ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

30 війн із Zаклятим сусідом — 23: Повстання бузьких козаків 1817 року

Наші проєкти Публікації
Прочитаєте за: 3 хв. 21 Вересня 2022, 9:57

Після руйнування Січі на території Бугогардівської паланки Війська Запорозького Низового було створено військові загони, які несли прикордонну службу вздовж Південного Бугу, що був межею між російською та Османською імперіями. Саме із цих козаків 1803 року було утворено кілька п’ятисотенних полків, які стали називатися Бузьким козацьким військом.

Адміністративним центром війська були Соколи (сучасний Вознесенськ Миколаївської області). Бузьке козацьке військо брало участь у війнах росії з Османською імперією (1806–1812) та Францією (1812–1814).

Після завершення війни чимало козацьких полків російської армії демобілізували і повернули до селянського стану, попри дані раніше обіцянки відновити Військо Запорозьке. Це викликало обурення і заворушення. Найбільш масовим був збройний виступ козаків Бузького козацького війська проти російської імперії, що відбувся на півдні України 1817 року.

16 липня п’ятисотенний загін повстанців прибув до міста Вознесенськ, намагаючись захопити козацькі клейноди й звільнити заарештованих напередодні побратимів. Проти козаків рушили регулярні війська, які після збройної сутички з повстанцями заарештували їхніх керівників. Незабаром заворушення охопили майже все військо.

Будь-які мобілізаційні кампанії в російській імперії завжди супроводжувалися гучними обіцянками, які в результаті не виконувалися. Тому локальні повстання обдурених людей були звичним явищем. Їх придушували особливо жорстоко, із залученням регулярних військ.

Відголосками демобілізаційної кампанії після завершення Французько-російської війни також були повстання під проводом Устима Кармалюка на Поділлі та Чугуївське повстання на Слобожанщині.

 Повстання бузьких козаків тривало майже три місяці. Царський уряд надіслав для його придушення чотири полки — понад 10 тисяч солдатів, які мали на озброєнні гармати. Бузькі козаки, їхні жінки та діти чинили відчайдушний опір регулярним військам. Лише в середині вересня рух було придушено. Наказом від 8 жовтня 1817 року Бузьке козацьке військо було ліквідоване, а козаки перетворені на військових поселенців. Прибулі війська в селах під страхом розстрілу з гармат привели мешканців до присяги.

Розправа з повсталими була надзвичайно жорстокою. Багатьох із них порубали шаблями, потопили в Південному Бузі, засікли батогами. 93 козаків притягнуто до військового суду, 64 після цього страчено, інших — заслано в Сибір. Незважаючи на це, у травні 1818 року знову відбулося заворушення козаків, яке також було жорстоко придушене.

На емблемі сучасної 123-ї окремої бригади територіальної оборони зображений срібний олень із золотими рогами, що пильнує, озброєний списом. Його використовували на печатці Бугогардівської паланки Запорозької Січі.

Кореспондент АрміяInform

Кореспондент АрміяInform

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Терор проти цивільних на Півдні з боку рф набрав обертів в п’ятницю

Терор проти цивільних на Півдні з боку рф набрав обертів в п’ятницю

Ворожі обстріли південних областей України суттєво посилилися в п’ятницю, 19 липня, забравши життя шести цивільних громадян, серед яких діти.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

На оборону дають додатково пів трильйона гривень: куди підуть ці гроші

На оборону дають додатково пів трильйона гривень: куди підуть ці гроші

Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони на суму 495.3 млрд грн.

В ніч на суботу збито російський БпЛА невстановленого типу. І ще 12 «шахедів»

В ніч на суботу збито російський БпЛА невстановленого типу. І ще 12 «шахедів»

В результаті протиповітряного бою підрозділи мобільних вогневих груп Сил оборони України, зенітних ракетних військ та радіоелектронної боротьби Повітряних Сил збили 13 повітряних цілей у ніч на сьогодні.

Ситуація на фронті: рф б’є ракетами і КАБами, йде в штурми на Покровському напрямку

Ситуація на фронті: рф б’є ракетами і КАБами, йде в штурми на Покровському напрямку

Протягом минулої доби зафіксовано 135 бойових зіткнень, свідчить оперативна інформація Генерального штабу ЗС України станом на 8:00 ранку суботи, 20 липня.

Сили оборони зробили 990 «хороших» росіян в п’ятницю: втрати ворога за добу

Сили оборони зробили 990 «хороших» росіян в п’ятницю: втрати ворога за добу

За результатами боїв на російсько-українському фронті в п’ятницю, 19 липня, загарбники втратили майже тисячу одиниць особового складу вбитими та пораненими.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Командир відділення, сержант

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Артилерійський розрахунок (номер обслуги, служба за контрактом в ЗСУ)

від 21000 до 120000 грн

Запоріжжя

Заводський РТЦК та СП

Номер обслуги ЗУ 23-2

від 20000 до 120000 грн

Київ

130 окремий батальйон 241 ОБр Сил ТрО

Водій

від 50000 до 120000 грн

Київ

Військова частина А7039

Механік, військовослужбовець

від 20500 до 120500 грн

Київ

Військова частина А7039