сучасних F-35 і F-15, саме F-16I Sufa виконують левову частку ударних місій:…