За пів століття виробництва кількість випущених «Бойових Соколів» упевнено наближається до 5 тисяч. Винищувач перебував і продовжує перебувати на озброєнні…
Під час Національного оборонного хакатону, який відбувся у Києві наприкінці минулого тижня, були представлені не лише «абстрактні й загадкові» для пересічної людини суто хакерські проєкти — програмне забезпечення, засоби обробки масивів даних та зламу систем, новинки кіберзахисту та подібне, але й цілком матеріальні речі. Зокрема, тема однієї з дискусійних панелей була пов’язана з українськими розробками БПЛА та їхнім ефективним застосуванням на фронті, а на своїх стендах учасники представили готові розробки та перспективні моделі безпілотників, корисних для Сил оборони України.
Серед представлених БПЛА були як діючі продукти вже відомих виробників із Дніпра, Харкова, інших міст України, так і «гаражні» розробки волонтерів.
— Ударний дрон «Кажан» дуже активно використовується на сьогодні різними підрозділами, — розповіли представники компанії-виробника реактивних дронів. — Станом на зараз, це понад 170 дронів. Його особливістю є велика вантажопідйомність і універсальність кріплень — вони швидко перероблюються під будь-який засіб ураження, що є в наявності в підрозділах чи з яким звикли працювати хлопці. Тут, на стенді, представлений дрон з ложементом під РКГ-3, але його можна швидко зняти і поставити інший — наприклад, під постріли РПГ.
За словами розробників «Кажана», вони використовують складники різних виробників — раму, камеру, мотори і так далі, а їхня робота — компоновка деталей та вдосконалення дрона під бойові потреби.
— Цивільні аналоги злітають максимум на три метри «над кукурудзою», а військовим потрібні БПЛА, які літають високо, швидко і довго, — розповідає один із керівників проєкту. — Тому все суттєво перероблялося — батареї, пульт керування тощо.
Реактивний дрон «Кажан» E420/E620:
Представники іншої команди, яка працює над безпілотними авіаційними системами з 2015 року, на хакатоні показали два своїх проєкти: безпілотний комплекс «Мара-2», який активно використовується на фронті, і нову розробку — дрон «Кара», що наразі проходить польові випробування.
— «Мара» — це розвідувальний комплекс, який із 2017 року застосовується в бойових операціях, — розповідають інженери-засновники компанії. — Комплекс дуже малий і легкий, його легко переносити — два безпілотні літаки вміщуються в сумці вагою 20 кілограмів.
Розвідувальні БПЛА «Мара» (точніше, БПАК — безпілотні авіаційні комплекси) можуть застосовуватися синхронно або бути налаштованими на різні наземні станції. Злітна вага цієї малої безпілотної системи — лише 2,5 кг, розміри — близько 1,9 на 1,1 метра, час розгортання — 6 хвилин. БПЛА обладнаний малошумною електричною силовою установкою, не потребує стартового устаткування чи злітної смуги та здатен шукати об’єкти й вести спостереження на відстані до 25 км у будь-який час доби.
Розвідувальний комплекс «Мара-2»:
— Зараз у нас в розробці плануюча бомба, у хвостовій частині якої ми розмістили модуль керування, автопілот, GPS, два рульові серводвигуни, — розповідають конструктори. — Цю бомбу БПЛА-носій заносить, наприклад, на 50 км, скидає та ретранслює сигнал до оператора протягом подальшого самостійного польоту бомби ще на близько 10 км.
Носієм дрона може бути інший безпілотник літакового чи мультироторного типу. «Кара» призначений для ураження легкоброньованих цілей: штабів противника, складів боєприпасів, легкої бронетехніки, паливозаправників та цистерн, станцій зв’язку тощо. Як пояснили розробники, на відміну від баражуючих боєприпасів типу «Шахед», плануючі «дрони-камікадзе» рухаються завдяки аеродинаміці своєї конструкції.
— Схему аеродинаміки дрона «Кара» для нас розробляв дуже відомий фахівець зі світовим ім’ям, п’ятикратний чемпіон світу з авіамоделювання, який наразі працює з легендарними «Рапторами» та іншими літальними апаратами, — розповідають українські розробники. — Ми з ним співпрацюємо 20 років, цього разу він розробляв профілі, симулював політ «Кари» тощо. Перша партія вже виготовлена і перебуває на випробувані, сподіваємося, що цього року вже буде затверджена. Ми бачимо, що перспектива є. Поки що, на другому етапі розробки, працюємо над системою наведення та камерою.
Плануючий боєприпас «Кара»:
Як ми вже згадували, окрім «фірмових» безпілотників, на Національному оборонному хакатоні були й БПЛА, які створюють волонтери з громадських організацій. Один із таких дронів — надлегкий розвідувальний безпілотник, який може передавати відеокартинку з висоти близько 1300 метрів протягом години.
— Свої безпілотники ми друкуємо на 3D-принтері, він найдешевший серед тих, що є на ринку, — розповідають волонтери. — Відтестована та гарантована дальність відеорозвідки за його допомогою складає 10 кілометрів.
Автори проєкту запевняють, що виявити позицію наземної станції управління можна лише потужною радіопеленгацією, адже зв’язок шифрований, координати та інші дані не передаються, тож аероскопи чи подібні протидронні засоби противника працювати не будуть.
— За рахунок 3D-друку можна налагодити масове виробництво, із складниками проблем не буде, серед них немає нічого військового чи подвійного призначення, — говорять представники громадської організації. — Ми просто ставимо більше принтерів, купляємо більше запчастин і більше годин на добу паяємо.
За словами військових фахівців, з якими на хакатоні поспілкувалися кореспонденти АрміяInform, представлені на заході безпілотники добре їм відомі, є доволі цікавими та гідно виконують свою функцію допомоги армії. Загалом, представлені малі БПЛА на сьогодні важливі — це дуже швидкі рішення, наприклад, бойова адаптація великих мультироторних систем для перенесення боєприпасів або легке крило-розвідник тощо. Але в перспективі для Збройних Сил, звичайно, потрібні більш технологічні зразки.
Фото: Дмитро Юрченко, Ольга Мосьондз
@armyinformcomua
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова йти на безумовне припинення вогню та надалі брати участь у переговорах про тривалий мир у будь-якому форматі.
Пілоти 13 бригади оперативного призначення Нацгвардії «Хартія» знищили щонайменше взвод окупантів і купу техніки росіян.
Бійці окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького продемонстрували, як на Торецькому напрямку зачистили забудову від російських «гнізд».
В об’єктив фотопастки прикордонників, встановленої на одній з гірських ділянок державного кордону з Румунією, потрапили двоє чоловіків, які рухалися в бік сусідньої країни.
Попри короткий життєвий шлях, український пілот Олександр Мигуля вже увійшов в історію української авіації, як один з найбільш результативних бомбардувальників Повітряних Сил ЗСУ.
Працівнии ДБР повідомили про підозру заступнику командира однієї з військових частин, дислокованих на Вінниччині. Встановлено, що у 2022 році посадовець бекзпідставно оформив бойові виплати військовослужбовцям, які насправді перебували в тилу.
від 25000 до 25000 грн
Сарата
18 окремий батальйон 35 ОБрМП
За пів століття виробництва кількість випущених «Бойових Соколів» упевнено наближається до 5 тисяч. Винищувач перебував і продовжує перебувати на озброєнні…