Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…
Неоімперіалізм росії з прагненням завоювати території інших держав є однією з найбільших загроз сучасній світовій безпеці. Широкомасштабне вторгнення російської армії в Україну 24 лютого поставило на порядок денний питання щодо визнання рф як держави-спонсора тероризму. Що це означає для подальшого стримування агресора та передісторію решти держав, які вже мають такий статус, далі в матеріалі АрміяInform.
Тероризм є діяльністю, яка спрямована на дестабілізацію ситуації в країні. Досить часто такі дії здійснюються бойовиками, які організовують вибух у людному місці, наприклад, у метрополітені, чи захоплюють заручників. В історії було достатньо випадків, коли одні країни прагнули посіяти страх і розбрат всередині інших держав. Можемо пригадати теракти 11 вересня 2001 року, які були вчинені ісламськими фундаменталістами з організації «Аль-Каїда» на чолі з Усамою бен Ладеном.
Саме поняття «держава-спонсор тероризму» виникло з боку Держдепартаменту США задля позначення країн, які підтримують теракти на міжнародному рівні. Наразі таких країн 4: Сирія, Іран, КНДР та Куба.
Отримання вищезгаданого статусу означає наступні наслідки:
· заборону на торгівлю зброєю та її експорт;
· обмеження з надання від США іноземної допомоги;
· істотний контроль над експортом товарів подвійного призначення;
· суттєві фінансові заборони та санкції.
Першою країною, яка на міжнародному рівні стала «державою-спонсором тероризму», була Сирія у 1979 році. Тоді країною керував батько нинішнього диктатора Башара аль-Асада, Хафез аль-Асад. Як і багато інших країн Близького Сходу під час «холодної війни», Сирія в зовнішній політиці орієнтувалася на радянський союз. Саме москва надавала Дамаску всебічну фінансову та військову допомогу.
США звинувачували Сирію в підтримці терористів, яких, зокрема, готували на території їхньої країни. Згодом все це призвело до громадянської війни між провладними силами Башара аль-Асада та опозицією, яка розпочалася у 2011 році. І Сирія стала місцем боротьби численних терористичних угрупувань, зокрема Ісламської держави. А російська авіація, після втручання кремля у війну у 2015 році, знищувала цивільних сирійців, зрівнюючи цілі міста із землею, наприклад Алеппо.
У звіті Держдепу США по країнах щодо тероризму за 2019 рік, у розділі про Сирію, стверджується, що саме «режим Асада продовжує забезпечувати зброєю та надавати політичну підтримку Хезболлі». Так само Дамаск всіляко сприяє діяльності іранських парамілітарних груп на своїй території.
Україна розірвала дипломатичні відносини з Сирією через систематичне порушення норм міжнародного права та фактичну допомогу країні-агресору в крадіжці українського зерна.
Іран, який певний час рухався шляхом реформування країни на зразок Заходу, наприкінці 1970 років став зовсім іншим. Під час Іранської революції 1978-1979 років прозахідного шаха було скинуто, а до влади прийшли представники радикально налаштованого шиїтського духовенства (в ісламі є дві течії — суніти та шиїти. — Ред.)
Усі ті порядки, які сприяли лібералізації становищу жінок у суспільстві, було скасовано. Ісламська республіка Іран оголосила США, Ірак та Ізраїль головними ворогами країни. Спалювалися американські прапори на вулицях іранських міст, а захоплення в заручники американських громадян у Тегерані стало публічним приниженням Вашингтону в світі.
У відповідь США запровадили істотні санкції проти Ірану, а у 1984 році країну було визнано «державою-спонсором тероризму». Більш ніж 40 років Іран живе під санкціями, хоча це не завадило налагодженню тісної співпраці з росією в оборонній сфері. Саме кремль допоміг Ірану у 1990 роках запустити власну ядерну програму.
Міжнародна ізоляція Ірану виявилася неповною, хоч і болюче вдарила по економіці країни, основою якої є експорт нафти. Бо Ірану, на відміну від росії, не вдалося створити паралельних фінансових установ, аби хоч якось пом’якшити наслідки від санкцій.
