ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Що слід робити під час хімічного та радіоактивного забруднення

Актуальна тема Публікації Регіони
Прочитаєте за: 6 хв. 9 Жовтня 2022, 13:39

У вінницькому Ветеран Хабі відбулась лекція, присвячена захисту від хімічної та радіаційної зброї. Так, Олег Семенов, спеціаліст Головного управління ДСНС України у Вінницькій області, розповів присутнім про радіаційні та хімічні загрози мирного та воєнного часу, як діяти під час хімічного та радіоактивного забруднення, спростував найпоширеніші міфи та детально зупинився на заходах безпеки.

— На території України є велика кількість підприємств, що можуть становити як радіаційну, так і хімічну небезпеку у випадку аварійної ситуації. Загроза може бути для населення, що проживає і поряд із об’єктом, і на відстані. Радіаційно небезпечними об’єктами є атомні електростанції, хімічно небезпечними — підприємства хімічної промисловості, — зазначив Олег Семенов. — Окрім того, звісно, нині є велика небезпека застосування противником зброї масового ураження.

У разі загрози хімічного ураження

Як виявити ознаки отруєння

Хімічні сполуки можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи, може виникати утруднення дихання — кашель, виділення мокротиння, іноді й з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, носова кровотеча, біль у грудях.

При подразненні слизової оболонки очей — почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей.

При гострих отруєннях — головний біль, запаморочення, загальна слабкість.

— Найперше, що ви відчуєте у разі хімічного ураження, — це різкий запах. По-друге, якщо ви перебуваєте на вулиці, побачите, як мертвими падають птахи, — зауважив лектор. — По-третє, про небезпеку повідомлять органи влади різними каналами. За таких ознак одразу ж дуже швидко йдіть із зони ураження, якщо ви поза приміщенням.



— На початку великої війни були поширені картинки-рекомендації, як вберегтись від ураження хлором та аміаком, із намальованими стрілочками куди бігти — догори чи вниз. Насправді ж це — міф, адже бігти в обох випадках треба подалі від місця забруднення, причому перпендикулярно напряму вітру. І бажано — вгору. Але в будь-якому випадку — подалі, — розповів Олег Семенов. — Другий міф — потреба намочити тканину різноманітними розчинами чи то оцтової або лимонної кислоти в разі отруєння аміаком чи то харчової соди — у разі отруєння хлором. Насправді термін придатності виготовленої рідини — максимум 2 доби. Якщо ви готові постійно поновлювати ці розчини або швидко їх зробити в мить небезпеки, тоді вони допоможуть. Якщо ні — краще намочити тканину у воді.

У разі загрози радіоактивного ураження

Якщо у вашій місцевості трапиться радіаційна надзвичайна ситуація, вам необхідно залишатися у приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку ви можете зробити. Якщо ж аварія трапилась далеко від вашого дому, то потрібно постійно слухати сповіщення державних органів та служб, які повідомлятимуть про можливість появи загрози у вашому регіоні.

— Найкраще, що ви можете зробити у випадку, коли дізнались про радіаційну аварію, — це ізолюватись, герметизуватись і захищати органи дихання, — розповів спікер заходу.

— Багато питань виникає і щодо йодної профілактики. До речі, у нас періодично із аптек зникає йодид калію. Одразу хочу застерегти, що вживати йод для профілактики не потрібно і навіть шкідливо. Для чого ж і кому його треба пити? Значна частина викидів у разі радіаційної аварії містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі він дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань. Тож щоби зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду, — розповів Олег Семенов.

Фахівець ДСНС наголосив на тому, що вживати калій йодид потрібно лише після офіційного оповіщення місцевими органами виконавчої влади про необхідність проведення йодної профілактики.Препарат приймається за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари.

Калій йодид приймається в таких дозуваннях:

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг,
  • діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг,
  • діти від 3 до 12 років — 62,5 мг,
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми — 125 мг.

Людям старшим за 40 років калій йодид не призначають!

У разі загрози ядерного удару

— Ураження від ядерної зброї з точки зору радіаційного зараження менш небезпечне, ніж аварія на АЕС. Від аварії на АЕС наслідків набагато більше, і охоплять вони більшу площу, — зазначив експерт. — У епіцентрі вибуху, у радіусі від 2 до 4 км, буде багато руйнувань, світлова і теплова хвиля, вибухова хвиля. Але якщо ви перебували на більшій відстані, то з точки зору радіоактивного забруднення можна безпечно відбутися і вже потім евакуюватися.


