Стабілізація та повільне відновлення 2024 рік — третій рік широкомасштабної війни — минув під знаком стабілізації української економіки. Після падіння…
Вінниця не зупиняється на шляху впровадження європейського підходу до комплексної меморіалізації Другої світової війни. Повномасштабне вторгнення росії лише пришвидшило процес деколонізації. Його мета — переосмислення історії, що тривалий час трактувалася з позиції «русского» наративу про «головного переможця», та гідне вшанування воїнів-земляків, які полягли в боях із нацизмом.
Так, тиждень тому було перейменовано 161 топонім. А вчора вінничанам презентували проєкт оновлення зони пам’яті Меморіалу Визволення, над яким працювала група фахівців.
Варто зауважити, що у Вінниці існує фактично два Меморіали пам’яті загиблих воїнів Другої світової війни — Меморіал Слави в центрі міста на Європейській площі та Меморіал Визволення на його околицях.
Традиційно всі заходи з ушанування загиблих проводять на Меморіалі Слави. Хоча насправді тут розміщені поховання не лише визволителів міста від нацистів, а й могили більшовицьких і комуністичних функціонерів різних періодів, починаючи з 1920-х років. Імена ж вояків ДСВ увічнено на «стіні пам’яті», що складається з 384 табличок. Загалом же Європейська площа нині є місцем відпочинку містян.
Водночас саме Меморіал Визволення первинно є кладовищем солдатів і офіцерів-червоноармійців, створеним навесні 1944 року: тут була похована більшість вояків, які загинули в боях із німецькою армією. На сьогодні в цьому місці спочивають 4 тисячі 106 осіб. Тож саме тут, на думку місцевої влади, експертів і частини громадськості, варто створити єдиний меморіальний комплекс, що буде без сусідства із залишками антиукраїнської радянської ідеології.
— Ця зона пам’яті формувалася певними етапами, — розповів про Меморіал Визволення директор «Музею Вінниці» Олександр Федоришен. — У 1956 році на братських могилах встановили 4 типові надгробки із зазначенням кількості спочилих. У 1972-му було сформовано меморіальний комплекс, до якого входить пілон із зображенням стилізованого меча та гранітна стела з барельєфом скорботної матері. У 80-х до Меморіалу додали плиту з назвами підрозділів, які брали участь у вигнанні нацистів. А 2008 року на це місце було з почестями перепоховано останки 100 в’язнів концентраційного солдатського табору «Шталаг-329».
Завершення Другої світової війни не звільнило світ від тоталітарного радянського режиму й із часом на увічнення пам’яті про загиблих наклалися ідеологічні мотиви, які потребують переосмислення. Тому логічним і правильним є формування одного важливого для вінницької громади місця пам’яті про Другу світову війну, яке буде створено на Меморіалі Визволення.
Відповідно до презентованого проєкту, на Меморіал Визволення з центру міста буде перенесено понад 380 металевих плит із викарбуваними на них іменами загиблих у Другій світовій. Їх встановлять на нові гранітні постаменти, які розмістять у вигляді алеї. Благоустрій території передбачає, зокрема, капітальне оновлення вже наявних елементів, влаштування пішохідних доріжок з екологічної плитки, бордюрів, декоративного та спеціального освітлення, створення зелених зон зі складними квітковими композиціями.
Фото автора та Вінницької міської ради
@armyinformcomua
Бійці бригади прикордонників «Форпост» відбили на Вовчанському напрямку штурм російських окупантів, знищивши при цьому декілька одиниць ворожої техніки.
Від початку доби на різних напрямках фронту, найгарячішим з яких залишається Покровський, відбулося вже 89 бойових зіткнень.
Усі громадяни України, які до 4 травня 2024 року були визнані обмежено придатними до військової служби, в термін по 4 лютого 2025 року підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Російські загарбники використовують імпровізовані плавзасоби, щоб перебратися через річку Оскіл у Харківській області та накопичити там свої сили для подальших атак.
За матеріалами ДБР повідомлено про підозру нардепу, який організував своїм знайомим незаконне переправлення через кордон під виглядом «водіїв».
У Силах оборони спростували інформацію про нібито початок боїв за Покровськ.
від 25000 до 125000 грн
Київ
Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ
від 20000 до 120000 грн
Покровськ
Бахмутський ОБ ТрО
Стабілізація та повільне відновлення 2024 рік — третій рік широкомасштабної війни — минув під знаком стабілізації української економіки. Після падіння…