Коли почалася російська агресія проти України у 2014 році, Захід не зумів відключити росію від міжнародної платіжної системи SWIFT. І тому російська економіка існувала в гібридному режимі, маючи обмежений вплив санкцій з боку Заходу за окупацію Криму.
За адміністрації колишнього президента США Дональда Трампа ще 2 країни стали офіційно «спонсорами тероризму». Це КНДР (Північна Корея) у 2017 році та Куба у 2021-му.
КНДР є комуністичною диктатурою, де править династія Кімів. Після Корейської війни 1950-1953 рр. виникло 2 країни: КНДР та Республіка Корея. В першому випадку маємо голод, але з ядерними ракетами, а в другому — капіталізм та сучасні технології.
Північнокорейський диктатор Кім Чен Ин лякає світ ядерною бомбою. І США вже юридично підтвердили факт ядерного тероризму з боку Пхеньяна. Ядерна програма КНДР є прямою загрозою безпеці в Східній Азії та Тихому океані.
З Кубою історія обмежень в економічній співпраці з США сягає 1960 років. Після захоплення комуністами на чолі з Фіделем Кастро влади на Кубі в 1959 році, Вашингтон увів ембарго (часткова чи повна заборона торгівлі. — Ред.) проти Гавани. Водночас американці досі платять за оренду військової бази в Гуантанамо.
Що маємо в результаті за ці 60 років?
Кубинські нелегали в США, масове безробіття на острові та подальша консервація комуністичного режиму на Кубі. Після розпаду срср фінансова допомога москви зменшилася. Коли країною керував Рауль Кастро (2008-2018 рр.) були спроби косметичних реформ, але лише повна зміна режиму можливо матиме наслідком реальні зміни для кубинців.
Президент США Барак Обама здійснив історичний візит до Куби у 2015 році. Було заново відкрито американське посольство в Гавані та кубинське у Вашингтоні. Але його наступник Дональд Трамп посилив візові обмеження для кубинців. І як наслідок маємо визнання Куби «державою-спонсором тероризму».
Наразі питання надання росії цього статусу стоїть на порядку денному в країнах ЄС і НАТО. Хоча знову ж таки існують різні терміни: «держава-спонсор тероризму», «держава-терорист», «терористичний режим».
Верховна Рада України та Сейм Литви визнали рф як державу-терориста. Латвія та Естонія оголосили рф як «державу-спонсора тероризму». А Польща та Парламентська асамблея Ради Європи проголосували за те, що влада в росії є терористичним режимом.
США поки не зробили цього через політичні та законодавчі моменти. Для Вашингтону важливі переговори щодо обміну американців, які ув’язнені в рф, а в разі повного замороження активів росії на території США кошти залишаться в країні. Як наслідок Україна не зможе отримати російські гроші як репарацій на відновлення країни.
Але ми тримаємо дипломатичний фронт на різних рівнях, пояснюємо партнерам, чому треба визнати офіційно вже наявні речі. росія це країна, яка тероризує Україну та світ загрозою ядерного удару та глобального голоду, а також здійснює геноцидну війну проти української нації.
@armyinformcomua
Російський загарбник настільки невдало вибрав момент, щоб виповзти зі свого укриття, що одразу став здобиччю українського бомбера.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що за результатами його зустрічі з Прем’єр-міністром Канади Марком Карні Україна отримає понад 4 мільярди доларів нової військової та фінансової допомоги.
Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський наголосив, що Сили оборони вдень і вночі нищать ворога дронами, артилерією, бронетехнікою та авіаударами, і кожен знешкоджений загарбник є відповіддю на терористичні атаки рф.
Державне бюро розслідувань за сприяння керівництва Міністерства оборони України викрили злочинну групу, яка розкрадала бюджетні кошти, виділених на закупівлю харчів для військовослужбовців.
Бійці полку «К-2» продемонстрували ефективну зачистку ворожих окопів за допомогою дронів.
Оператори FPV-дронів Третьої штурмової бригади продемонстрували найвищий пілотаж, завдавши філігранного удару по окупанту, який намагався сховатися від них під ворожим танком.
від 21000 до 121000 грн
Львів
125 обр СВ ЗСУ
Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…