— Зважайте на те, що деякі типи будівель захищають людей краще, ніж інші. Зокрема, щільні матеріали, як-от бетон, цегла і цемент, краще перешкоджають проникненню радіації, ніж дерево, гіпсокартон і метал. Найкраще заховатись в підвалі. Перебувати в ізольованому приміщенні потрібно буде кілька днів до того моменту, поки органи місцевої влади не повідомлять про те, що небезпека минула, або про евакуацію із вашого району проживання. Пам’ятайте, що, скоріш за все, ви залишитесь без інтернету, телефонів, адже апарати вийдуть з ладу, телебачення. Тож потрібно мати радіоприймач на батарейках. До речі, батарейки до використання треба тримати не в радіо, а окремо.

Засобами захисту, якими може себе забезпечити будь-хто, експерт визначив ватно-марлеву пов’язку, щільний одяг, взуття.

— Пошийте собі 4-5 пов’язок з обов’язковими шарами вати та марлі й у разі надзвичайної ситуації обов’язково захищайте ними органи дихання. Якщо маєте, використовуйте респіратор. Щодо протигазів, то у більшості радянських фільтр уже є зіпсованим. Якщо маєте змогу, купіть нові протигази. Але вони, на жаль, усі іноземного виробництва і не дешеві. Якщо виходите надвір, обов’язково закривайте всі шкірні покриви, які можете.

І головне, у разі будь-якої небезпеки Олег Семенов порадив дослухатись до оповіщень влади, дотримуватись визначених ними рекомендацій, не панікувати і не робити селфі, а одразу тікати в захищене приміщення.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
«Я не хотів чекати, поки хтось інший захищатиме мою країну»: історія 18-річного добровольця

«Я не хотів чекати, поки хтось інший захищатиме мою країну»: історія 18-річного добровольця

Натхненний прикладом загиблого дядька, 18-річний Данііл зі Слов’янська одразу після повноліття долучився до лав морської піхоти, бо, за його словами, «не хотів чекати, поки хтось інший стане між моєю родиною й ворогом».

Труба, що стала пасткою: український FPV-дрон ліквідував групу окупантів у їхньому укритті

Труба, що стала пасткою: український FPV-дрон ліквідував групу окупантів у їхньому укритті

На Краматорському напрямку оператори FPV-дронів 5-ї штурмової бригади знищили групу ворожої піхоти.

БТР, танк, міномет і САУ: прикордонники показали «королівський» улов на Харківщині

БТР, танк, міномет і САУ: прикордонники показали «королівський» улов на Харківщині

На Харківщині пілоти прикордонного підрозділу «Фенікс» продемонстрували результативну роботу, знищивши БТР, танк, міномет, САУ «Гвоздика» та вантажівки російських окупантів.

З українських депутатів — у комунальники до окупантів: на Куп’янщині викрито чергового колаборанта

З українських депутатів — у комунальники до окупантів: на Куп’янщині викрито чергового колаборанта

Депутату Дворічанської селищної ради на Купʼянщині заочно повідомили про підозру у колабораційній діяльності за те, що під час окупації він добровільно очолив комунальне підприємство, створене загарбниками.

«Підтримка на цей рік — найбільша за всю війну»: Президент — про нові угоди та виробництво дронів

«Підтримка на цей рік — найбільша за всю війну»: Президент — про нові угоди та виробництво дронів

Президент України Володимир Зеленський за підсумками Ставки повідомив, що обсяг підтримки на цей рік є найбільшим за час повномасштабної війни, та анонсував нові угоди з партнерами по НАТО щодо інвестицій у виробництво дронів-перехоплювачів.

Від фітнес-тренера до журналіста: у різних регіонах викрили 6 агітаторів, які працювали на рф

Від фітнес-тренера до журналіста: у різних регіонах викрили 6 агітаторів, які працювали на рф

Служба безпеки України затримала у різних регіонах країни шістьох проросійських інтернет-агітаторів, серед яких — спортивний журналіст, що закликав до бомбардувань Києва, та фітнес-тренер, який поширював фейки про Сили оборони.

ВАКАНСІЇ

Командир взводу

від 21000 до 190000 грн

Вся Україна

22 окрема механізована бригада

Командир взводу

від 27000 до 127000 грн

Дніпро

Рекрутинговий центр Самарського району, Самарський РТЦК та СП

Зв’язківець

від 20000 до 120000 грн

Херсон

126 ОБр Сил ТрО

Об’єднаний навчально-тренувальний центр “Поділля”, Інструктор

від 25000 до 100000 грн

Кам'янець-Подільський, Хмельницька область

Водій-радіотелефоніст

від 20000 до 120000 грн

Чернігів

119 ОБр Сил ТрО

Оператор відділу розвідки та корегування БпАК

від 50000 до 120000 грн

Тисмениця

Івано-Франківський РТЦК та СП

--- ---