У переліку повітряних мисливців, які можуть з’явитися в Україні, є також Dassault Mirage 2000 — багатоцільовий реактивний винищувач четвертого покоління. Розроблений у 1970-х роках компанією Dassault…
На недавньому саміті Великої сімки Президент України Володимир Зеленський звернувся до Італії та Франції з проханням надати нашій країні зенітні ракетні комплекси SAMP/T, чиє головне призначення — прикриття важливих об’єктів від повітряних атак. Пропонуємо розібратися, що таке ЗРК SAMP/T (іноді помилково пишуть абревіатуру як SAMP-T) та в чому його особливості як компонента системи протиповітряної оборони.
Базове призначення комплексу SAMP/T, для чого він власне і створювався, — це протиповітряний захист механізованих підрозділів на марші. Але під час випробувань та експлуатації з’ясувалося, що ЗРК ефективно діє проти багатьох видів ракет малої та середньої дальності — крилатих і балістичних, протирадіолокаційних і протиповітряних, а також проти різних типів літаків і БПЛА в будь-яких погодних умовах, навіть при застосуванні противником різних перешкод великої інтенсивності.
ЗРК SAMP/T має можливість одночасно наводити свої ракети Aster-30 на 16 різних цілей, тож сама доля веліла цьому комплексу стати на захист та протиповітряне прикриття важливих стаціонарних об’єктів від масованого нападу «в широкому асортименті».
У 1989 році компанії Aérospatiale, Alenia і Thompson-CSF заснували консорціум Eurosam GIE, метою якого є створення та продаж сухопутних і морських ракетних систем «поверхня – повітря» сімейства FSAF (від англ. Future Surface-to-Air Family of missiles). Ця європейська програма включала ряд нововведень, головні серед яких — модульність, взаємозамінність та мінімізація загальної кількості елементів комплексу, а також можливість модернізації у будь-який момент під час експлуатації і мінімальне обслуговування бойовим розрахунком.
Саме так влаштований і зенітний ракетний комплекс SAMP/T, назва якого походить від французької абревіатури слів Sol-Air Moyenne-Portée/Terrestre — «(ракета) “поверхня-повітря” середньої дальності / наземного базування». Цей комплекс разом із корабельними ЗРК SAAM (фр. Système Anti-Air Missile) або PAAMS (англ. Principal Anti-Air Missile System) є одним із варіантів модульного ряду сімейства FSAF, які збираються в різних комплектаціях із типових модулів.
Льотні випробування SAMP/T завершилися у 2005-2006 роках, але після його прийняття на озброєння одразу були сплановані кілька програм подальшої модернізації ЗРК та ракет. Зокрема, масштабне виробництво ЗРК SAMP/T Block 1 збільшеної ефективності проти балістичних ракет, призначеного для забезпечення нових сил швидкого реагування НАТО. Також ведуться розробки SAMP/T Block 2 — проти балістичних ракет з дальністю стрільби до 2000 км.
– літаків — від 3 до 100 км;
– балістичних ракет — від 3 до 35 км;
– середня — 900-1000 м/с;
– максимальна — 1400 м/с;
Засіб ураження — двоступінчаста ракета Aster-30. Комплекс має мінімальний час реакції і високий темп стрільби: 8 ракет можуть бути запущені за 10 секунд.
Наведення ракети:
Головка самонаведення (ГСН):
Для підвищення маневреності ракети застосована оригінальна система PIF-PAF (від фр. Pilotage en Force-Pilotage Aerodinamique Fort) — комбіноване поперечне керування, в якому використовуються «традиційні» аеродинамічні поверхні разом зі спеціальним двигуном — твердопаливним газогенератором із чотирма щілинними соплами всередині хрестоподібно розташованих крил ракети. Двигун поперечного керування (ДПК) вмикається за командою системи наведення приблизно за 1 с до зустрічі з ціллю для остаточного корегування траєкторії польоту, що значно підвищує ймовірність прямого влучання в ціль.
Потужні обчислювальні засоби комплексу дозволяють ефективно оглядати простір, виявляти та супроводжувати цілі, передавати ракетам команди управління для наведення на цілі.
– одночасне виявлення — до 130;
– одночасне супроводження — 10.
Можлива інтеграція до комплексу інших оптоелектронних засобів розвідки. Комплекс може діяти самостійно, з цілевказівкою від РЛС далекого виявлення та у складі інтегрованої системи ППО.
Оголошення сигналу тривоги
Оператори кабіни бойового управління приводять елементи ЗРК у бойове положення.
Антена РЛC забезпечує круговий огляд повітряного простору, за необхідності здійснює додаткове зондування у визначених пріоритетних секторах.
Інформація про трасу цілей надходить у кабіну бойового керування та відображається на дисплеях з індивідуальним номером і позначкою «свій» або «чужий».
Обчислювальні засоби прораховують подальший рух цілі.
Входженні цілі в зону пуску
Кабіна бойового управління видає команди на відповідні пускові установки.
Підготовка до старту однієї або двох ракет Aster-30.
Пункт бойового управління видає команди на запуск ракет.
На пусковій установці інформація про параметри руху цілі передається на борт ракети.
За командою ракета залишає ТПК, стартуючи вертикально з ПУ.
РЛС супроводжує ракети, обчислювальні засоби формують їхні траси.
Ураження цілі
Ракета після виходу схиляється в напрямку передбачуваної точки зустрічі з ціллю.
На пункті бойового управління щосекунди оновлюються дані про координати та параметри руху цілі й передаються на борт ракети для її наведення.
Після закінчення роботи ракетного прискорювача із певною часовою затримкою запускається основний двигун.
Траєкторія польоту ракети формується у такий спосіб, щоб забезпечити захоплення цілі головкою самонаведення, яка включається в роботу на підльоті до цілі.
Для управління польотом до цілі використовуються керма і крила ракети, за необхідності на кінцевій ділянці польоту використовується РIF-система наведення з метою мінімізації промаху та завдавання максимальної шкоди цілі.
Фото eurosam.com
Бійці 95 окремої десантно-штурмової Поліської бригади знищили штурмову групу росіян в одному з населених пунктів Курської області рф.
Підрозділи Сил оборони України, що проводять операцію в Курській області, тримають позиції попри атаки ворога.
Воїни Державної прикордонної служби взяли в полон російського військовослужбовця.
На Придніпровському напрямку від початку поточного тижня противник активізувався і щодня там відбуваються по 5-7 бойових зіткнень.
12 жовтня на автодорозі між с. Улакли та с. Дачне Волноваського району на Донеччині відбулося пряме влучання ворожого FPV-дрону в цивільний автомобіль, у якому загинув 19-річний водій.
Під час ведення штурмових дій у міській забудові Торецька військовослужбовці армії російської федерації перевдягаються в цивільний одяг.
Захищаємо світ
від 20100 до 120000 грн
Одеса, Одеська область
У переліку повітряних мисливців, які можуть з’явитися в Україні, є також Dassault Mirage 2000 — багатоцільовий реактивний винищувач четвертого покоління. Розроблений у 1970-х роках компанією Dassault…