
Українські воїни продовжують нищити окупантів з широкої номенклатури озброєння, отриманого від іноземних партнерів у рамках військово-технічної допомоги. Зокрема, за допомогою ручних протитанкових гранатометів RGW 90 MATADOR із Німеччини. Про це також повідомив Міністр оборони України Олексій Резніков на офіційній сторінці в Facebook. Тож розповімо докладніше про цей зразок озброєння.
Прийнятий на озброєння Бундесверу у 2000 році
Проєкт зі створення реактивного протитанкового гранатомета MATADOR («Матадор») стартував наприкінці дев’яностих років минулого сторіччя. Його реалізація відбувалася у кооперації профільних підприємств з Німеччини, Сінгапуру та Ізраїлю. До речі, абревіатура MATADOR є похідною від словосполучення — Man-portable Anti-Tank, Anti-Door, що перекладається з англійської як «переносний протитанковий, протиспорудний». Основне завдання проєкту полягало у виготовленні гранатомета, що здатен вражати броньові об’єкти та робити проломи у спорудах. У Бундесвері він мав замінити застарілого «побратима» — гранатомет Armbrust («Арбалет»). Спочатку створили зразок у калібрі 60 мм, а згодом на його базі виготовили удосконалений 90-мм варіант.У Німеччині він отримав додатковий індекс RGW90 (Recoilless Grenade Weapon — безвідкатна гранатометна зброя), що вказує на клас і калібр виробу. Після проведення відповідних випробувань прийняли на озброєння Бундесверу у 2000 році.
Відрізняється простотою конструкції

RGW 90 MATADOR є одноразовим реактивним протитанковим гранатометом. Виріб поставляється із заводу в готовому вигляді, й після пострілу ТПК (транспортно-пусковий контейнер) викидається. Пропонується кілька варіантів зброї із гранатами різного призначення. Залежно від типу пострілу такий виріб може вражати легку бронетехніку або основні танки, а також цегляні чи бетонні споруди.
Гранатомет відрізняється певною простотою конструкції. Він налічує ствол-контейнер із гранатою всередині, зовнішній пусковий механізм та прицільні пристрої. На пусковому механізмі передбачені складені рукоятки для керування вогнем та плечовий упор.
Початково гранатомет «Матадор» комплектувався оптичним прицілом малої кратності. З його допомогою забезпечувалася ефективна стрільба по цілях, що стоять на місці або рухаються, на дальностях до 300-500 м. Пізніше був розроблений приціл Dynahawk із далекоміром, балістичним обчислювачем і програматором для гранати. У комплектації RGW 90 LRMP або Wirkmittel 90 такий приціл забезпечує стрільбу на 1200 метрів. При цьому загальна довжина виробу в бойовому положенні — не більше як 1 м. Калібр ствола — 90 мм. Маса найважчої модифікації — 8,9 кг.
Застосовується з гранатами чотирьох модифікацій

Усі боєприпаси для РПГ MATADOR побудовані за загальним принципом та використовують безвідкатний принцип запуску. Граната оснащується стартовим зарядом та протимасою у вигляді пластикових гранул. Під час пострілу гранули вилітають із задньої частини ствола і швидко гальмуються у повітрі, за рахунок чого зменшується небезпечна зона позаду зброї. Початкова швидкість самої гранати під час вильоту з ТПК — 250 м/с. У польоті включається власний реактивний двигун, що додатково її розганяє.
Пропонується кілька варіантів гранатомета з гранатами, що відрізняються між собою. Так, гранатомет RGW 90 HH (HEAT/HESH) оснащений бойовою частиною комбінованої дії: залежно від режиму підривника вона працює як кумулятивна або як бронебійна з головною частиною, що знімається. Також розроблено аналогічну гранату з тандемним зарядом (HH-T), пробійність якої становить не менше як 500 мм гомогенної броні, зокрема за динамічним захистом.
Наступний варіант у цій лінійці — багатоцільова граната MATADOR-MP, яка самостійно визначає режим підриву під час влучання. На її основі створено виріб RGW 90 LRMP із збільшеною дальністю стрільби.
Граната MATADOR-WB оснащена особливою бойовою частиною для ураження будівель. Залежно від типу цілі боєприпас може пробити кілька шарів цегляної кладки та/або зробити діру діаметром не менше ніж 400-450 мм. Також є спеціальні гранати з димовим та освітлювальним зарядом.
Словом, одноразовий гранатомет MATADOR калібру 90 мм є не найновішим, але досить вдалим зразком піхотного реактивного озброєння. До його сильних сторін можна віднести малі габарити та масу, простоту та зручність користування. Крім того, важливою перевагою є наявність кількох модифікацій із різними гранатами, що дозволяє вирішувати широке коло завдань. Відтак «Матадор» становить чималу небезпеку як для техніки різних класів, так і споруд або особового складу.
Фото: Dynamit Nobel Defense